Michal Čagánek a jeho Odložený (pomerančový) vesmír

Tak barvitý příběh, že často máte pocit, že se dostáváte do snu, do abstraktního světa, ve kterém existuje jen duše, rozhovory, příčiny, následky a nebe nebo peklo. Naděje i beznaděj se kterou se noříte do příběhu člověka, který prostě věděl, jak žít…Odložený vesmír.

Nebo ne?

Někdo je na této straně barikády:

„Ale já nejsem pitomec, vy pitomci! A tohle je můj dům! Moje vila! Můj bazén! Moje nablýskaný fára! Můj vycpanej lev, kterýho jsem sám voddělal těmahle svejma rukama! Všechny vás můžu nakopat někam, stejně ste přišli akorát za chlastem a za babama. Čtyřicet dva sexy koček na oslavu mejch podělaných čtyřicátých druhejch narozenin, které nejspíš nepřežiju. Pěkně děkuju.“

A někdo na této:

„Víš ty vůbec, jaké to je, půjčovat si peníze od dítěte z kasičky? Hladit dcerku den co den do krve rozpraskanými prsty, když celé odpoledne nevytáhneš ruce ze dřezu v hotelové kuchyni?“ pustila se do mě mladá žena.  Oči měla plné slz, ve tváři vepsáno tolik bolesti, že jsem téměř sám zaplakal.

„Dokážeš si představit chodit půl roku s bolavými zuby, protože si nemůžeš dovolit si je nechat spravit!? Usmívat se mile na hosty v restauraci, když se ti ve skutečnosti chce brečet? Dívat se, jak se všichni nacpávají, zatímco tobě kručí v břiše? Mít tři zaměstnání, a přitom nemít pomalu ani na to základní, zatímco otec dcery nemá na práci nic jiného než rozhazovat peníze za totální nesmysly!?“

Jaké roviny může čtenář v Odloženém vesmíru nalézt?

Zkraje bych se ráda podělila o svůj čtenářský dojem z knih Michala Čagánka. Ony totiž umí velmi nenápadně nastartovat emoce, pocity, které se pak vsakují do čtenářovy duše. A s tím pocitem pak vždycky berete knihu do ruky až do chvíle, než ji dočtete. A i potom velmi dlouho přetrává. Podobně na mne působil Plyšový Buddha. A ten průvodce Pepe, ten kamarád, který ať je jaký chce, je tak hluboko v samotném hlavním hrdinovi. Přiznám se, že Aleši Hlavinkovi jsem na chuť nepřišla, ale ve chvílích soucitu lze pochopit mužskou duši. Tu, kterou by asi většina žen zavrhla s tím, že je prostě zdeformovaná. Ano je. Tady se rozpletou důvody, byť se po čtenáři naštěstí nechce, aby s hlavním hrdinou soucítil a pomáhal mu řešit jeho trable. Pořád za sebou nechává příliš rozšlapaného. Ale snaží se. A právě ta snaha je tím, co dává knize svěží vítr do plachet.

KOUKNI SE  Sesbírejte výjimečnou kolekci 3D figurek ze světa Naruto: Šippúden!

A pak barvitý popis reality. Výlet v Maroku, vůně, vzduch, vlastně i ta tématika pomerančů se tak zařízne do duše, že když dnes vidím v obchodě pomeranč, někdy si vzpomenu. Výborná obálka v tomto směru, protože provokuje vlastní uvažování nad příběhem.

Odložený vesmír je cestou do hluboké mužské duše, je syrovým příběhem, který má pocity a abstraktní vjemy mu dodávají hloubku a činí kontrast s realitou. Takový kontrast, který vás bude bavit.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2021, https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000509_odlozeny-vesmir.php

Předchozí článekČeské moderní dějiny v kostce a zábavně – Příběh paměti národa
Následující článekRozhněvaný muž: Jason Statham bojuje s gangem lupičů

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − sixteen =