Nejlepší audioknihy na dovolenou pro léto plné příběhů

Audioknihy jsou pro mě neodmyslitelně spjaté s létem. Do sluchátek, do auta i nahlas na chalupě. Následujících pět audioknižních nej je výběrem z mého seznamu na léto.

Máte rádi nesmrtelný seriál Simpsonovi? Jedním z jeho scénáristů je právě Joel Cohen. Sama jsem úplně nepropadla typickému americkému humoru, což je znát zejména u některých zábavných pořadů, které Amerika nadšeně hltá. Ale Joel Cohen mě neskutečně baví. Jak prohrát maraton je kniha plná sebeironie a sarkastického humoru. Zvláště vhodná je pro lenochy, které nikdy ani nenapadlo, že by se pustili do běhání, natož aby mířili tak vysoko a pomýšleli na maraton. Autor vás seznámí se všemi aspekty tréninku, okoření to spoustou tipů, ale hlavní je, že se nemusíte bláznivě zamilovat do běhání, abyste si poslech výtečně užili (což potvrzují mé zkušenosti – rostoucí hlouček posluchačů, když jsem si audioknihu pustila na zahradě). Velkou zásluhu na výsledku má skvělý David Novotný, jehož herecké schopnosti se dokonale sešly s přirozeným smyslem pro humor.

Pokud chcete zabait sebe i děti, Lichožrouti jsou sázka na jistotu. Bára Hrzánová, kterou posluchači audioknih znají zejména z výtečného zpracování Karlíka a továrny na čokoládu nebo z , vypráví o ponožkožravých potvůrkách citlivě, zvládá mnohokrát změnit hlas i tempo, podle toho, jaký příběh zrovna přišel na řadu. Fandové filmového zpracování se i při poslechu setkají s malým Hihlíkem, který se musel postavit na vlastní nohy, legrační dvojčata Tulamora a Ramsese a jejich mocným tátou Padrem. Příběhy pro děti a mládež ne vždy baví i dospělé, ale Lichožrouti jsou výjimkou.

KOUKNI SE  Na křídlech fantazie s dobrými knihami

Jiří Lábus ohromuje šířkou svých hlasových a hereckých dovedností. V plné parádě to ukazuje právě v humorném příběhu pro mládež o babičce, která se malému vnoučkovi zdá naprosto obyčejná, místy až nudná, ale ve skutečnosti je… to trochu jinak. Ví i vaše babička, jak na kamerový systém, zabezpečení bank a jaká je reakční doba policejních složek? I tato audiokniha byla testována jak na dětech, tak na dospělých, a sklízela úspěchy v podobě smíchu ze všech stran.

Slavná série o zaklínači Geraltovi se dočkala řady načtení, ať jde o samotné díly série, tak i o povídky. Je tedy z čeho vybírat. Když už se člověk vysmál dosyta a chce si v klidu lehnout do houpací sítě a odpočívat, Zaklínač je k tomu ideální. Pečlivě vystavěný svět posluchače pohltí a k barvitému zážitku napomáhá i to, že některé audioknihy jsou ztvárněny více herci – například Zaklínač I. Poslední přání s Jiřím Dvořákem, Miroslavem Táborským a desítkami dalších mistrů hlasu.

V literatuře faktu si audioknihy vybírám ráda, protože se poslechem učím snáze než čtením. Pokladem v mém seznamu se tak stala audiokniha Opuštěná společnost, tedy načtená verze titulu, jenž získal v posledním ročníku ankety Magnesia litera prestižní cenu Kniha roku, kde je vždy největší konkurence. Ale použít slovo „načtená“ není u této audioknihy úplně na místě, protože tento titul ztvárnili dva přední mistři hlasu – Jiří Dvořák a Ivan Trojan, a to způsobem, který není u literatury faktu příliš obvyklý. Střídání úryvků, úvah a samotných myšlenek autora je tak nejen ozvláštněno, ale hlavně příjemně akcentuje to, co ve čtené podobě může zapadnout. Přestože úvahy a zajímavé úhly pohledu na jisté události nemívají úplně optimistický ráz, ráda se ke knize vracím, když chci sama revidovat některé své názory, postoje, a hlavně tehdy, když se chci argumentačně vybavit u některých témat. Pohled autora na českou společnost, její vývoj od první republiky až po dnešek, je obohacující a mnohdy nemilosrdně přesný.

KOUKNI SE  Hororový Halloween s mistry hrůzy

U všech audioknih si můžete poslechnout kousek zdarma, tak toho využijte a vybavte se na léto.

Sandra Procházková
Úvodní foto: Pixabay

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 − 3 =