Recenze: Návrat duše od Villolda je šamanskou cestou

Bezčasá přítomnost a následná náprava toho, co se v minulosti porouchalo a ovlivnění tak budoucího směřování? Lze si tuto knihu představit jako návod na chvilkové zastavení času pro praktikování důkladné analýzy života, minulosti a přesměrování budoucnosti? Možná ano. Autor je antropolog a psycholog a vychází ze dvou zdrojů. Z vlastní zkušenosti se šamanismem a z vlastní zkušenosti s klasickou psychologií vycházející hlavně z učení Carla Gustava Junga.

Třešničkou na dortu je prolínaný příběh o Parsifalovi, který přesně ukazuje, jak lze lidskou duši zdeformovat a jak potom kulhá světem bez toho, aniž by tušila, že vůbec kulhá.

Kdo už trošku tuší, tak začíná ještě více tušit, že může jít o nadmíru, ne-li snad ideální spojení.  Autor tu zastává názor, že lidská duše se skládá ze čtyř komnat a naše srdce ze čtyř komor. Celý ten svět má svou logiku, někde máme uložená zranění, jinde sny a touhy, jinde minulost a někde zase touhu po budoucnosti a své pravé poslání. A kdesi v Dolním světě sídlí také kusy ztracených duší, které od nás odešly ve chvíli, kdy jsme zažívaly nějaké trauma, hluboké zklamání nebo beznaděj. Bez tohoto kusu duše se navždy budeme cítit necelistvý, ztracení a jen těžko budeme hledat nebo realizovat svůj smysl života.Návrat duše CZ

Sám autor tím prošel, i jeho vlastní zkušenost a podělení se o vlastní příběh je velmi silné a je jedním z mnoha motorů, jež žene čtenáře knihou dál a dál. Sám přiznává, že často terapiemi, kterými procházel, jen přisypával sůl do ran, ale problém se neřešil. Ale uzdravení duše a návrat ztracené části prý doslova obrátí vzhůru nohama celý život. Najednou už nebudeme muset žít pohodlný, ale bolestivý život, ale budeme muset žít nový, leč někdy zpočátku nepohodlný život. Řekněme, že to, co se tu píše, je plně v souladu s mnoha dalšími knihami, přesto pro mne existuje mnoho důvodů, proč je Návrat duše jedinečný.

  • Je to praktická kniha, která postupně nechá čtenáře projít všemi částmi lidské duše a do každé se díky přiloženému textu meditace, ponořit. Nepopíráme však, že v každé takové komnatě můžete strávit i řadu týdnů nebo měsíců, než doopravdy najdete to, co hledáte. Je to komplexní terapie na delší dobu!
  • Logicky působí i to, že každé zranění duše způsobuje zablokování vývoje, zablokování radosti – a to je snadno ověřitelný fakt pro úplně každého.
  • A poslední – návrat ztracené duše a péče o ni. Ne, tato kniha neslibuje zázraky, ale uceleně přemýšlí o všech detailech. A tohle je nakonec možná nejtěžší část celé terapie:
KOUKNI SE  Recenze: Odbočka v lesích umí pěkně zavařit

Ukázka:

Pokud se vaše duše rozštěpila ještě v dětství, pak děvčátko, které získáte nazpět, samo od sebe nedospěje. Je třeba mu pomoci a zajistit, aby se cítilo v bezpečí. Budete o ně muset pečovat, živit je a udělat mu místo ve svém životě. Když pomáhám svým klientům, někdy tohle ztracené děvčátko ke mně promluví s otázkou: „Proč bych se měla vracet? Ta paní říká, že by si chtěla více užívat života a cítit více lásky, ale nedokáže si pro to najít dost času!“

Kniha je čtivým, jasným, snadno pochopitelným návodem na nacházení toho bolavého místa v nás samých, studií lidské duše a také důkazem, že princip lidského bytí i duše a smyslu života se po dlouhá tisíciletí nemění.

Kdo se zajímá o šamanismus – bude nadšen.

Kdo o Junga a psychologii – bude příjemně překvapen a fascinován.

Kdo o ezoteriku – bude se cítit osvěžen.

Kdo o lásku a smysl lidského bytí – bude mít pocit, že má v ruce ESO!

 

O autorovi:

Alberto Villoldo, Ph. D., psycholog a lékařský antropolog se již více než pětadvacet let zabývá výzkumem přírodní léčby v oblasti Amazonie a praktikami šamanů z kmene Inků. Pracoval jako mimořádný profesor na Státní univerzitě v San Francisku. Během svého působení založil Laboratoř biologické samoregulace pro výzkum vlivu mysli na psychosomatické zdraví a nemoci lidí. Založil společnost The Four Winds Society, kde vyučuje zájemce z USA a z Evropy praktikám šamanské energetické medicíny.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2015, www.anch-books.eu

Renata Petříčková

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekTrailer na připravovanou televizní sérii The Orville
Následující článekVyzkoušejte si Quake Champions zdarma
navrat-duse-od-villolda-samanskou-cestou-smrncnutou-archetypy-jungemKniha je důkazem, že princip lidského bytí i duše a smyslu života se po dlouhá tisíciletí nemění.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

17 − 9 =