Pohádkové příběhy trochu jinak

V současnosti se v knižní sféře rozléhá fenomen re-tellingů různých příběhů. V dnešním článku se podíváme na ty, co mají základ ve známých pohádkách a do kterých autoři přimíchali nějaké ty fantasy prvky. A věřte, že zrovna tyhle byste si neměli nechat ujít.

 

Dvůr trnů a růží

Známá autorka Sarah Janet Maas, kterou v Česku proslavila zejména její série Skleněný trůn o nájemné vražedkyni, se nezalekla ani romanticky laděného příběhu a pustila se do přepisování Krásky a zvířete.
Hlavní hrdinkou je zde devatenáctiletá lovkyně Feyre, která v lese zabije podivného vlka a následkem toho je odvlečena do jiného světa. Do světa, kterému vládnou nesmrtelné a zákeřné bytosti – víly.
Feyre se postupně se svým osudem smiřuje a brzy zjišťuje, že víly nejsou to jediné, čeho by se měla bát…

Měsíční kroniky

Marissa Meyer svými Měsíčními kronikami nasadila re-tellingovou laťku hodně vysoko. Nejenom, že vytvořila propracovaný svět, ale podařilo se jí spojit několik klasických pohádek do jedné hodně povedené série. V Měsíčních kronikách se tak můžete těšit nejenom na přepsanou Popelku, ale i na Červenou Karkulku, Lociku a Sněhurku.
Ale to už předbíhám. Vše totiž začíná ve zdevastované Asii, kde se to jen hemží lidmi a androidy. Lidstvo bojuje se smrtící nákazou, na kterou prozatím neexistuje lék. Z Měsíce to vše pozoruje měsíční lid a čeká na vhodný okamžik pro uzavření spojenectví či vyhlášení války.
A uprostřed toho všeho žije šestnáctiletá Cinder, kterou všichni považují za podivnou hříčku přírody, díky jejím kyborgským částím. Macecha ji nesnáší, a tak je Cinder nucena vypořádat se se svým životem sama a vydělávat si spravováním techniky. Vše se ale změní v okamžiku, kdy se díky svým mechanickým schopnostem setká se samotným princem Kaiem, čímž se ale i spustí řetězec nevyhnutelných událostí…

KOUKNI SE  Májové romance pro každu něžnou duši

 

Pomsta a rozbřesk

Další z re-tellingů se opět týká romantiky. Reneé Ahdieh se totiž pustila do přepisování známé pohádky Tisíc a jedna noc.
Násilnický kalif Chálid si každou noc bere novou dívku a za každého rozbřesku ji nechá oběsit. Šeherezáda se ale rozhodne, že to změní. Dobrovolně se stane Chálidovou ženou a čeká na okamžik, kdy bude moci pomstít svoji nejlepší přítelkyni Šívu, kterou kalif nechal oběsit.
Podaří se Šeherezádě okouzlit Chálida natolik, aby ji nechal naživu? A vykoná Šeherezáda svoji pomstu či propadne kalifovu kouzlu? A proč Chálid vlastně zabíjí svoje manželky? Odpovědi na otázky se dozvíte v Pomstě a rozbřesku.

 

Zakázané přání

Znáte klasický příběh o Aladinovi a kouzelné lampě? Něco podobného totiž stvořila i Jessica Khoury.
Stovky let byla džinka Zahra uvězněna uvnitř kouzelné lampy, dokud ji nenašel Aladin a nevypustil ji do světa, kde jsou kouzla zapovězena. Aby přežila, musí se skrývat a čekat, dokud její nový pán nevysloví svá tři přání.
Jakmile se však naskytne příležitost vysvobodit se, Zahra se musí rozhodnout, co je pro ni důležitější, její svoboda či láska?

 

Šepotání

A posledním re-tellingem, který bude v tomto článku představen není nic jiného, než série Šepotání od autorky A. G. Howard.
O Alence z Říše divů jste již určitě slyšeli, ale znáte i Alyssu, která je jejím potomkem?
Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu a při svém útěku se dostane trhlinou v zrcadle právě do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek. Do nového světa s sebou však stáhne i svého nejlepšího kamaráda Zacha, jak se s nastálou situací poperou?

KOUKNI SE  Co číst v listopadu - knižní novinky pro chladné dny

Eliška Recová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen + 7 =