Na hradě Bradě komiksově straší

V březnu, měsíci knihy, vychází nová komiksová knížka pro děti z autorské dílny Kláry a Honzy Smolíkových. Komiks je to staronový, protože vznikal pro časopis Sluníčko, kde vycházel na pokračování v letech 2006 až 2010. Dvoustránkové epizody líčí s vtipem příhody ze života rodiny Bradových, která žije na hradě Bradě.

DSC_0456
Slavnostní přivítání komiksové knihy proběhlo 13.března ve smíchovské knihovně v Praze.

Maminka baronka Berta a tatínek baron Barnabáš jsou sice urozeným párem, ale jejich život se o mnoho neliší od života přátel v městečku Podbradí. Snad jen v tom, že jejich děti Bertík a Bibi znají víc strašidel. Na půdě se v truhle před denním světlem skrývá prapraděda Budivoj, v kuchyni jim schovává věci Zašupšák a na návštěvu pravidelně na koštěti létá teta Čárová.

Příhody učí malé čtenáře, že přátelé si musí pomáhat, pro dobrou věc je potřeba překonat strach a že i svízelné situace mají řešení, jen to nesmíme předem vzdát. V Bertíkovi se pozná každý podnikavý kluk, v Bibi zase holčičky, které nebaví sedět v koutě a čekat, co vymyslí jiní.

DSC_0446 (2)
Z křestu dětské knihy.

Během více než čtyřiceti příhod Bertík a Bibi proniknou do světa písmenek. Nejprve to vypadá se čtením dost bledě, protože soukromý učitel, kterého baron na hrad pozval, nehláskuje o moc líp než šestileté dítě. Ve škole v městečku Podbradí se však děti všechno rychle doučí, a pak mohou v hradní knihovně objevovat zápisy ve starých kronikách.

Kniha je vhodná pro předškoláky a začínající čtenáře, proto je milé, že si rodinu Bradových na plakáty a pohlednice vybrali organizátoři letošní 15. jubilejní pohádkové Noci s Andersenem. Největší knihovnická akce pro děti, které se loni zúčastnilo přes osmdesát tisíc dětí a dospělých, vypukne v pátek 27. března.

KOUKNI SE  Únos, nebo mrazivá pomsta?

Kniha Na hradě Bradě vyšla v nakladatelství Albatros.

KLÁRA SMOLÍKOVÁ

Fotografie: Vratislav Horký

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 + eight =