Nejčtenější novinky horkého léta

Léto je časem odpočinku. Ať už trávíme naši dovolenou aktivně, nebo jen poleháváním na koupališti, nabízí letní dny i teplé večery víc času pro dobré knihy a jejich příběhy. Kdo pravidelně sleduje knižní novinky, nejsou pro něj žebříčky nejčtenějších knih žádným překvapením. Pojďme se ale podívat na některé z těch nej. Nejčetnější novinky, které by si zasloužily vaši pozornost, pokud již nejsou ve vaší knihovně.

5Jdu s hlavou vztyčenou – Daniel Anýž

Jdu s hlavou vztyčenou

Jdu s hlavou vztyčenou: Slavná slova Milady Horákové, napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950. Čtivá a napínavá kniha vychází k 70. výročí komunistické vraždy Milady Horákové a patří mezi nejčtenější novinky.

Co formovalo Miladu Horákovou? A kde brala tolik síly, odvahy a energie, aby dokázala přežít nacistické věznění a nepodala se ani svým komunistickým vrahům?

Čtenářům se poprvé předkládá ucelený příběh celé její rodiny – statečných lidí, kteří krutě zaplatili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí o Miladě Horákové, jejím manželovi Bohuslavu Horákovi i jejich dceři Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Skutečný domov našla až jako dospělá žena v USA.

V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni.

Čtenáře v knize čekají i doposud nezveřejněné vzpomínky Bohuslava Horáka, jemuž se podařilo před zatčením dramaticky utéct. Za první republiky byl známým novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval pro Moravcovu skupinu bývalých československých agentů. Opakovaně kontaktoval rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak v osmasedmdesáti letech stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky kniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti. Kniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu.

KOUKNI SE  Knižní nej: Nejlepší detektivní série s neotřelými vyšetřovateli

4Pomsta bílého jednorožce – Vlastimil Vondruška

Nejčtenější novinky

Pomsta bílého jednorožce: Vok z Rotštejna, který se honosí erbem Markvarticů, přijde za nevyjasněných okolností o manželku Anežku, kterou najdou mrtvou pod skálou, na níž se jeho hrad tyčí nad krajinou jako orlí hnízdo. Její smrt uzavře královský popravce jako nešťastnou nehodu, jenže záhy je zabit i on. Na pohřeb paní Anežky se sjede zástup příbuzných, a právě tehdy zahlédne jeden z hostů mrtvou šlechtičnu, jak se plíží po nádvoří. O tom, že nejméně vděčným úkolem je pomáhat příbuzným, se přesvědčí Oldřich z Chlumu, když své ženě Ludmile slíbí celou záležitost vyšetřit. Jakmile se pustí do pátrání, začnou totiž za záhadných okolností umírat další lidé.

3Schovej mě v dešti – Jojo Moyes

Schovej mě v dešti

Schovej mě v dešti: Tři generace žen, jeden příběh… Když Kate jako mladá utekla z domova, nezanechala za sebou žádné stopy. Toužila začít nový život daleko od rodiny a především od matky, ke které necítila takové pouto, jaké by dcera zřejmě cítit měla. I proto se Kate později zapřísáhla, že ona sama tu pro svou milovanou dcerku Sabine vždycky bude… Jenomže čím je Sabine starší, tím víc ji nejasná minulost její matky zajímá – a jednoho dne se prostě rozhodne svou babičku Joy na irském venkově navštívit. Splněný sen o shledání vnučky a babičky se však záhy změní v horlivé pátrání po tajemství minulých let, která doteď zůstávala pohřbena…

KOUKNI SE  Vánoční pohlazení po duši

2Plachetnice na vinětách – Jiří Hájíček

Nejčtenější novinky

Plachetnice na vinětách: Marie, čerstvě rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto neplánovaně ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Čes-kém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů maleb-nými krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a je protkaný četnými literárními konotacemi.Z Prahy se Marie stále častěji vrací do vesnice svého dětství, kde chce konečně urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče — dominantního otce a mírnou, obě-tavou matku. A také se pokouší vyrovnat se svou náhlou osamělostí. Tu vnímá především jako neschopnost někomu sdělit a vysvětlit svou životní situaci. Jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzdálené i nedávné vzpomínky — a z druhé strany, prostřednic-tvím rodičů, vyhlídky na stáří a selhávající zdraví. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o minulosti a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…

1Péct, milovat a žít – Josef Maršálek

Nejčtenější novinky

Péct, milovat a žít: Autor vypráví o tom, jak se naučil péct u svých babiček, jak začínal v Bathu, jak žil jako velký šéf neobyčejného provozu či jak narazil po návratu do Čech. Autobiografie, doplněná mnoha fotografiemi i recepty.

Kristina Doubravová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − seven =