Na fotografické výstavě najdete i část připravované knihy o historii Kostelce

Petr Juránek si prohlíží část své sbírky kosteleckých fotografií a pohlednic, foto archiv OT
Petr Juránek si prohlíží část své sbírky kosteleckých fotografií a pohlednic, foto archiv OT

KOSTELEC NAD ORLICÍ – „Prezentované fotografie byly uloženy v archivu kostelecké radnice. Do dneška nebyly veřejnosti volně přístupné. Návštěvníky zavedou do let 1960 až 1998,“ říká Šárka Slezáková z organizačně-správního odboru města.

O výstavu je od prvního dne jejího otevření velký zájem. Pořadatelé proto rozhodli, doplnit ji o výstavní panely s fotografiemi života ve městě od roku 1900.

„Lidé uvidí na snímcích mimo jiné představitele městské správy v Kostelci nad Orlicí od roku 1765 po současnost, počínaje purkmistry, předsedy místního a městského národního výboru až po starosty města,“ popisuje Slezáková.

Část expozice je věnována i jedné z kapitol připravované knihy s názvem Kostelec nad Orlicí v zrcadle času. Mezi čtenáře by se měla dostat příští rok.

Vítána je spolupráce při zapůjčení fotografií

„Rádi bychom ve výstavách pokračovali i v dalších letech. Pokud by se lidé chtěli podělit s ostatními o fotografie ze svých sbírek, budeme velice rádi“, vyzývá Slezáková. Fotografie můžete zanést na Městský úřad v Kostelci nad Orlicí na organizačně-správní odbor. Ihned po naskenování vám je vrátí.

Historickou raritou je dokumentární film – na výstavě ho neuvidíte

O historii města vypráví starý černobílý dokumentární film, o němž ví jen hrst zasvěcených. Na výstavě ho nenajdete.

„Vznikl pravděpodobně v roce 1934 před Krajinskou výstavou, která se konala v roce 1935. Ve své době byl zasílán do biografů, aby dělal Kostelci nad Orlicí reklamu,“ říká vedoucí Sdruženého klubu Rabštejn Marta Klimešová.

KOUKNI SE  Podzimní knižní novinky

Film objevili zaměstnanci Rabštejna v útrobách promítací kabiny.

„Za mého působení jsme ho uvedli poprvé a zatím naposledy na výročním setkání důchodců v roce 2012. Diváci ho po produkci odměnili velkým potleskem. Někteří pamětníci v něm dokonce poznali své známé,“ dodává Klimešová.

K minulosti města mají co říci také sběratelé

Výstavu fotografií z historie Kostelce nad Orlicí by si neměli nechat ujít ani sběratelé.

„Staré pohlednice města sbírám přibližně patnáct let. Zajímají mě především dokumentární fotografie, jako jsou návštěvy významných lidí, tehdejší aktuální dění nebo pohřby,“ říká kostelecký sběratel a patriot Petr Juránek.

Ve své sbírce má víc než stovku pohlednic převážně z počátku dvacátého století.

„Nesbírám každou pohlednici. Mám rád stará zákoutí města a jeho architekturu, která byla ovlivněna prací továrníka Josefa Sejkory,“ doplňuje Juránek.

Výstavu starých fotografií Kostelce nad Orlicí můžete vidět do konce letošního srpna v městském Regionálním turistickém informačním centru. Přístupná je od pondělí do pátku mezi 8 a 17 hodinou, v sobotu potom od 9 do 13 hodin. Připravena byla ve spolupráci s městským úřadem.

EVA ŽENÍŠKOVÁ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 − one =