KNIHA: Po hlavě a nadoraz. Cesta Honzy Tománka

Nemá rád otázky typu „co by, kdyby,“ ale kdyby neexistoval handbike, zcela určitě by ho vymyslel. O jeho nezdolné vůli se vyrovnat nejen s úrazem, který z něj udělal paraplegika, ale i o vůli vrcholového sportovce, tak o tom je kniha Po hlavě a na nadoraz.

Honza Tománek věří, že každý je pánem svého osudu.

Asi jen těžko lze hledat někoho, kdo z obrovské smůly kdesi v minulosti dokázal s trochou štěstí vytvořit doslova oslnivou kariéru. A to rozhodně není u konce, naopak – Honzu Tománka čeká minimálně pět dalších paralympijských sezón a bezpočet dalších závodnch sezón. Hanbikeři mají totiž jednu velkou výhodu – jejich sportovní výkonnost zraje s časem a pokud se udrží zdravotně v pořádku, má před sebou minimálně dvacet let sportovní kariéry.

I když… kdoví, kam se vrtne. Co mu přinese studium Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra, s.r.o. v Praze nebo jeho vlastní firma zabývající se mimo jiné i vývojem úplně nového prototypu handbiku.

Kniha plná osobností

Je tu samozřejmě jeho životní příběh pojatý netradičně formou jeho vlastních slov, citací jeho kamarádů a rodiny a proložený citáty známých osobností či astrologickým rozborem.  Tahákem pro čtenáře jistě může být část s Petrem Havlíčkem, který zajišťuje Honzovi výživové poradenství, s jeho trénéry těla a sportu – Martinem Šťastným a Radovanem Šabatou, který je navíc součástí organizátorských týmů handbikových závodů a vidí do zákulisí, což je rozhodně zajímavý pohled.

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou

A v neposlední řadě Daniel Landa, kontraverzní zpěvák, který pracuje i jako mentální kouč. Jeho výsledky můžete vidět právě na Honzovi. A tu lékařskou a odbornou část zajistil MUDr. Jiří Kříž, primář Spinální jednotky v Praze-Motole, který je sám po úraze upoután na vozík. Rozsáhlá část právě o úrazech míchy je pohledem do zákulisí psychicky i fyzicky náročné léčby, naděje i pádů do reality. Množství fotografií jen dokresluje celou sportovní atmosféru, která je důležitou součástí této knihy, ale rozhodně není tou úplně nosnou. Tou je (ne)obyčejný lidský příběh.

Kniha je dopsána, dočtena, zavřena… ale osud pracuje dál. Pokud si tuhle knihu přečtete, zcela určitě si za pár let vzpomenete – a kdoví, kde už tenhle člověk bude?

V každém případě pořád půjde vlastní cestou, jak zní mimo jiné i podtitul knihy i jeho vlastního života.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2012, www.maxdorf.cz a T-soft Eternity, www.nadaceeternity.cz

www.honzatomanek.com

www.petrickova.cz

 

Renata Petříčková

Předchozí článekRecenze: Bojovnice
Následující článekRecenze: Patrola

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 4 =