Metro Exodus: Parním vlakem přes postapokalyptické Rusko

Metro bez diskuse patří mezi nejpovedenější postapokalyptické série současnosti. Trailer na Metro Exodus je konečně venku a vývojáři poodhalili některé detaily herních mechanik. První dva díly se odehrávaly především v temných tunelech moskevského metra, kam se po jaderné válce uchýlili přeživší ze širokého okolí. Třetí díl slibuje, že si užijeme mnohem víc zemského povrchu ve velkých nelineárních úrovních. Nastal totiž čas opustit metro a vydat se daleko na východ do nového domova.

Mezi lineární střílečkou a otevřeným světem

Metro byla vždycky příběhová lineární střílečka s hutnou atmosférou a bude to tak i ve třetím dílu. Tentokrát ale chtějí tvůrci linearitu obohatit o velké nelineární úrovně, které budeme moci prozkoumávat svět a nacházet tak zásoby a vybavení. A nebo ne a budeme moci běžet rovnou za příběhem. Už v prvních dvou dílech byly občas pasáže, kdy měl sice člověk přesně dáno, kam má jít, ale tu a tam mohl sejít z cesty, odbočit do jiného tunelu a najít lepší výzbroj, náboje, lékárničky a podobně. Takové možnosti teď budou mnohem větší a častější.

Příběh bude tedy stále lineární, ale bude vyprávěn pomocí několika nelineárních úrovní, které budou vyvolávat iluzi otevřeného světa. Prostředí bude koneckonců jistě originální. Parním vlakem Aurora se Arťom, hrdina předchozích dílů, vydá spolu se svou komunitou daleko na východ hledat nový domov. Dosud jsme v Metru na povrchu mohli vidět jen ulice Moskvy. Tentokrát se podíváme i na ruský venkov a na relativně nedotčenou Sibiř. A nejen to. Ve hře během hraní ubehně celý rok, takže budeme svědky jara, léta, barevného podzimu a skončíme v temné nukleární zimě. Exodus má obsahovat i cyklus dne a noci a dynamické počasí. O podívanou tedy evidentně nebude nouze.

KOUKNI SE  Assassin's Creed Mirage: Ukázky ze hry (walkthrough)

Rozhodně ale nebudou chybět prvky, díky kterým jsme si sérii zamilovali. Byť ruská divočina nebyla zasažena jaderným útokem tak drtivě jako Moskva, ohavní mutanti se dostali i sem. Stejně tak série nepřijde o prvky survival hororu. Akční pasáže budou střídat hororvé pasáže v opuštěných tunelech a podzemí, opět bude nutné šetřit municí a důkladně okrást každou mrtvolu, na kterou narazíme. Přesné datum vydání zatím není známo, ale Metro Exodus vyjde někdy během příštího roku na PC, PS4 a Xbox One.

 

Jan Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × one =