Na co zajít v prosinci do kina? 1. část

V této čtyřdílné minisérii se podíváme na prosincové premiéry filmů v českých kinech. Ať se nám to líbí nebo ne, konec roku se nezadržitelně blíží. Září spěje ke svému konci a poté zbývá jen říjen a listopad. A jak se zpívá: „Po roce, Vánoce, Vánoce, přicházejí. Zpívejme přátele…“, opět nastane poslední měsíc v roce. Jak si zpříjemnit svátky klidu a míru, i když občas budou hektické? (Znáte to. Co letos koupím členům rodiny pod stromeček. Nemůžu nic vhodného sehnat. Bude letos kapr nebo řízek? Jaký koupit vánoční stromek, kde a za kolik?…). Zajděte si do kina, s kamarády/přáteli či rodinou na film. A abyste to rozhodování měli snazší (a možná i přehlednější J), připravil jsem pro vás následující čtyři články týkající se premiér filmů v českých kinech na měsíc prosinec. Hned v prvním z nich se podíváme, co nám stříbrná plátna nadělí jako první.

MALÝ PRINC/THE LITTLE PRINCE

Prosinec, Vánoce, zkrátka vše je pro radost především dětí. A snad i proto první film, který si odbyde svou premiéru, je francouzské animované fantasy Malý princ. Volně inspirovaný stejnojmennou knihou spisovatele Antoine de Saint-Exupéry.

Hlavní postavou je malá holčička, kterou její maminka připravuje na svět dospělých tím, že ji plánuje budoucnost na několik let dopředu. Plány mamince překazí trochu podivínský, ale dobrosrdečný soused, letec, který se potkal s Malým princem. Soused ji, den po dni, představuje svět, který jemu samotnému kdysi představil Malý princ. Pro holčičku rázem začne dobrodružná cesta ve vlastní představivosti, znovuobjevuje své dětství a skutečnost, že svět nevidíme jen očima ale i srdcem.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy na DVD a Blu-Ray, které by vám v říjnu neměly uniknout

Snímek režíruje Mark Osborne, který má na kontě jen jeden celovečerní animovaný film Kung Fu Panda. Postavám propůjčí hlasy James Franco, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Jeff Bridges, Mackenzie Foy, Paul Giamatti, Benicio Del Toro, Albert Brooks a Bud Cort.

Premiéra 3. 12. 2015

 

MOST ŠPIÓNŮ/BRIDGE OF SPIES

Druhý v pořadí bude Thriller/drama režiséra Stevena Spielberga Most špiónů. Scénář mají na starosti zkušení bratři Coenove a hlavní roli si střihne Tom Hanks. Takže o kvalitu je určitě postaráno. Krom něj si ve filmu zahraje Alan Alda, Amy Ryan, Eve Hewson a další.

Děj filmu je zasazen do období studené války. Ústřední hrdina, řadový právník z Brooklynu James Donovan (Tom Hanks) je vyslán agenturou CIA na téměř nesplnitelnou misi. Jeho úkolem je vyjednání propuštění zajatého amerického pilota. Ten byl s výzvědným letounem U-2 sestřelen nad Sovětským svazem.

Premiéra 3. 12. 2015

 

PERLEŤOVÝ KNOFLÍK/THE PEARL BUTTON

První pětici filmů doplní dokument v koprodukci Chile, Francie a Španělska, Perleťový knoflík. Jedná se o druhou dokumentární esej režiséra Patricia Guzmána. V prvním snímku rozjímal o historii své země prostřednictvím světla z hvězd. V Perleťovém knoflíku je ústředním motivem voda. Zlomky vzpomínek, úchvatné scenérie a vizionářské pohledy do hlubin kosmu spojil v podmanivý celek, doprovázený komentářem autora.

Premiéra 3. 12. 2015

 

RODINA K PRONÁJMU/UNE FAMILLE À LOUER

Rodina k pronájmu patří do žánru, opět francouzské, komedie. Režie a scénáře se ujal Jean-Pierre Améris. Na kontě má poměrně dost režijních a scenáristických počinů. Málokterý byl však uveden i do českých kin. ZVirginie-Efira-Beno--t-Poelvoorde-Une-Famille----louer-300x205a zmínku stojí Láska s vůní čokolády; Muž, který se směje a prozatím nejnovější Příběh Marie. Hrají: Benoît Poelvoorde, Virginie Efira, Franҫois Morel, Edith Scob a další.

KOUKNI SE  Milenecký pár z filmu Pomáda po 41 letech znovu spolu

Děj komedie předkládá to, co se stane, když obyčejnou svatební smlouvu nahradí smlouva o pronájmu. Což v „rodině k pronájmu“ vyvolá mnoho úsměvných situací.

Premiéra 3. 12. 2015

 

TŘI VZPOMÍNKY/MY GOLDEN DAYS

První pětku uzavře opět francouzské ale tentokrát drama režiséra Arnauda Desplechina. Spolu s Julii Peyrovou se 0048__Trois-Souvenirs_Arnaud_Desplechin_webpodílel i na scénáři filmu. Režisér má na kontě komediální drama Králové a královna, Vánoční příběh či drama Jimmy P. s Beniciem Del Torem v hlavní roli. Hrají: Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova a další.

Film Tři vzpomínky představuje milostný příběh z období dospívání hlavní postavy, Paula Dédaluse. Nehledě na název filmu uvidíme více než jen tři vzpomínky ale právě ty tři budou stěžejní. O nich se budou odvíjet ty další. Při cestě z Tádžikistánu vzpomíná na své dětství v Roubaix, na své šestnáctiny a období kdy dosáhl devatenácti let věku. Nejvíce vzpomíná na svou lásku, srdce svého života, Esther.

Premiéra 3. 12. 2015

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × one =