Napínavá dětská fantasy

Je vaše ratolest ve věku 9-13 let a zbožňuje napínavé příběhy s dobrými konci? Pak jste tu dobře. Kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman, která minulý týden získala Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež, je totiž pro ně to pravé ořechové.

Svérázný svět Safírových ledňáčků vytvořil Bogdan Trojak, polsko-český básník, publicista a překladatel z polštiny. Má za sebou spoustu literárních počinů především pro dospělé, ovšem ani v dětské literatuře není žádným nováčkem. Připomeňme jeho kouzelnou sbírku básní o baštění s názvem Nok a Knedlíček, ve které básník oslavuje čáry máry kuchařů přeměňujích dary přírody v dokonalé jídlo.

Tip na knihu: Nok a knedlíček (Bogdan Trojak) | Klub knihomolů

Kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman je však z jiného soudku, i když inspirace (českou) gastronomií je více než čitelná. K napsání této dobrodružné fantasy inspirovala Bogdana Trojaka  otcovská role, dvě z pěti postav, obdařených zvláštními schopnostmi, nesou jména jeho dětí.

Partu Safírových ledňáčků – jejichž symbolem je nožík ve tvaru ledňáčka – tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce, který ve svém obřím supermarketu a podzemní fabrice pod Řípem vyrábí umělohmotné potraviny měnící konzumenty v otupělé stádo. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným Glutamanem.

KOUKNI SE  Rider Waite Tarot: Klasika znovu na pultech!

Vtipnou, napínavou a neuvěřitelně čtivou knihu ilustroval Jindřich Janíček. Zajímavostí je, že každé čtyři strany kreseb jsou uvedeny úryvky z románu ve verneovském stylu.

lednacci 3
lednacci 1

Kniha Safíroví ledňáčci a Glutaman je k dispozici zde.

Safíroví ledňáčci a Glutaman

Bogdan Trojak , Jindřich Janíček

Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?Více o knize.

Zdroj: Magazín Dobré Knihy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 + 12 =