Mráz a hladovění. Do Skyrimu přichází Survival Mode

Přes všechny svoje draky a ledové trolly byl Skyrim dosud relativně bezpečným místem. To se ale mění a hru vám už nebudou komplikovat jen potvory a lapkové, ale i samotné zákony matky přírody. Survival Mode Skyrim posune o slušný kus k realitě. Budete muset myslet i na takové věci, jako je mráz, hlad a spánek. A na spoustu dalšího. Prohlédněte si s námi kompletní seznam změn.

Na začátek jedno důležité upozornění. Survival Mode se týká pouze hry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition, ne původního Skyrimu. Speciální edice přinesla minulý rok grafické vylepšení celé hry a konzolovým hráčům především podporu módů. Pokud vlastníte pouze původní hru, musíte se spolehnout na fanouškovské módy. Beta verze Survival Mode je v rámci Creation Clubu dostupná už teď a můžete si ji zdarma vyzkoušet. Jak to udělat se můžete podívat např. v tomto videu.

Mrazivý Skyrim ještě mrazivější

Ačkoliv poslední díl série The Elder Scrolls je zasazen do nejsevernější provincie Tamrielu, do Skyrimu, s chladem jsme si nikdy hlavu lámat nemuseli. Sníh tu byl vždycky jen kulisou a plavání v ledové vodě mezi krami nebylo nic výjimečného, natož nebezpečného. Na to se Survival Módem zapomeňte.

Mráz bude pomalu ale nemilosrdně ukousávat část z vašeho ukazatele zdraví a v krajním případě vás může i zabít. Chladnější prostředí bude mít negativní efekt i na zásobu výdrže a rychlost pohybu. Prochladnutí bude možno zpomalit vhodným oblečením – téměř každý oděv včetně zbrojí bude zajišťovat trochu tepla. Ale nejlepší bude pochopitelně vždy vyhledat plápolající oheň, zahřát se a opět putovat dál. Oheň si ovšem budeme moci brát i s sebou. Mágové díky kouzlům a ostatní si v inventáři vyhradí místo na pochodeň. Zahřát se půjde i konzumací některých pokrmů, například polévek. Pád do ledové vody bude znamenat pravděpodobně velmi rychlou smrt, pokud se včas nezahřejete.

KOUKNI SE  V lednu vyjde The Last of Us Part II Remastered, na co se mohou hráči těšit?

Celá herní mapa bude nově rozdělena do několika regionů podle podmínek místního podnebí. K ruce bude i nová ikona sněhové vločky vedle kompasu, která zavčas oznámí, zda je vám teplo nebo zima. Mapa výše tyto zóny zobrazuje a přidává i užitečné ikony ohnišť a hospod, rozmístěných po Skyrimu.

Hlad, únava a nemoci

Jídlo, které bylo dosud ve Skyrimu většinou jen na ozdobu, teď bude nedílnou součástí každé vaší výpravy. Hladovění povede k výrazným negativním projevům především na výdrži, ale i na zacházení se zbraní. Pokud se ale naopak najíte dobře, získáte cenné bonusy. Důležitá bude i kvalita jídla. Složitější vařená jídla budou mít lepší účinky než jednoduchá nevařená. A pokud neodoláte a sem tam uzobnete syrové maso, riskujete otravu jídlem. Kvůli té už vám žádné další jídlo nezregeneruje ani jeden bod zdraví.

Neobejdete se ani beze spánku. Pokud budete vzhůru příliš dlouho, negativně se to podepíše na zásobě a regeneraci výdrže i many. Klesat bude i kvalita vámi vyrobených vyrobených lektvarů. I u spánku bude důležitá kvalita. Lůžko v pohodlné posteli ve vyhřátém hostinci zajistí bonus Well Rested. Ale pokud si ustelete na zemi uprostřed deštivé divočiny, s ničím takovým nemůžete počítat. Spánek bude důležitý i kvůli zvyšování úrovně. Jen po zdřímnutí totiž budete moci po dosažení nového levelu rozdělovat získané body.

Různé nemoci byly přítomny už v původním Skyrimu. Ať už to byla pakostnice nebo upíří nákaza, vždy šlo o něco, co nám otravovalo život negativními účinky. V Survival Mode budou nemoci ještě silnější a horší a do hry přibudou i úplně nové. Dlouhodobě neléčené nemoci se navíc budou moci vyvinout do ještě horšího stádia. Také už se netěšte, že všechny nemoci vám zdarma vyléčí v libovolném chrámu. Teď už za léčbu budete muset platit.

KOUKNI SE  Čeká nás nejbrutálnější díl seriálu The Last of Us?

A záplava drobných změn…

Hlavní změny jsme rozebrali, pojďme na ty drobné. Rychlé cestování si samozřejmě hned škrtněte, protože s tím by Survival Mode neměl moc smysl. Budete se muset spolehnout jen na vlastní nohy, koně, nebo vozy u některých velkých měst. Kapacita inventáře bude významně snížena, takže zapomeňte, že s sebou budete nosit tolik zbraní a zbrojí, že byste s nimi mohli vybavit menší armádu. Silně oslabeny budou i perky zajišťující bonusy k nosnosti.

Samovolná regenerace zdraví zcela zmizí a musíte se spokojit jen s lektvary, jídlem a léčivými kouzly. Drobnými úpravami projdou i vlkodlaci a upíři. Pokud se budete po Skyrimu procházet v jejich podobě, můžete svůj hlad ukojit konzumací svých obětí a účinky mrazu budou mnohem slabší.

Survival Mode Skyrim v každém případě doplní o úplně nové zážitky. Pokud jste tedy v poslední době uvažovali, že byste si zase Skyrim zahráli, teď je ta nejvhodnější chvíle, jak si užít nostalgii, okořeněnou novými prvky.

 

Jan Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 1 =