Ned Stark, Frodo, Aquaman, Arrow, Winter Soldier a další na jednom místě

Den před svým odletem do Spojených států jsem naprostou náhodou na internetu narazil na reklamu, která odkazovala na menší a žánrově specializovanější odnož největší pop kulturní události na světě, Comic-Conu v San Diegu. Tato akce nese název Wizard World Comic-Con a probíhá postupně v několika městech napříč Spojenými státy každý rok. Bylo to trochu narychlo, ale řekl jsem si, že pokud budu mít finance navíc, tak proč se tam nepodívat. Termínově to vycházelo pouze s akcí ve Filadelfii a já jsem nějaký čas před cestou do Filadelfie trávil v Chicagu. A jak je nejspíš známo, USA nejsou pro českého turistu vůbec levné.

Ale nakonec se poštěstilo a akci jsem navštívil hned dvakrát. Díky tomu se s vámi mohu podělit o své zážitky a zajímavosti, které na sebe práskli slavní herci a herečky vystupující na Wizard World Comic-Conu (WWCC). Dostal jsem se celkem na čtyři rozhovory s herci a herečkami za aktivní účasti publika v sále. A co na sebe práskli? To se dozvíte z následujících řádků.

1Joe Flanigan – Hvězdná brána: Atlantida

Pro obyčejného diváka nebude jméno Joe Flanigan příliš známé, ale pokud jste fanoušky seriálového StarGate univerza s několika filmy na kontě, pak určitě víte, o kom je řeč. Flanigan ztvárnil podplukovníka Johna Shepparda. Druhého nejvyššího velitele v seriálovém spin-offu Hvězdná brána: Atlantida. Šlo o navazující a propojující pokračování původního seriálu Hvězdná brána. Také tento seriál měl úvodní film (pro televizní produkci) s názvem Hvězdná brána: Atlantida – Vynoření.

Pro Flanigana šlo o dosud nejlepší roky jeho herecké kariéry. Natáčení seriálu, které bylo vysílané mezi lety 2004 až 2009 si herec podle svých slov nesmírně užil. Přesto cesta k jeho nejúspěšnější roli byla dlouhá a trnitá, jak Flanigan přiznal. Zprvu se musel spokojit s epizodními rolemi (Dawsonův svět, Bůžek lásky, Volání mrtvých, Kriminálka Miami) než přišlo obsazení do dnes populárního seriálového sci-fi univerza kolem Hvězdné brány.

Při rozhovoru na WWCC přiznal, že nebylo úplně snadné s ním natáčet. Ne proto, že by si stále upravoval scénář jako to dělal Mortensen v Pánovi prstenů. Spíše to stěžoval svým humorem. Ten, kdo nezná herce blíže nebo nebyl na této či podobné akci také neví, že Flanigan je známý svým trochu více zvráceným smyslem pro humor. Svými vtípky odlehčoval případnou těžkou atmosféru při natáčení. V hlavním hereckém týmu patřil ke vtipálkům, který rozesmával všechny kolegy během natáčení i v zákulisí. Akorát se stalo, že to občas se svým zvráceným smyslem pro humor přehnal. A nejčastěji si dělal legraci z hereckých kolegů Jasona Momoy (Ronon), Davida Hewletta (Dr. McKay) a Rachel Luttrell (Teyla). Občas to došlo tak daleko, že museli tvůrci natáčení na pár dní přerušit, než se Flanigan uklidnil.

Při otázkách publika se často hovořilo o Hanu Solovi a jeho sólovém filmu, který měl před pár měsíci premiéru. Říkáte si proč? Na úplném začátku zvažování vzniku filmu pojednávajícím o nejslavnějším pašerákovi v předaleké galaxii se zvažovalo do role mladého Sola obsadit právě Joea Flanigana. Především díky velmi podobnému hlasu s Harrisonem Fordem a také díky manýrům, které měl Flanigan coby herec s postavou Hana Sola společné. Jak už ale všichni víme, hlavní roli nakonec získal Alden Ehrenreich. Ke konci herec poznamenal, že pokud se studia rozhodnou značku Hvězdné brány oživit mohou s ním stoprocentně počítat.

2Jewel Staite – Firefly, Hvězdná brána: Atlantida

Protože jsem mohl, tak jsem navštívil povídání s další osobností, která později také hrála ústřední roli v seriálu Hvězdná brána: Atlantida. Jde o stále mladou sympatickou herečku s netradičním jménem. Kanadská herečka Jewel Staite se proslavila díky dvěma úspěšným sci-fi seriálům. První byl všemi milovaný seriál Firefly, který z dost nepochopitelných důvodu byl ukončený už po první řadě. Její druhý kariérní úspěch přišel nedlouho poté s účastí na rozjeté populární značce seriálu Hvězdná brána, který se odehrával ve městě Antiků, na Atlantidě. Poprvé a naposled se objevila v druhé řadě seriálu coby mladá Wraithka Ellie. Pod tunou speciálního make-upu Jewel nikdo nepoznal, takže není divu, že to málokdo ví. Od třetí série se pak stála důležitou vedlejší postavou seriálového týmu Hvězdné brány.

V roli Kaylee Frey ze seriálu Firefly i v roli doktorky Kellerové ze seriálu Hvězdná brána: Atlantida našla v hereckých kolezích skvělé přátele a druhé rodiny. Potvrdila, že opravdu nejvíce zrušení seriálu zasáhla Nathana Filliona, který sehrál ústřední postavu této vesmírné bandy. I přesto, že měl v úmyslu udělat vše, proto aby seriál dál pokračoval. Když se jeden člověk z publika zeptal, jestli se náhodou potají nechystá pokračování, tak herečka odpověděla jasně, že ne. Ale dodala následující: „Nic není definitivní. Jen se podívejte, kolik úspěšných a oblíbených seriálů se po letech dočkalo znovuoživení v podobě nových dílů. Byť třeba šlo jen o minisérii. Totéž se může stát nejen v případě seriálu Firefly, který sice měl zakončení ve filmové podobě s názvem Serenity, ale také v případě spin-offu Hvězdné brány.“

Na přetřes přišly také otázky ohledně osudu její postavy, doktorky Kellerové. Docela dost fanoušků nebylo spřízněno s faktem, že její postava „skončila“ s doktorem Rodneym McKayem (David Hewlett) místo Ronona Dexe (Jason Momoa). Musím říct, že tenhle fakt mezi herečkou a publikem se probíral nejdéle a nejčastěji. Sama herečka to odůvodnila tím, že stejně jako McKay je i její postava tak trochu nerd. Oba jsou profíci v tom, co dělají. Naopak Ronon je voják, bojovník, který se spoléhá na své svaly nikoliv na mozek. Oba charaktery se tím pádem skvěle doplňují. To neznamená, že by si blíže nespecifikovanou skorolíbací scénu neužila.

Dnes už se herečka tak často na obrazovkách a plátnech kin neobjevuje. Protože Firefly a především pak natáčení Hvězdné brány: Atlantidy Jewel zabralo hodně času a nyní se chce více věnovat své rodině. Takže, kdo ji to může mít za zlé. Sem tam si zahraje v nějakém televizním filmu nebo ztvární epizodní roli v seriálu. Přesto musím konstatovat, že patří k těm herečkám, které nejsou téměř vůbec postihované procesem stárnutí. A vím to, protože jsem s ní mluvil tváří v tvář.

3Stephen Amell – Arrow

Hlavní herecká hvězda momentálně jednoho z nejúspěšnějších superhrdinských seriálů od DC. Tam, kde filmová tvorba DC klopýtá, seriálové univerzum vládne. Právě herec Stephen Amell alias Arrow/Oliver Queen se chystá již na sedmý ročník populárního a úspěšného seriálu. Na festivalu WWCC se mohl zdržet pouze den. Je to dáno tím, že natáčení seriálu Stephenovi zabírá hodně času a každý volný čas chce trávit především se svou rodinou. Přesto si našel čas na setkání se svými fanoušky právě na Wizard World Comic-Conu ve Filadelfii.

Je docela jasné, že publikum nejvíce zajímalo, co se chystá v nové sérii (plus se řešilo, jak bude vypadat finále šesté série, které už před několika týdny proběhlo). Přes prosby a smlouvání fanoušků v sále nemohl Amell vůbec nic prozradit. Ba ani naznačit. Přesto jednou informací všechny diváky Arrowa minimálně navnadil. A to, když prohlásil, že herci spolu s tvůrci plánují crossover, který nemá v historii superhrdinských seriálů obdoby. Dokonce dodal, že je v plánu něco ještě většího, než čeho jsme byli svědky v Arrowově šesté sérii. A kdo momentálně poslední crossover DC seriálů viděl, ví, že už tam nasadili tvorbu laťku tentokrát hodně vysoko. Samozřejmě se rojí spousta spekulací a teorií. Co bude náplní nového crossoveru a kdo všechno se ho zúčastní.

Co ale herec mohl prozradit, bylo několik historek z natáčení loňského crossoveru. A teď nemám na mysli nepovedené scény, které jsou volně dostupné v klasických i speciálních DVD či Blu-ray edicích. Věděli jste například, že si představitel Arrowa v prozatím posledním crossoveru zazpíval? Přesně tak. A jak k tomu došlo? Při natáčení scény, kdy Arrow stojí u Melissy Benoist aka Supergirl ležící na nemocničním lůžku. Právě během natáčení této scény byla Melissa v ten den natolik vyčerpaná, že na chvíli na lůžku skutečně usnula. A jak sám Amell potvrdil, tak této nastalé situace využil a Melisse potichu zazpíval smyšlenou ukolébavku o tom, jak usnula během „důležitého“ natáčení. Samozřejmě ve vší legraci.

Jedna z dalších více obvyklých otázek byla ohledně toho, jak se na některé specifické scény s postavou Felicity Smoak dívá jeho žena. Na to odpověděl. „Na svou ženu jsem měl velké štěstí. Pro tyto věci má pochopení.“ Jedna z posledních otázek se samozřejmě týkala toho, který padouch je podle něj nejlepší ze všech sérií Arrowa. Bez ohledu na přátelství, které mezi ním a Manu Bennettem vzniklo a jak si užíval natáčení s Bennettovou postavou Deathstrokem zněla jeho odpověď jasně. Nejlepším padouchem Arrowa je Prometheus, hlavní záporák páté série. Zvlášť také pochválil Joshe Segarru v roli Promethea. A dodal, že velkou zásluhu vedle hereckého ztvárnění měli také scénáristé, kteří perfektně postavu vykreslili. V tom ruku v ruce jde fakt, že dost fanoušků považuje pátou sérii za zatím nejlepší.

4Sean Bean – seriál Hra o trůny, Legenda; film Pán prstenů, Zlaté oko, Ostrov, Marťan

Britský herec Sean Bean patřil bezesporu k největším hvězdám Wizard World Comic-Conu ve Filadelfii. Na svém kontě má desítky filmů a účast na několika seriálech. Přesto, že nebyl dosud žádnou cenou kritiků oceněný, je jako herec hodně dobře známý. A na specificky zaměřeném Comic-Conu poukázali na to, čím to je. Každá diskuze s hercem či herečkou nebo celou skupinou nesla určitý název. V případě Seana Beana to bylo více než jasné. Diskuze s hercem nesla název 1000 a jeden způsob, jak zemřít na obrazovce. Je to jasné poukázání na fakt, co Beana proslavilo.

Ve velkém počtu filmů i seriálů totiž ztvárňuje postavu, která dříve nebo později zemře. A díky tomu je tolik populární. Ať už šlo o bondovku Zlaté oko, sci-fi Ostrov nebo dobrodružné fantasy ze světa Pána prstenů. Smrt se jeho postavám nevyhýbala ani ve světě seriálů. Stačí, když si vzpomenete, jak skončila jeho postava Neda Starka v historickém fantasy seriálu Hra o trůny.

V tomto duchu se také nesla diskuze publika s populárním hercem. Bean s klidem odpovídal na veškeré všetečné otázky. Řekl, že zpočátku nebylo vůbec jednoduché zahrát umírající postavu. Ale dnes je to díky technice a pokročilým maskám o poznání jednodušší. „Ve velké míře záleží právě na herci, jak věrohodně dokáže ztvárnit umírající postavu,“ dodal herec. Jedna z otázek se také týkala výběrů. Přesněji se jeden člověk z publika Seana zeptal: „Kdybyste si mohl vybrat způsob smrti podle jedné z vašich postav, která by to byla?“ Po chvíli rozmýšlení odpověděl, že nejspíš by to byl Boromirův konec. Svou volbu odůvodnil tím, že jeho postava „zhřešila“, když chtěla vzít Frodovi prsten. Takže, když zemřel při bránění dvou jiných hobitů, tak se ze svého hříchů svým způsobem vykoupil. Z toho důvodu by si vybral Boromirův konec. Ale samozřejmě by tak nechtěl ve skutečném světě dopadnout.

K postavě Boromira se přiklonil v další otázce, když se herce zeptali, u které postavy si myslí, že odešla příliš brzy. V kůži, které postavy by vydržel déle. Tam se také přiklonil k Boromirovi. Šlo pochopitelně o vedlejší postavu, ale Boromirův životní příběh byl přeci jen krátký a zjednodušený. Určitě by rád znal hlubší pohnutky jeho postavy a charakter celkově.

Jedna z dalších otázek se týkala populárního seriálu Hra o trůny a jestli stále sleduje seriál, přesto, že jeho postava zemřela během první série. K tomu dodal, že zůstal aktivním fanoušek seriálu. „Jsem hrdý, kam až to moje seriálové děti dotáhly. Stačí když se podíváte, jak malý byl Bran nebo Arya. A jak dnes jejich postavy dospěly. Dělá mi to radost, sledovat takový vývoj mladých začínajících herců.“ Také nás trochu podráždil tím, když oznámil, že už ví jak seriál skončí.

Jakožto známý herec natáčel na spoustě více či méně exotických místech. „Vybrat nejkrásnější natáčecí prostředí je nemožné,“ poznamenal herec. Ale mezi jeho oblíbenými destinacemi zazněla také Česká republika. Pár týdnu zde strávil při natáčení seriálu Pohřešovaný. Seriál se točí okolo ženy, která se vydává do Evropy najít svého ztraceného syna. A Sean Bean ztvárňuje manžela hlavní hrdinky, který měl více tajemství, než se na první pohled zdálo. Přesto, že se seriál tváří, že se natáčelo napříč Evropou, skutečnost je úplně jiná. Snad vidinou ušetření peněz se tvůrci rozhodli veškeré záběry natáčet u nás. Takže, když se něco odehrávalo ve Francii, v Německu, v Maďarsku nebo v Řecku, štáb si našel oblast nebo část města v Česku, která tomu odpovídala. Namísto cestování do patřičné destinace. Stejným stylem natočili tvůrci z Ameriky například komedii EuroTrip. Parta teenagerů cestuje Evropou, ale veškeré záběry se ve skutečnosti pořídily v České republice.

Alespoň herec navštívil více míst než jenom Prahu. Spousta zahraničních herců při natáčení u nás na nic jiného, než prohlídku Prahy čas nemá nebo ani nedostane.

5Moje srážka s Flashem

To je jedna taková moje malá příhoda přímo z Wizard World Comic-Conu. Uprostřed obrovského sálu byly stánky, kde jste si mohli nechat podepsal cokoliv od herců a hereček. A když jejich čas vypršel, tak se přesouvali do soukromých uzavřených stánků hned vedle. To znamenalo, že museli udělat minimálně pět kroků od bodu A do bodu B, než zase zmizeli. Mezi oběma stánky byly volně průchozí uličky. Jednu takovou uličku jsem použil i já sám, když v tom ze stánku vylezl Ezra Miller, filmový představitel Flashe. A lehkému šťouchnutí už nešlo zabránit. Ale přitom jsem přišel na jednu věc. Že tu vteřinu, co jsme stáli naproti sobě jsem si uvědomil, jak vysoký je. Možná vám to z filmů s ním nepřijde (Liga spravedlnosti, Fantastická zvířata, Charlieho malá tajemství, Musíme si promluvit o Kevinovi), ale myslím, že k těm dvěma metrům nebude mít daleko.

6Další herci

Mimo rozhovorů s herci v sálech, jste se s nimi mohli vyfotit nebo si nechat něco podepsat. Protože ne se všemi mohly rozhovory proběhnout, mohl jsem většinu z nich vidět pouze při rozdávání autogramů. Vedle Seana Beana, Joea Flanigana, Jewel Staite či Stephena Amella jsem minimálně na vlastní oči viděl Billyho Boyda (Pipin), stále hobitsky vypadajícího Elijaha Wooda (Frodo), Seana Austina (Sam) a Karla Urbana (Pán prstenů, Doom, Star Trek, Dredd, Thor: Ragnarok). Zmínil jsem již Ezru Millera ale ne Jasona Momou coby nového představitele Aquamana a Raye Fishera jako Cyborga. Z hereček jsem poznal vedle Jewel Staite, Natalii Dormer (Hra o trůny, Tudorovci), Charismu Carpenter (Buffy, přemožitelka upírů; Angel, Expendables: Postradatelní) a Holly Marii Combs (Čarodějky, Prolhané krásky).

V neposlední řadě nesmím zapomenout na Henryho Winklera, který se v posledních letech dal na dráhu spisovatele, Matta Ryan (seriálový John Constantine), Michaela Rosenbauma (představitel Lexe Luthora v seriálu Smallville), Sebastiana Stana (Winter Soldier) a Thomase Iana Nicholase, který je známý především svou rolí Kevina z komediální série Prci, prci, prcičky. Dnes je minimálně v Americe více známý jako zpěvák ve své vlastní skupině než jako herec. Což na Conu osobně dokázal. Dodatečně se na akci dostavil také finský herec Joonas Suotamo. Jméno vám nic neřekne. Stačit vám bude, když řeknu, že v nové Star Wars trilogii a Hanově sólovce ztvárnil Chewbaccu. Dále také David Ramsey (Spartan) a Rick Gonzalez (Wild Dog). Oba z Arrowova týmu.

 

 

 

Ondřej Blahut

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × two =