Nejzásadnější dětské knihy

Samostatnou kategorií literatury jsou dětské knihy.Lásku ke knihám je nutné v dětech vzbuzovat od raného věku. Prohlížení  knih a čtení příběhů má nesporně blahý vliv na rozvoj dítěte v mnoha oblastech. Které  dětské knihy by měly projít rukama každého z našich nejmenších?

Moje první leporelo

Nádherná publikace od nakladatelství Fragment, od které málokteré miminko dokáže odtrhnout oči. Klasické leporelo s pevnými listy obsahuje 12 obrazců ve výrazných kontrastních barvách. Na poslední straně knihy je zrcátko, které je prostřiženo až na titulní stranu. Při zkoumání daného obrazce se může dítě pozorovat v odlesku a prostřihem může prostrkovat ručky či drobné předměty. Kniha je pro děti vhodná již od narození. Výrazné obrazce rozvíjí vnímání a fantazii. Převládají černobílé kontrasty vhodně doplněné červenou, žlutou a modrou barvou. Kniha je určena do šesti měsíců věku, ale často učaruje i dospělým.

Tana Hoban: Black and White

Kniha známé umělkyně Tany Hoban je snadno k objednání na zahraničních knižních webech, které často mají po Evropě poštovné zdarma. Leporelo Black and White obsahuje 8 bílých obrázků na černém podkladu a šest černých obrázků na podkladu bílém. Vyobrazeny jsou předměty každodenní činnosti, zvířata i rostliny. Novorozenci a kojenci prokazatelně vnímají dříve černobílé obrázky než obrázky barevné. Knihy je možné rozložit do délky a položit vedle miminka. Má praktické zapínání na suchý zip. Pokud potřebujete zaujmout malé dítě smysluplnou činností, sáhněte po této knize.

KOUKNI SE  Rostou! Houby všude kolem nás - co s nimi a jak na ně

Víš, co má v plínce myš

Roztomilá kniha od belgického autora Guido van Genechtena je bestsellerem v mnoha zemích. Texty českého básníka doplňují nádherné ilustrace. Jednotlivé verše se drží dějové linie, motivují dítě chodit na nočník a pobaví i dospělé. Momentálně je publikace vyprodaná, ale již brzy by se měl objevit dotisk. Tak neváhejte, tahle knížka by neměla chybět v žádné dětské knihovničce!

Jak jsem přišel na svět

Dříve či později se touto otázkou začne zabývat každé dítě. Pokud ožehavé téma početí nechcete zatím probírat příliš do detailu a zároveň nechcete dítě odbýt, určitě sáhněte po této profesionální publikaci. Texty společně s obrázky odpoví vašemu malému zvědavci na všechny otázky. Knihu české autorky Kateřiny Janouchové, odbornice na vztahy, nádherně ilustrovala finská malířka.

Látkový krtek

Každé miminko by mělo mít svoji knihu, kterou může ožužlávat, tahat za listy a vyhazovat ji z kočárku. Textilní knížky jsou jako stvořené pro snášení rozmarů malých neposedů. Pro české děti je ideální látková kniha s motivem Krtečka. Na každé straně je vyobrazen při jiné činnosti a je určena k vyprávění, kterým mimo jiné procvičujeme slovní zásobu a výslovnost. Vydalo nakladatelství Wiky a je zdravotně nezávadná.

 

Leona Šťávová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 − 8 =