Recenze: Milionář z chatrče

Pohádka pro dospělé protkaná drtivou realitou člověka vyrůstajícího v bídě na okraji společnosti může chytnout za srdce nejednu romantickou duši.
Kdo by tušil, kam bude směřovat Boylova režisérská odysea? Od kultovní drogové jízdy v Trainspottingu přes dobrodružnou Pláž a scifi Sunshine až po film o Indovi, který se dostane do finále soutěže chcete být milionářem?

Jamal Malik  žije se svým bratrem Salimem ve slumu (sídliště, kde se koncentruje nejchudší vrstva obyvatelstva) na okraji Bombaje. Potom co je bratrům zabita matka, jsou odkázáni jeden na druhého a přežívají v úděsných podmínkách na obrovském smetišti. K bratrům se na Jamalův popud přidává holčička jménem Latika, která se stane jeho osudovou životní láskou. V jejich útočišti si je vyhlédne organizovaná skupina lotrů, kteří zneužívají malé děti k žebrání nebo prostituci. Posléze za dramatických okolností se podaří Jamalovi s bratrem Salimem utéct, Latika však zůstává ve spárech nelítostné a kruté bandy.
Po letech se Jamal rozhodne přihlásit do indické verze vědomostní soutěže Chcete být milionářem, aby získal zpět svou osudovou lásku Latiku. Před finálovým kolem je ale zatčen a brutálně vyslýchán policií, protože je v podezření, že podváděl, jako superchudý nevzdělaný Ind totiž věděl odpověď dosud na všechny záludné otázky.

Poněkud ztřeštěný příběh kopíruje esenci bollywoodských „dojáků“, jak chudý hodný chlapec ke své lásce i miliónům přišel. Boyle ale klasické schéma obohacuje o krátkou návštěvu pekla chudoby části indického obyvatelstva, které ukazuje bez příkras, naturalistickým způsobem, se znalostí prostředí. V druhé půlce se strastiplné osudy Jamala mění v těžko uvěřitelnou pohádku. Obtížně vstřebáte skutečnost, že před finále soutěže jej bez jakýchkoliv důkazů uvězní policie, a řeknete si něco o účelovosti této situace, aby mohl hrdina vyprávět svůj příběh. To, že se moderátor s Jamalem v přestávce přenosu mohou potkat na záchodě a bavit se o soutěži a dokonce si poslat odpověď na otázku, je ještě méně pravděpodobné. Po přečtení otázky za dvacet miliónů už ale asi budete pochybovat o zdravém rozumu tvůrců. Jejich motivy ke zvolení otázky jsou jasné, ale obtížnost takové otázky patří do začátku soutěže.

KOUKNI SE  Recenze: Dokument o The Beatles Get Back neskutečně oživuje hudební legendy

Smíříme-li se slabou věrohodnost reálií, která proměňuje sociální drama ve frašku, můžeme se nechat unášet tempem filmu, které připomíná horskou dráhu. Za použití efektních prostřihů, vynikající dynamické kamery a tanečního hudebního doprovodu film svižně putuje do velkolepého finále vrcholícího muzikálovou atmosférou v závěrečných titulcích.

Americký sen se stává v Indii skutečností. Postmoderní směsice holly(bolly)woodské sladkobolnosti a naivity s drsnou ukázkou lidské chudoby a boje dětí o holé přežití má šanci uspokojit širokou masu diváků. Boyle servíruje neskrývaný popkulturní guláš žánrů a kultur pro radost i útěchu globalizovaného světa.

Slumdog Millionaire
Milionář z chatrče
VB/USA 2008, v Česku v kinech od 26.2.2009
Délka 120 minut
Režie: Danny Boyle
Scénář: Simon Beaufoy
Hrají: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irfan Khan
Kamera: Anthony Dod Mantle
Hudba: A.R. Rahman
Námět: Vikas Swarup…román

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekScarlett Johansson vydá album duetů
Následující článekRecenze: Bathory
milionar-z-chatrce-2Smíříme-li se slabou věrohodnost reálií, která proměňuje sociální drama ve frašku, můžeme se nechat unášet tempem filmu, které připomíná horskou dráhu.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − three =