Nejlepší české detektivky, při nichž neusnete

Máte rádi detektivky plné všudypřítomného napětí, vychytralých zločinců a brilantních vyšetřovatelů, ale dáváte přitom přednost českým autorům? V tom případě máme pro vás jednoduché řešení. Podívejte se na náš seznam, v němž figurují ty nejlepší české detektivky, které by rozhodně neměly chybět ve vaší knihovničce.

Hříšní lidé Království českého – Vlastimil Vondruška

Jelikož spousta z nás nedá dopustit na zajímavé příběhy našich dějin, české literární publikum si velice oblíbilo historické detektivky z pera Vlastimila Vondrušky, který v současné době patří mezi nejslavnější české spisovatele. Ten má na svědomí třeba populární sérii s názvem Husitská epopej, kde se soustředí na osudy lidí za dob husitských válek, nebo několik knížek pro děti a mládež. Největší obliby se však dočkala sága pojmenovaná Hříšní lidé Království českého.

A o čem vlastně tyto české historické detektivky vypráví? Píše se druhá polovina 13. století, v čele království stojí Přemysl Otakar II. a naše země patří k nejmocnějším v celé Evropě. I na domácí půdě však panují jisté problémy. Král musí bojovat s úklady domácí šlechty a aby utvrdil svou moc, buduje nové stavby a města.

Mezi nově vzniklé hrady patří i Bezděz v severních Čechách, jehož stavbou je pověřen mladý královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Ten pracuje v zastoupení panovníka a zároveň velí královské vojenské posádce, vybírá daně, stará se o bezpečnost na cestách a obhajuje zemské právo. Jeho kompetence jsou však ještě širší – pouští se totiž do vyšetřování hrdelních zločinů, kam patří vraždy, loupeže, ale i znásilnění. Série prozatím obsahuje 26 dílů a zahrnuje knihy jako Dračí náhrdelník, Duch znojemských katakomb či Právo první noci.

Rychtář Jakub Protiva a mnich Blasius – Jan Bauer

Co se týče historických detektivek, na tomto poli se u nás proslavil také novinář a spisovatel Jan Bauer. Ten vydal již více než 160 knih a srdce čtenářů si získal především díky knihám, kde se do vyšetřování tajemných případů společně pouští novoměstský rychtář Jakub Protiva a mazaný františkánský mnich Blasius. Ačkoliv jsou to velice rozdílní muži, oba jsou odhodlaní hodit své neshody za hlavu, přijít jednotlivým zločinům na kloub a právoplatně potrestat všechny, kteří se nějakým způsobem provinili.

První díl pojmenovaný Pražský rozparovač zavede čtenáře do našeho hlavního města, kde na konci 14. století řádí tajemný vrah, který po nocích krutě vraždí místní lehké ženy. Lidé mají strach, že se jedná o vtěleného ďábla nebo dokonce samotného božího mstitele, a Jakub Protiva s mnichem Blasiem proto musí rychle dopadnout skutečného pachatele. V následující knize jménem Vampýr z Koňského trhu se poté objeví vrah, který své oběti rdousí a prokusuje jim hrdlo, a třetí pokračování s názvem Číše jedu pro krále zavede vyšetřovatele přímo na dvůr Václava IV.

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce září

Zločiny na Velké Moravě – Stanislav Češka

U českých historických detektivek ještě na chvilku zůstaneme. Jejich psaní se totiž věnuje také oblíbený autor Stanislav Češka, který má na svědomí několik krimi románů, kde hlavní roli hraje brněnský soukromý detektiv Stanislav Berka, ale také populární sérii s názvem Zločiny na Velké Moravě. Dvanáct historických případů zavede čtenáře do období raného středověku a postupně je provede velkomoravskou historií od poloviny 9. století do začátku 10. století.

Populární série historických detektivek začíná knihou Případ úzké dýky. V té se literárnímu publiku poprvé představí kníže mojmírovského rodu jménem Slavomír a jeho vikinský přítel Erik, kteří se stávají velkomoravskými „detektivy“ a společně řeší vraždu stavitele Radslava. Případ podivného gombíku pak sleduje jejich výpravu do Starigradu, která se nečekaně zvrtne, zatímco v pokračování s názvem Případ hrozničkové náušnice se detektivové budou snažit ochránit věrozvěsty Konstantina a Metoděje.

Komisař Eduard Plischek – Marie Macková

Aby to nevypadalo, že historické detektivky z českého prostředí u nás píšou pouze muži, zařadili jsme do našeho seznamu také jednu populární českou autorku. Tou samozřejmě není nikdo jiný než historička, archivářka a pedagožka Marie Macková, která se věnuje především dějinám správy, jednotlivých regionů a církve v 19. století a soustředí se hlavně na okres Ústí nad Orlicí, ale i dějiny Němců v Čechách. Své historické znalosti uplatnila také při psaní krimi románů, kde zločiny řeší komisař Eduard Plischek.

Historická série Marie Mackové momentálně obsahuje tři samostatné knihy. První z nich je Příběh vzácné tabatěrky, která čtenáře zavede do období dlouhé vlády císaře Františka Josefa I., kdy na dodržování litery celního a monopolního zákona dohlížela finanční stráž. Jejím velitelem v Králíkách se stal komisař Eduard Plischek, který bojuje proti pašerákům, kteří posílají své zboží ze sousedního Pruska k nám a zase zpátky. Chod jinak poklidného města však jednoho dne naruší tajemná vražda mladé ženy. Zaujal vás komisař Plischek? Znovu se s ním můžete setkat v Příběhu staré šperkovnice a v Příběhu falešného copu.

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy za měsíc duben

Série Eliáš Sattler – Vilém Křížek

Český spisovatel Vilém Křížek je známý tím, že ho vždy zajímaly dějiny, především pak období konce Rakouska-Uherska a československé první republiky. Tento zájem ho dovedl také ke zkoumání vlastní rodinné historie, kde narazil na poměrně zajímavou věc. Podařilo se mu totiž vynést na světlo střípky z pozoruhodného života jednoho z prvních soukromých vyšetřovatelů na našem území, který se jmenoval Eliáš Sattler a přátelil se s jeho dědečkem Adamem Křížkem. Zmínek o něm bylo sice nemnoho, ale Vilém Křížek si dal tu práci, aby čtenářům poskytl ucelený obraz jeho podivínské osobnosti.

Série Křížkových historických krimi románů odstartovala knihou Smrt má vůni inkoustu, která si vysloužila Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2017. Její děj se odehrává v Praze na počátku 20. století, kdy se soukromý detektiv Eliáš Sattler ujímá případu výhružných anonymních dopisů. V tom mu pomáhá také jedna speciální schopnost – jeho citlivý nos totiž dokáže zachytit i stopy, které jiným unikají. Další netradiční případy poté zkušeného vyšetřovatele čekají v románech Incident s dragouny, Strach za oponou a Zločin na stříbrném plátně.

Série Josef Bergman – Michaela Klevisová

Historické detektivky vás nezaujaly a místo toho byste si rádi přečetli nějaké současné české krimi romány, kde není nouze o napětí, záhady a atmosféru strachu? V tom případě sáhněte po knihách spisovatelky Michaely Klevisové. Ta má na svědomí prozatím šest detektivek, kde se do vyšetřování složitých případů pouští sympatický inspektor Josef Bergman, který si dokáže poradit s kdejakým hlavolamem a odhaluje staré hříchy, utajované vášně i důmyslné lži.

První případ detektiva Bergmana pojmenovaný Kroky vraha se na pultech knihkupectví objevil již roku 2007. Zde se inspektor musí vypořádat s vraždou mladé ženy, která byla uškrcena v pražském lesoparku. Ve druhé knize s názvem Zlodějka příběhů se charizmatický Josef Bergman snaží pomoci šéfce televizního scénáristického týmu Anně Valentové, jejíž pracně vybudovaná pověst se hroutí a její dcera se navíc pohřešuje. Dále následují čtyři další případy, kam patří knihy Dům na samotě, Ostrov šedých mnichů, Zmizela v mlze a Sněžný měsíc.

KOUKNI SE  Vánoční pohlazení po duši

Série Josefína Divíšková – Marie Rejfová

Další oblíbenou autorkou českých detektivek je Marie Rejfová, která se psaní věnuje už od mládí a v posledních letech se zúčastnila hned několika literárních soutěží. Její detektivky, kde hlavní roli hraje mladá učitelka a malířka Josefína Divíšková, slaví mezi českými čtenáři obrovský úspěch. Tahle vyšetřovatelka je totiž podobná slečně Marplové, akorát tak nějak po česku. Nitky složitých případů proto rozplétá s humorem sobě vlastním a nikdy neváhá pustit se po stopě nebezpečného pachatele.

Nenápadnou vyšetřovatelku Josefínu Divíškovou představila Marie Rejfová čtenářům poprvé v knize Kdo jinému jámu kopá. Mladá učitelka se zde spolu s komisařem Tvrdíkem pouští do objasnění vraždy, která rozvířila poklidný život městečka na brdském pomezí. Další skandální zločin čeká Josefínu v knize Komu straší ve věži, kde bude muset přijít na kloub událostem, jež se odehrály před více než třiceti lety, a napravit tak staré křivdy. Pokud se vám první dva díly humorných českých detektivek zalíbí, můžete sáhnout i po dalších dvou knihách, které se nazývají Kdo má za ušima a Kdo maže, ten jede.

Série Mikuláš Syrový – Martin Goffa

Mezi oblíbené české autory posledních let, kteří se věnují především psaní krimi románů, patří také Martin Goffa. Ten v druhé polovině 90. let nastoupil k Policii ČR, mnoho let pracoval jako detektiv kriminální služby a když později policii opustil, rozhodl se své zkušenosti zužitkovat při psaní knih. Tak vznikla série detektivek, kde autor čtenářům prostřednictvím detektiva Mikuláše Syrového krok za krokem odhaluje způsoby práce a uvažování policistů.

Detektivní série Martina Goffy prozatím obsahuje 10 knih. První z nich, která nese název Muž s unavenýma očima, se na pultech knihkupectví objevila roku 2013 a sklidila skvělé ohlasy jak od nadšených čtenářů, tak od literárních kritiků. Nejnovější díly pojmenované Primární důvěra: Prst na spoušti a Primární důvěra: Úhel pohledu čtenáře zavedou do situace, kdy detektiv Miko Syrový bezmocně přihlíží zatčení svých nejbližších přátel. Pokusí se toto absurdní obvinění za každou cenu zvrátit, ale sám se tak dostane hlouběji do labyrintu nejistoty, pochyb a výhonků vlastní minulosti.

CHB

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen − fourteen =