Pět pozitiv karantény pro vášnivé čtenáře

Ať už se nám nouzový stav vyhlášený vládou líbí, nebo ne, je tady. Pokud nechcete zešílet, než se šrouby definitivně povolí, nejde dělat víc, než si z něho vzít všechno pozitivní, co nabízí. Není toho málo. To i v případě, pokud jste rodiči žáků školou povinných a suplujete doma učitele, vychovatelku, kuchařku i uklízečku 24/7. Právě to je na tom to nejlepší.

Pokud se vaše učitelka nefláká a žáčka pilně úkoluje, požaduje čtenářský deník, referáty o životě spisovatelů… Mnohdy narazíte na knihu svého dětství, na kterou byste málem v tom všem shonu zapomněli. Přitom jste ji měli tak rádi. Jsou to Lovci mamutů, nebo ta O letadélku Káněti? Napište drobotině sto příkladů na násobilku, ať vás neruší při čtení a pusťte se do toho. Když bude dítko hodné, může se s vámi za odměnu kouknout třeba na Osadu Havranů….když byl Bartoška ještě junák a běhal tam celý film polonahý s oštěpem.

Pět pozitiv karantény pro vášnivé čtenáře

Pedagogický sbor to mnohdy vzal fakt z ostra, takže se nevyhnete sklapovačkám, dřepům, koláži ze života Karla IV., nebo tvorbě grafu počtu nakažených den po dni. Zkuste chvíli dělat dětem dozor nad jejich nesamostatností a k úkolům, které nechápou jim vymýšlet další, na kterých by si danou problematiku promrskaly. Nevím, jak to dopadne,ale jedno je jisté: za chvíli už vám nebudou říkat o pomoc. Vezmou sešity, pastelky a zalezou někam hodně daleko. A vy můžete klidně číst všechno to, co jste ta léta odkládali, nedočetli, nebo se těšili na dovolenou, až budete moct odpanit nedotčené stránky románu někde na břehu rybníka.

KOUKNI SE  Ty nejlepší deskové hry za skvělé ceny

V karanténě se nikam nesmí. Žádné návštěvy, žádné courání se po městě, nebo nedej bože nějaká příbuzenská návštěva ve stylu: „jdeme kolem, tak nás napadlo…“ A že máte od bráchy půjčenou knížku, kterou chce vrátit a vy jste ji ještě nedočetli?  Smůla, karanténa. Natahali jste si z knihovny vagón románů a knihovnice už při minulé návštěvě mrmlala pod pěstěným knírem něco o lajdácích? No, tak teď to může mrmlat leda tak doma. A vy máte co? Zásobičku, kterou vám ještě nějaký ten pátek nikdo nevezme.

Máte detektivku, kterou prostě nelze odložit? Napínavou jak dietní kuchařku Vaříme bez masa, bez cukru, bez jídla? Neodkládejte ji. Čtěte, dokud nebudete vědět, kdo je vrah, a jestli to ta coura od vedle přežila. Máte home office, karanténu, ošetřovačku, nebo ještě jiný režim, ve kterém klidně zamaskujete čtyři sta stránek napínavého thrilleru na jeden zátah? Tak toho využijte.

Všichni jsou na internetu. Z nudy sjíždějí filmy, porno, you tube, sociální sítě…a podle toho to vypadá. Zasekaná síť, stahování pomalé tak, že vidíte, jak stárnete rychleji, než se točí kolečko na obrazovce. Zlaté knihy. Stačí odfouknout prach, vybrat kteroukoliv a jde se na to. V nouzi tu jsou ještě e-knihy a audioknihy. Hoďte dětem pizzu, nebo zbytky velikonoční pomlázky pod podmínkou, že vám nechají deset minut wifi. Román na pokračování totiž pořád ještě stáhnete dřív, než zhltnou pizzu hawai i s krabicí. Oproti posledním Star Wars, nebo celé řadě Přátel.

KOUKNI SE  Devět tipů na hororové čtení během pochmurných podzimních večerů

Pokud milujete knihy, na tomhle stavu najdete mnoho pozitivního. Až sundáme roušky a zaklapneme knihy, bude se nám stýskat. Pojďme toho využít. Navzdory okolnostem, spolu s hrdiny a příběhy, které jsou na hony vzdálené marastu koronavirové nákazy.

Kristina Doubravová

Předchozí článekZlo vítězí aneb pět herních titulů, kde dostalo dobro na zadek
Následující článekRecenze: MotoGP 20

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 + four =