Nový seriál Chernobyl zachytí jednu z největších katastrof v historii

Po dekády byli filmoví fanoušci trénováni v tom, jak má vypadat katastrofický film. Většinou takový snímek začíná vědci poučujícími tvrdohlavé byrokraty před blížící se katastrofou za pomoci silných slov. Tito byrokraté zcela očividně ignorují varování a následně je prognóza naplněna. Teď si představte katastrofický film odehrávající se v roce 1986 na Ukrajině. Jako první se vybaví Chernobyl a právě o něm je řeč.

Píše se rok 1986, přesněji 26. duben, černobylská jaderná elektrárna na Ukrajině utrpěla masivní explozi, která do ovzduší uvolnila radioaktivní materiál. Ten zasáhl Bělorusko, Rusko, Ukrajinu a rozšířil se až do Západní Evropy či Skandinávie. Nová šestidílná minisérie HBO s názvem Chernobyl vypraví příběh jedné z největších katastrof v historii. 

Hollywood nám v minulosti několikrát naservíroval porci fiktivních pohrom, ale pokud jde o zkušenost z historie, tak to nikdy nebylo spravedlivé. Úvodní trailer zachycuje Stellana Skarsgarda v roli sovětského vicepremiéra Borise Shcherbiny, vládního úředníka vedoucího komisi o incidentu v Černobylu. Na druhé straně se nachází Jared Harris jako Valery Legasov, přední sovětský jaderný fyzik snažící se tuto katastrofu co nejvíce ututlat. 

V minisérii se dále objevuje Emily Watson, Barry Keoghan nebo Paul Ritter. O režii a kameru se postaral Johan Renck, jenž v minulosti točil pár epizod seriálů Perníkový táta, Vikingové nebo Batesův motel.

Premiéra prvního dílu Chernobyl bude na HBO 6. května 2019.

Samuel Pacek

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen + fourteen =