Nejúčinější přírodní antidepresivum? Třezalka tečkovaná

Bylina dobré nálady, nebo také svatojánské koření, protože začíná kvést na svatého Jana a také proto, že krvavá barva její dužniny připomíná Jana Křtitele.

Třezalka tečkovaná je nejúčinnější přírodní antidepresivum, pozitivních účinků na lidské zdraví má však mnohem víc. Třezalek jsou stovky druhů a vyskytují se v podobě bylin i keřů skoro po celém světě, kromě pouští a polárních krajů. 

Nejléčivější je třezalka tečkovaná. A máme to štěstí, že na tu u nás narazíme nejčastěji. Splést si ji můžete nejspíš s třezalkou skvrnitou, která je v Česku také dosti hojná, roste však spíš v chladnějších oblastech. I ta je léčivá, jen má méně účinných látek.

Díky čemu umí třezalka zatočit s depresí?

Z více než sto padesáti bioaktivních složek, které třezalka obsahuje, jsou nejvýznamnější hyperforin, hypericiny a flavonoidy. Právě hyperforin je zodpovědný za antidepresivní účinky.

Působí stejným mechanismem jako psychofarmaka podávaná při depresích, úzkostech, nespavosti a výkyvech nálad. Ovlivňuje neurotransmitery, zejména serotonin, tzv. hormon štěstí. Zabírá proti slabším a středním projevům depresivní poruchy stejně dobře jako chemické léky, ale nesmí se s nimi kombinovat – užívejte buď jedno, nebo druhé. 

Kromě toho bohužel také snižuje účinek některých preparátů, zejména hormonální antikoncepce, léků na ředění krve (např. warfarinu), imunosupresiv, chemoterapeutik k léčení onkologických nemocí. Berete-li nějaké léky pravidelně, poraďte se s lékařem či lékárníkem, jestli se s třezalkou snesou.

Třezalka si umí poradit i s viry

Hypericiny jsou červená přírodní barviva s výraznými antivirotickými účinky: zabírají nejen proti virům způsobujícím chřipku nebo nachlazení, ale třeba i HIV. Jak je to s novým koronavirem, není dosud prokázáno, ale dá se předpokládat, že mu také nedělají dobře. 

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Flavonoidy, významné antioxidanty, pomáhají v prevenci kardiovaskulárních i nádorových onemocnění. Spolu s dalšími bioaktivními složkami zlepšují také hojení nebo trávení, působí příznivě při kožních problémech problémech.

Jak se třezalka využívá?

  • Sbírá se horní část kvetoucí nati i s poupaty a nezralými plody.
  • Jako antidepresivum je nejúčinnější tinktura připravená vyluhováním v 70% alkoholu. Užívá se 10 až 40 kapek denně po dobu 4 až 6 týdnů, potom je nutná pauza.
  • Čaj ze sušené nati má zejména preventivní účinky, napomáhá trávení, zklidnění a dobrému spánku.
  • Třezalkový olej je dobrý zevně na popáleniny, drobná poranění, ekzémy a kožní záněty a vnitřně na trávení.  

Prospěšný čaj z třezalky

Připravujeme ho tak, že 1 kávovou lžičku směsi zalijeme 250ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Potom směs scedíme a pijeme. Třezalkový čaj je velmi lahodný. Čaj vaříme vždy čerstvý a není vhodné jeho ochucování. Doporučuje se jeho pravidelné užívání po dobu 3 týdnů v dávkách 3x denně, aby se dostavil požadovaný efekt. Během pití třezalkového čaje se nedoporučuje dlouhodobý pobyt na slunci.

Na podporu činnosti trávicí soustavy je vhodné připravit bylinnou směs složenou ze stejných dílů třezalky, heřmánku, meduňky, a řepíku. Pro přípravu účinného nápoje použijeme 1 polévkovou lžíci směsi, kterou zalijeme 300ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Potom připravený nápoj scedíme a pijeme neochucený 3-4x denně.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 3 =