Recenze: Nezvaný host

Mírně stylizovaná ukázka osudu některých cizinců na půdě USA po roce 2001 potěší, a to především díky sympatické postavě stárnoucího osamělého muže s tváří Richarda Jenkinse.

Univerzitní profesor Walter (Richard Jenkins) dostane za úkol prezentovat vědeckou práci, na které se příliš nepodílel, na konferenci konané v New Yorku. Přichází do bytu, který ve městě vlastní, ale používá výjimečně, a nalezne zde dvojici přistěhovalců, Syřana Tareka (Haaz Sleiman) a jeho přítelkyni, Afričanku Zainab (Danai Jekesai Gurira). Přes prvotní nedůvěru se jim rozhodne poskytnout nadále azyl a postupně se s nimi sbližuje. Walter díky seznámení s cizinci překonává samotu, učí se hrát na buben, dokáže se radovat ze života. Tarek je ale zadržen policií, situace Walterových nových přátel se komplikuje.

Příběh není nijak komplikovaný, naopak dokáže přitáhnout zraky diváků díky prostému pojetí-skrze proměnu nudného starého patrona v člověka, který si užívá života a chce být prospěšný, nahlížíme problematiku přistěhovalců a jejich nesnadného živoření v USA na hraně ilegality.

Vdovec Walter nachází v příjemné dvojici klíčové osoby, kterým může věnovat svou přízeň, s nimiž může sdílet radost, ale také se nechat dobrovolně zatáhnout do problémů, které běžný občan nevnímá a jsou mu ukradené. Režisér si vybírá osudy přistěhovalců, kteří musí bezpodmínečně získat náš soucit a obdiv- přes opovržení systému jsou to lidé bez poskvrny, pracovití, povahově ryzí a Ameriku milují více než její našinci. Jediné, co bychom mohli Tarekovi vytknout, je jeho lehkovážnost a zbrklost. Drobná schematičnost postav má sloužit k polarizaci problému přistěhovalec-systém, ale ubírá tak postavám a jejím osudům na realističnosti. Je třeba ale říci, že film se nesnaží tvářit jako dokument o přistěhovalcích.

KOUKNI SE  REFLEXE: Guru – Kotek jako vůdce sekty: zločinec nebo spasitel?

V nenápadném a komorně laděném snímku nás osloví křehká Walterova duše, kterou setkání s cizinci polilo živou vodou. Walter získává ztracenou spontaneitu, dokáže opustit vážnou a topornou roli profesora a stává se zase malým dítětem, radovat se ze hry.

 

  • Nezvaný host
  • The Visitor
  • USA 2007, v ČR v kinech od 9.4.09
  • 104 minut
  • Režie: Thomas McCarthy
  • Scénář: Thomas McCarthy
  • Hrají: Richard Jenkins, Hiam Abbass, Richard Kind, Frank Pando, Danai Jekesai Gurira
  • Kamera: Oliver Bokelberg
  • Hudba: Jan A.P. Kaczmarek

 

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekRecenze: Podivuhodný případ Benjamina Buttona je postavený na hlavu
Následující článekBratři Coenové chtějí natočit western Maršál
nezvany-hostDrobná schematičnost postav má sloužit k polarizaci problému přistěhovalec-systém, ale ubírá tak postavám a jejím osudům na realističnosti.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × five =