Recenze: Muži v černém 3

Je to už nějaký ten pátek, co do kin vtrhnul první díl Mužů v černém, který posunul sci-fi zábavu na novou úroveň. Boj (a soužití) s emzáky je v těchto akčních komediích vysoce stylové, nápadité a zároveň chytré. A to především díky dvojici hlavních hrdinů a všemožným odkazům, kterými Muži v černém 1, 2 i 3 rozhodně nešetří.
Zmínky o těch nejslavnějších celebritách, jakožto tvorech mimozemského původu, jsou dnes už kultovní  a diváci (kupodivu i ti čeští) napjatě sledují, kdo se na „emzáckých“ obrazovkách objeví. Dalším typickým znakem série je zástup bizardních mimozemských kostýmů, masek a triků, které strčí do kapsy i fantastické světy Guillerma del Tora.

Princip zápletky je prostý: na Zemi přichází (nebo se vrací) velmi nebezpečný, odporný a podlý mimozemský padouch, který má ve vesmíru jediný zájem – ničit planety. Velmi opovrhuje pozemšťany a na výhružky mužů v černém reaguje výsměchem. Hlavní dvojice má ale pro strach uděláno a pomocí důvtipu, náhody a aerodynamických pistolí hlavního záporáka porazí. Ano, je to spoiler pro ty, kdo ještě třetí díl Mužů v černém neviděli. Ale v téhle sérii není ani tak důležité „co“, jako spíš „jak“.

Jak se tedy tvůrci poprali s několikaletým odstupem a velkými nároky ze strany diváků na příběh, nové vtipy, triky, mimozemšťany, a staré vztahy?

Příběh se tentokrát podle nepsaného pravidla filmových pokračování rozrostl nejen co se týče postav, ale i časových rovin. Po čtrnácti letech od chvíle, kdy se agent K (Tommy Lee Jones) dal dohromady s mladým J (Will Smith), prchá z drsného vězení na Měsíci obávaný mimozemšťan Boris Bestie, kterého v roce 69 mladý K připravil o ruku a poslal na 40 let za mříže. Boris se chce pomstít ve velkém stylu, a tak se vrací do minulosti a K zabíjí, aby změnil budoucnost.

KOUKNI SE  Recenze: 6. série seriálu Peaky Blinders je nejtemnější a nejméně akční

Když se příštího rána (v současnosti) J probudí, všechno je jinak. K je mrtvý už 40 let a jediný J si všechno pamatuje. Od nové ředitelky MIB, O, která v mládí s K skoro něco měla, se J dozvídá všechno podstatné a neochotně se vrací do roku 69 právě ve chvíli, kdy Boris se svými mimozemskými kolegy napadá a ničí Zemi.

V roce 69 se odehrává většina filmu, a tak máme možnost do sytosti se nabažit zbrusu novým agentem K. Jeho mladší verze (v podání Joshe Brolina) pronáší naprosto stejné hlášky, tváří se stejne, ale ještě pořád má normální emoce, takže flirtuje s mladou O, dobírá si J a je to docela frajer.

Stejně důležitou příběhovou linií jako snaha zabránit Borisovi, aby zničil Zemi, je totiž posedlost J zjistit, co se jeho parťákovi v mládí stalo, že se z něj stal takový morous. Není to jen snaha tvůrců vymyslet za každou cenu něco nového, ale skutečně nám to osvětlí minulost dobře známých hrdinů.

Pokud vás nejvíc zajímá, jak se podařilo Brolinovi ztvárnit mladého K, opravdu se máte na co těšit. Dvojici mladý K a J z budoucnost to spolu klape přinejmenším stejně skvěle, jako původní dvojici. Will Smith dokonce za skvělým a o poznání uvolněnějším Brolinem mírně zaostává, protože se snaží udržet humornou laťku stejně vysoko, jako ji nastavil předchozí film.
To se bohužel tak úplně nepovedlo, přestože ve filmu je pár hodně vtipných momentů. Celkově je však komediální úroveň slabší, především proto, že tvůrci v tomto ohledu až příliš tlačili na pilu.
Kouzlo prvního dílu je nenávratně pryč a dvojka byla tak ujetá, že bylo jasné, že filmaři chtěli pobavit hlavně sami sebe. Třetí díl se však bere moc vážně, než aby mohl být stejně vtipný. 

KOUKNI SE  Recenze: Výpověď sériového vraha "klauna" Johna Waynea Gacyho

Tento nedostatek ale spolehlivě zachraňuje chytrý příběh a vizuální stránka. Návrat do minulosti byl rozhodně správnou volbou, která posunula Muže v černém do dalšího levelu. Nadsazené retro ztvárnění minulosti je vtipné, a ještě vtipnější je zapojení celebrit z minulosti do příběhu. To, co tvůrci udělali z Andyho Warhola, je už sice na úrovni vykrádání hrobů, ale pokud na tenhle typ srandy přistoupíte a stihnete si všímat všech odkazů, královsky se pobavíte.

Po technické stránce není co vytknout a klidně stačí jít na 2D verzi, protože i ta je obrazově dokonalá a přitažlivá. Mimozemské příšery jsou už klasicky rozmanité, vtipné a skvěle udělané, přestože tentokrát nemají tolik prostoru. Čeho je však víc, jsou akční scény, a tím myslím skutečně akční. První scéna, kdy Boris uniká z vězení, nebo honička na gyroskopických motorkách, jsou mnohem vypiplanější, než cokoliv, co jsme viděli v předchozích dvou dílech. Ale styl bohužel nedokáže uspokojivě nahradit svěží humor.

Je dobře, že se tvůrci nesnažili agenty omladit, ale naopak jim přiznali léta únavné společné práce. Stará verze agenta K je už opravdu za zenitem. Tahle série sice díky svojí originalitě a věrnosti původnímu stylu nepotřebuje za každou cenu nový začátek, ale pokud vznikne další pokračování, příběh ze třetího dílu otevřel velmi zajímavé možnosti. Ani by mi nevadilo, kdyby se příště vrátily některé z postav, například skvělý záporák Boris nebo roztomilý Griffin se schopností vidět současně několik časových rovin. Mimochodem oba jmenovaní jsou posledním svého druhu. A to není náhoda.

KOUKNI SE  Recenze: Poslední sezóně seriálu Narcos došel dech

Muži v černém 3 mnohem víc sází na city, na osamělost hrdinů, nemožnost naplnit své touhy, neschopnost komunikace a projevení citů.
Život mužů v černém tentokrát už nevypadá jako nikdy nekončící zábava a dobrodružství, ale jako osamělý život, který bude zakončen rozpačitým smutečním projevem.

To však platí jen o části, odehrávající se v současnosti. Minulost je o poznání zábavnější, až se zdá, že tvůrci chtěli říct „Už to není, co to bývalo, ale když se vrátíme o 40 let zpátky, zase to bude ta stará dobrá jízda.“ A to není moc optimistické vyznění. O to zvědavější jsem, s čím (jestli vůbec) přijdou Muži v černém příště.

Muži v černém 3 mě nezklamali, ale ani nenadchli. Je to tím, že je to prostě jiný film, než předchozí dva. A to v dobrém i špatném slova smyslu. Za efekty, nápady, drzost a hlavně Joshe Brolina bych dala klidně 100%, ale film sám sebe shazuje přílišnou vážností a pesimismem. To je na tom svět už tak špatně, že ani Muži v černém nemůžou prostě jen bavit?

 

Muži v černém 3

Men in Black III
USA, 2012, 104 min

Režie: Barry Sonnenfeld

Hrají: Will Smith, Tommy Lee Jones, Jemaine Clement, Josh Brolin, Emma Thompson, Alice Eve, Kevin Covais, Rip Torn, Nicole Scherzinger, Mike Pyle

Přečtěte si rozhovor s režisérem zde.

Klára Scholzová

Předchozí článekRecenze: Nedotknutelní
Následující článekNejzajímavější premiéry v kinech v týdnu od 7.6.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − 5 =