Obr Dobr – Spielberg a Disney oživí knižní klasiku

Prvního září přijde do kin pohádková fantasy pro celou rodinu. Po devíti měsících se trojnásobný vítěz Academy Award Steven Spielberg (Most špiónů, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana) vrátí na post režiséra. Spolu se scénáristkou Melissou Mathison (E. T. – Mimozemšťan) oživí klasiku britského spisovatele Roalda Dahla, Obr Dobr. V originále zní název The BFG, což je zkratka pro The Big Friendly Giant. O hudební doprovod se pothe-bfgstaral ostřílený John Williams (E. T. Mimozemšťan, Sám doma, Jurský park, Star Wars, Harry Potter, Tintinova dobrodružství, Zlodějka knih).

Převedení úspěšné knihy pro děti na filmová plátna trvalo dlouho. Kniha totiž vyšla již v roce 1982. Nejprve vznikl stejnojmenný animovaný film v roce 1989. Až po devíti letech se kniha dočkala prvního českého překladu (1998). 1. září 2016 si odbude svou premiéru na stříbrném plátně.

Nejedná se o jedinou zfilmovanou knihu Roalda Dahla. Na motivy jeho knih vznikly jiné úspěšné filmy jako například dnes již legendární zrůdičky Gremlins, Karlík a továrna na čokoládu s Johnny Deppem v hlavní roli, animáč Fantastický pan Lišák nebo dobrodružné komediální fantasy Matilda.

Pro ty, kteří knihu nikdy nečetli, shrnu, o čem bude děj filmu. Spielberg sám potvrdil, že se snažil o co největší autenticitu knižní předlohy. Příběhovou ústřední postavou je dívenka Sofie, která žije v sirotčinci. Jednou v noci, když nemůže spát, vyhlédne z okna a zahlédne obra, jak něčím fouká lidem do oken. Obr si Sofie všimne a odnese ji do svého domova, Obří země. Naštěstí pro Sofii ji odnesl obr, který se od ostatních liší. Nejí lidi, je vegetarián a živí se zelenou fňokurkou. Na rozdíl od ostatních obrů nepobíhá po večerech po světě, aby jedl lidi, ale svou foukačkou fouká dětem do pokojů sny. Oba se odjakživa od svých vrstevníků lišili, a tak si stvořili své vlastní světy. Vzájemná náklonnost mezi nimi rychle roste. Brzy sBN-NK227_bfg040_G_20160405120620e zkamarádí. Obr Dobr učí Sofii o moci a magii snů. Jenomže 24 stop veliký obr, s obrovskýma ušima a vytříbeným smyslem pro vůně není sám. Ostatní obyvatelé Obří země jsou ještě větší než on a nejšťastnější jsou, když si dají lidi k večeři. Obr a Sofie se rozhodnou vymyslet plán, jak se zbavit lidožravých obrů jednou pro vždy. Do svých plánů začlení také britskou královnu. Jak to celé dopadne, se budete moct přesvědčit na začátku školního roku (1. září), kdy má film premiéru v českých kinech.

KOUKNI SE  Nové zpracování Duny v prvním cz traileru

Trojnásobný vítěz Tony Award a dvojnásobný vítěz Olivier Award Mark Rylance (Králova přízeň, Most špiónů) ztvární postavu Obra Dobra. Dívku Sofii si poprvé před kamerou zahrála Ruby Barnhill. Britskou královnu ztvárnila Penelope Wilton (seriál Panství Downton) a její služebnou Marii Rebecca Hall (Dokonalý trik, Iron Man 3, Dárek). Do rolí dvou hlavních lidožravých obrů byli obsazení herci Bill Hader (Paul, Muži v černém 3, Ona, 22 Jump Street, Star Wars: Síla se probouzí) jako Krvešpunt a Jemaine Clement (Já, padouch; Muži v černém 3, Co děláme v temnotách) jako Flákožrout. Dále pak Matt Frewer, Ólafur Darri Ólafsson, Paul Barnhill a další.

Už z traileru je minimálně pro mě patrná atmosféra ze Spielbergova E. T. – Mimozemšťana. Určitě půjde o počin, který nebude pouze pro malé, ale také velké. Navíc Spielberg to se svými filmy umí, ať už jde o jakýkoliv žánr, s předlohou či bez. Tohle prostě nemůže dopadnout špatně. Jen se podívejte na trailer a posuďte sami.

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.collider.com, www.comingsoon.net

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

7 + 19 =