Recenze: Marianne Williamson: Čas zázraků. Nový střední věk.

Marianne Williamson – Čas zázraků. Nový střední věk.

Marianne Williamson je jednou z učitelek A Course in Miracles (Kurz zázraků, Škola zázraků), který sama charakterizuje jako „samoucký program duchovní terapie“, jehož cílem je „dosažení vnitřního míru pomocí cvičení odpuštění“. V roce 1975 bylo učení diktováno jakýmsi vnitřním hlasem psycholožce Heleně Schucman. Následně bylo vydáno ve třech knihách (studijní text, příručka pro studenty a učitele) a v průběhu dalších let překládáno do mnoha jazyků (včetně češtiny).

Z dalších knih Marianne Williamson se můžete nechat oslovit Kouzelnou láskou, Školou hubnutí a Návratem k lásce (Zamyšlení nad principy kurzu zázraků).

Čas zázraků s podtitulem Nový střední věk je čtivým průvodcem i pro čtenáře, kterým se toto životní období zdá ještě ve zdánlivém nedohlednu. O to víc ho ocení ti, kteří již krizi středního věku zažili a kteří budou přesně vědět, o čem Marianne mluví, když popisuje pocity při našem ohlédnutí se zpět. Jsou možná plné pochyb, pocitů viny, očekávání a také strachu z let budoucích, kdy sledujeme fyzické i mentální stárnutí našeho těla. Marianne srovnává ve vyprávění svůj život v letech mladších a nyní: oceňuje kvality, které obdržela časem a prožitými zkušenostmi. Stejné proměny si všímá také u druhých, aby pomohla zaměřit naši pozornost na pozitivní změnu, která s přibývajícím věkem u mnohých nastává.

Naléhavou otázkou se nyní stává: „Co udělám s časem, který mi ještě zbývá?“ Dokážeme nyní ocenit každou další chvíli našeho života a jsme snad i poučeni tím, co nazýváme chybami minulými. Nechceme již vzpomínat na staré křivdy a rodinné bolesti, které často poznamenaly nezaměnitelně náš osud. Přišla doba, kdy chceme tato traumata již opravdu zpracovat, přijmout a odpustit všem včetně sobě samému. Také můžeme mít chuť zpomalit naše životní tempo a bytí si jen tak vychutnávat v houpacím křesle. Rozhodně nevěřme egu, které nám zákeřně našeptává, že „se nám nachyluje čas“, neboť jak možná v naději tušíme, naše představy o čase jsou iluzorní, tudíž to s časem může být úplně jinak.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Láska je i zde nitkou, kterou je povídání Marianne a učení Kurzu zázraků protkáno. Láska partnerská, láska k dětem, láska nás všech ke každému druhému v jednotě s Bohem a láska k sobě samému, neboť „nemůžete vidět pravou zemi zázraků v jiné osobě, dokud neprozkoumáte tu zemi zázraků v sobě“.

V celé knížce je text proložen modlitbami k jednotlivým tématům. Autorka se věnuje také komentování současných společenských témat a připomínání naší zodpovědnosti za vývoj lidstva. Věří v „možnost zázračné změny v globálních záležitostech“, která „odráží možnost zázračné změny v nás“. Takové změny se vyskytují v přítomnosti lásky, která je naší pravou podstatou. Je jen třeba si uvědomit, že láska není důležitá věc, ale právě ta nejdůležitější.

Pokud odkládáte knížku s pocitem povzbuzení do dalších životních kroků a ocenění tohoto vyzrálého období, odvedla Marianne Williamson opět dobrou práci. Přeji hodně radosti a lásky do té Vaší.

 

Ilona Kafková

 

WILLIAMSON, Marianne. Čas zázraků. Nový střední věk. 1. vyd. Praha: Pragma 2009. 165 s. ISBN 978-80-7349-169-7.

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
marianne-williamson-cas-zazraku-novy-stredni-vekV celé knížce je text proložen modlitbami k jednotlivým tématům. Autorka se věnuje také komentování současných společenských témat a připomínání naší zodpovědnosti za vývoj lidstva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen + sixteen =