Obyčejné křížaly? Kdepak: TIPY na hand made dárky!

Kdepak obyčejné křížaly! Zdaleka netušíte, co všechno se s nimi dá dělat! Nasušte si pořádnou zásobu v sušičce na ovoce a zeleninu nebo v troubě a pak s nimi můžete kouzlit. A vyrábět i krásné domácí vánoční dárky. A s tou vůní jablek to každého potěší. Protože až skončí vánoční hostiny, přijde čas na nějaké pěkné milé lednové mlsání.

A to bude pravý čas vytáhnout….  No, vyberte si!

Likér z křížal

Dobrý rum, vodka nebo pro ryze speciální příležitosti i nějaká ta whiskey jsou ideálními společníky. Dřevitá vůně alkoholu se pak snoubí s vůní jablíček. Do sklenice se širším hrdlem (aby se křížaly daly zase dobře vyndat a pochutnat si na nich) nacpěte maximum křížal – nebo dle libosti, dle toho, jestli dáváte přednost nacucanému ovoci nebo alkoholu. A zalijte rumem, vodkou nebo whiskey. Likér nechte alespoň měsíc před podáváním rozležet v chladu nebo při pokojové teplotě.

Med s křížalami

I do tekutého voňavého medu můžete zamíchat křížaly. V tomto případě si můžete ještě pomoci kořením a přidat třeba špetku skořice. Tím získáte báječný lék na bolest v krku nebo na podporu antibiotické léčby.

Pečené čaje s křížalami

Pečený čaj znáte, pomalu pečené husté ovoce, které poté zavaříme do skleniček. Stejně jako do čerstvého ovoce přidáváme rozinky, tak můžeme přidat i sušená jablíčka. Kombinace rozpečených čerstvých jablek a vůní a sladkostí nasáklých sušených jablíček je naprosto geniální!

KOUKNI SE  Jak oslavit kolo roku?

Jablečný prach

Je to sladidlo, které naše babičky dělávaly nejčastěji ze sušených hrušek a říkaly mu „prachanda“. Velmi dobře, až do křehkosti nasušené ovoce rozbily na prach a používaly ke slazení kaší, jako přídavek do povidel a náplní do buchet. A jistě najdete i nějaká další svá uplatnění.

Melasová bomba

Tip ze zdravé výživy. Melasu rozmixujte společně s jablečnými křížalami a uložte do chladu. Každé ráno lžička a máte skvělý multivitamín z jablíček plný hořčíku z melasy.

Tak co, už se vám sbíhají sliny?

Renata Petříčková

Předchozí článekNový trailer na Smrtelné stroje nešetří steampunkovou akcí
Následující článekAmerické osmdesátky pokračují! Co se stane ve 4. sérii Goldbergových?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × 5 =