AUDIOKNIHA: Mráz přichází z hradu: Vieweghův pohled do žumpy české politiky a ještě dál

mraz-prichazi-z-hradu-duzeAudiokniha Mráz přichází z hradu od oblíbeného českého autora Michala Viewegha, kterou můžete zakoupit na www.audioteka.cz, se mícháním fikce a reality velice tvrdě a nekompromisně pouští
do zákulisí české politiky. Popisem milostných praktik mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou někdy až nechutně a bizardně. Autor je známým odpůrcem Václava Klause, kniha však odkrývá nekalé praktiky nejen na Hradě, ale také v podhradí.

Audioknihu bravurně předčítá známý herec Jiří Dvořák, který svou intonací, záměnou hlasů a dalo
by se říct i zapálením do děje dokazuje, jak skvělý dabér a čtenář je. Povedly se také hudební přechody mezi jednotlivými kapitolami, které nikterak neruší poslech a skvěle zapadají do rázu audioknihy.  Autor používá krátké, úderné věty, známé zvláště od severských autorů, kteří jsou v současnosti tak oblíbení. Michal Viewegh však za svými slavnějšími kolegy pokulhává, Jo Nesbo nebo Stieg Larsson nutí své čtenáře být vzhůru až do noci a prakticky jim nedovolí se od knihy odtrhnout. Oproti tomu detektivní příběh českého autora není tak chytlavý, posluchač se občas může nudit, ztotožnění s příběhy hlavních postav knihy je místy dost obtížné. Co může posluchače ke knize opět přitáhnout je aktuální téma českého „podsvětí“.

V románu se na rozdíl od předchozího dílu Mafie v Praze neobjevují přezdívky nebo krycí jména, ale skutečná jména postav pohybujících se v prostředí české politiky. Čtenář se v tomto politicko-satirickém románu setkává s již zmíněným premiérem Petrem Nečasem a dalšími, v současnosti tak často skloňovanými jmény jako jsou ministr vnitra Radek John, ministr dopravy Vít Bárta, pražský primátor Bohuslav Svoboda, kmotr Janoušek, prezident Václav Klaus – v tomto případě v homosexuálním podání, jeho žena Livie ad. Aby toho nebylo málo, tak v románu má své místo transsexuálka, komunita gayů nebo dvojice neonacistů. Realita se zde střetává s fikcí, určitě si řada posluchačů pod jménem fiktivních postav představí jejich předobraz – například Darek Balík jistě každý pozná, kdo ve skutečnosti je.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

V knize jsou rozebírány a z mnoha úhlů popisovány současné politické kauzy, ať jde již o spolupráci s Ruskem (jednání Václava Klause s Putinem o odtržení České republiky od EU), kontroverzní autonehodu Romana Janouška, nebo o radikální postoj Václava Klause k pochodu sexuálních menšin Prague Pride.

Co jednoznačně nelze Michalu Vieweghovi upřít je jeho odvaha vyjít s takovou knihou na trh, občas balancuje na velmi tenké hraně. Celkově však knihu hodnotím jako průměrný mišmaš a přehnanou drbárnu, založenou na drobných faktech s velkou porcí omáčky kolem. Ale pokud se chcete zase
o něco více rozčílit a rozpálit do běla nad situací v Česku, tak si ji neváhejte koupit!

 

Lenka Juračková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

12 − five =