Nejlepší hororové knihy, které vám opravdu naženou strach

Horor je žánr, je to také technika; způsob, jak se konfrontovat s něčím skutečným nebo jak to prozkoumat tím, že diváka dovedeme do extrému. Ty nejlepší horory mají na mysli něco víc než jen lekačky a skutečně najdou způsob, jak lekačky využít k prozkoumání toho, co je to, co nám nahání strach. Vybral jsem pět hororových knih, které patří do špičky žánru.

1Červený drak

Autor – Thomas Harris
Mlčení jehňátek se dostává veškeré pozornosti, ale nejlepším románem o Hannibalu Lecterovi je stále ten první, Červený drak. Kniha, která naznačuje, že to nejděsivější zlo může vyrůst z až příliš lidského místa a že i hrdinové v sobě mohou nosit něco zrůdného. V každém Lecterově příběhu se na určité úrovni skrývá faustovská dohoda a žádný z nich není tragičtější než vědomé rozhodnutí profilovače zločinců FBI Willa Grahama obětovat vlastní křehký klid, aby zastavil vraha, kterému až příliš dobře rozumí.
Reklama

2Obraz Doriana Graye

Autor – Oscar Wilde
V prvním a jediném románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye nejsou žádní skuteční padouši. Číhajícím nebezpečím této knihy je naše schopnost marnivosti a to, jak nás může doslova i metaforicky znetvořit, jak posedlost zachováním krásy nevyhnutelně povede k jejímu zničení. Dokonce i ústřední Wildeovo monstrum, sám Dorian, je spíše tragický idiot než zákeřný mozek, mladická smažka pohlcená patologickým přesvědčením, že jediná věc, kterou stojí za to mít, je krása za každou cenu. Jeho sestup by byl téměř směšný, kdyby nebyl tak mrazivě uvěřitelný.

KOUKNI SE  Čerstvě napečené a voňavé knihy

3Vymítač ďábla

Autor – William Peter Blatty
Nejlepší horory jsou často ty, které přes všechnu smrt, lekačky a děsivost věří v zásadní vítězství dobra. To, že byl Vymítač ďábla dlouho považován za jeden z nejděsivějších románů vůbec, je z velké části dáno tím, jak hluboce jsme vedeni k tomu, aby nám záleželo na zoufalém osudu jeho ústředních postav, a jak pečlivě je každá z nich propracovaná do detailů. Zlo, kterému čelí, je obrovské a nepochopitelné, ale nakonec ne nepřekonatelné, a velká část síly knihy (a filmu) pramení z konečného těžce vybojovaného vítězství malé skupiny, která obětuje vše pro nevinné dítě.

4Kruh

Autor – Koji Suzuki
Ani následné filmové adaptace nedokázaly zachytit skutečnou sílu tohoto relativně nenápadného příběhu o prokleté videokazetě, mrazivého a až příliš lidského příběhu o pochopení vlastní bezvýznamnosti tváří v tvář silám, které přesahují vaše chápání. Ačkoli je Kruh klasikou, teprve v jeho dvou pokračováních Suzuki odhalil rozsah svých ambicí a organicky navázal na svou hororovou pohádku, aby vytvořil něco mnohem epičtějšího a transcendentnějšího, než se dosud podařilo realizovat jakékoli zfilmované verzi.

5Psycho

Autor – Robert Bloch
Aby bylo jasno, stejně jako Čelisti je tento film lepší; Hitchcock provedl řadu chytrých úprav, aby našel nové způsoby, jak manipulovat s diváky tím, že je přiměje k zájmu. Ale všechno, co z Psycha udělalo trvalý kulturní hromosvod, má původ v Blochově románu: scéna ve sprše, dům na kopci, zvratový závěr a pocit strachu, který sálá z každého okamžiku. Radostné převracení konvencí, za které je Hitchcockovi připisována veškerá čest, vzniklo právě zde a bez této knihy by horor – a kinematografie – nebyl stejný.

KOUKNI SE  3 nejprodávanější knihy měsíce října

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three + sixteen =