KNIHA: Paulo Coelho: Rukověť bojovníka světla

Paulo Coelho – Rukověť bojovníka světla

Pokud vás nelákají delší příběhy z literární dílny Paula Coelha, určitě sáhněte po útlé knížce Rukověť bojovníka světla, kterou vydalo již v roce 2006 nakladatelství Argo.  A možná se překvapivě budete chtít právě tady a teď bojovníkem světla stát …

Texty byly publikovány v novinách již před jejich prvním knižním uveřejněním, nově jsou však autorem sevřeny v prologu a epilogu příběhem chlapce vyhlížejícího v oceánu ztracený chrám plný zvonů. Zde se tedy začínají psát první stránky nepopsaného modrého sešitu, kratičká zamyšlení nad tím, jaký bojovník je, jaké hodnoty vyznává a jak se chová v boji i mimo něj.

První příznivá zpráva pro všechny čtenáře: i pro nás je určena cesta bojovníků světla, neboť  i ti „se trápí kvůli hloupostem, zabývají se malichernostmi, myslí si, že nejsou schopni růst“. „Často bývají zbabělí. Nejednají vždy správně“.  Tak tedy vykroč, bojovníku světla, směle dál a pouč se z rad zkušeného druha.

Bojovník světla kráčí Cestou, vede ho Osobní příběh, přijímá pomoc Boha i Božích znamení a v meditaci se stává jednou z jisker Duše světa. V pokoře se modlí, když „prosí, aby byl ušetřen utrpení, prosí o radost v Dobrém boji, ale ani na okamžik neopomíná říct: Buď vůle Tvá“. Věří v zázraky a věří v lásku:  „Nedá se odradit mlčením, lhostejností nebo odmítnutím. Ví, že pod ledovou maskou, kterou si lidé nasazují, je vřelé srdce“.  Druhým pomáhá („ačkoli vlastně neví, proč to dělá“) a pokud se znovu setká s lidmi, kterým ukřivdil, využije toho, neboť  „je to příležitost napravit zlo, jehož se dopustil“.

KOUKNI SE  Recenze: Když vraždí děti - děsivá fakta

Přes mnohé ctnosti (vděčnost, vytrvalost, statečnost, laskavost) bychom však neřekli, že bojovník světla je nějaký klasický světec, už jen proto, jak se „bez váhání noří do proudu vášní, jenž stále protéká jeho životem“ a jak umí dovedně používat svůj meč! Je na obzoru nějaká výzva? Bojovník světla ji přijímá. A strach? Rozumí mu a dokáže sílu, která se v něm skrývá, využít ve svůj prospěch.  „Neexistuje nic, co by ho děsilo, a nic, co by jej poutalo“. Je svobodný (ač  „otrokem svého snu“) a ví, co chce. A také ví, že pokud něco chceme, „celý vesmír se spojí, abychom toho dosáhli“. Takový bojovník inspiruje, ačkoliv nemusíme se všemi jeho postoji souhlasit a chtít je následovat.

Knížka nám dodá povzbuzení i praktickou moudrost  a věřím, že nás může provázet v každodenních okamžicích, kdy toužíme po Světle a zatím pouze tušíme, že jsme Světlem  již  plně prozářeni.  A nezapomeňte:  „Ano, tenhle život je bláznivý. Ale velká moudrost bojovníka spočívá v tom, že si své bláznovství dobře zvolil“.

 

Ilona Kafková

 

COELHO, Paulo. Rukověť bojovníka světla. 1. vyd. Praha: Argo, 2006. 157 s. ISBN 80-7203-755-2.

 

 

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × 5 =