Recenze: Léto plné neskutečných věcí

Kniha Léto plné neskutečných věcí se zpočátku tváří jako romantický román s dramatickou zápletkou. Luna se vrací se svou sestrou Pea do domu jejich právě zemřelé matky.  Ta v něm prožila své dětství a dospívání, své nejšťastnější okamžiky. Odešla z něj po trýznivé události, které proměnila její život v peklo. Jeden večer zničil vše.

Matčin věčný zápas s démonem se přenesl i na její dvě dcery. Pea bojuje sama se sebou a alkoholem. Luna se po pohřbu dozvěděla, že ten, kterého celý život považovala za svého otce, jím nikdy nebyl. Potud by to mohlo být srdcervoucí melodrama, nad kterým by se dalo proslzet několik dlouhých zimních večerů.

Sladkobolná představa se rozplyne přesně v tom okamžiku, když se Luna ocitne v roce 1977. Jen několik dní před okamžikem, který změnil vše, čím její matka kdy byla. Opakovaně se vrací do období, které nasměrovalo tok událostí až k neutěšené přítomnosti.  Na své cestě časem není Luna jen pasivním pozorovatelem děje. Zjistí, že je jeho přímou účastnicí. A napadne, ji, zda může minulost změnit. Stojí před zásadním rozhodnutím. Změnit minulost možná znamená dopřát matce spokojený život. Vymazat ten život, jehož nedílnou součástí je i Luna.  Jak změna minulosti zasáhne ji, netuší. V sázce však je,že pro milovaného člověka možná bude muset obětovat sama sebe.

Napětí umocňuje fakt blížícího se výročí oné děsivé události. V realitě a paralelně i v minulosti. Luna je přímým svědkem všech událostí, poznává šťastnou matku tak, jak ji nikdy neviděla, ale i její přátele. Stane se součástí jejich světa. Čas neúprosně běží a ona se bude muset rozhodnout. Zda zasáhne a změní běh událostí, nebo se smíří s realitou a nechá vše prostě jen přebolet.

KOUKNI SE  Andělské výkladové karty: Šedé, nebo barevné? No, jak se jim chce!

Čtenář pomalu krok za krokem rozplétá celý příběh Marissy, Luniny matky. Aklimatizuje se tak i na dobu, která bezprostředně ovlivnila následný vývoj událostí. Zároveň s hlavní hrdinkou hledá odpovědi na otázky, které vyvolává objasnění fatálních momentů. Výsledkem musí být její rozhodnutí, jak naložit se svou možností změnit vše. Hlavní neznámou je, nakolik je Luna připravena obětovat sama sebe. Kolik chce dát za pocit, že její matka prožila šťastný život. Její rozhodnutí ostře koliduje se strachem a s poznáním, s kolika běsy Marissa celý život bojovala. Dá se vůbec utrpení vyvážit jiným utrpením, jiným životem?

Autorka Rowan Colemanová má recept na srdcervoucí příběh. Umí svého čtenáře strhnout a zasáhnout přímo do srdce. I přes ničivou konstelaci okolností, kterouLéto plné neskutečných věcí čtenáře drtí od samého začátku až po poslední stránku, by to nebyla ona, pokud by chtěla takto příběh ukončit.

Čtenář dostane to, co na Rowan tolik miluje, ale bude to bolet, bude to náročné a destruktivní. Musí se stát součástí příběhu a bilancovat vlastní hodnoty, aby dokázal vidět pointu v plné síle.

Nebojte, neprozradím konec. I když o něj tu samozřejmě jde. Jde ale  i o ty neskutečné věci, které při čtení s Lunou zažijete a díky kterým bude vše dávat smysl.

Domino

Kniha nabírá s každou stránkou a kapitolou strhující tempo. V tom ji, ruku na srdce, značně pomáhá fakt, s jakou snadností lidé přijímají Lunino tvrzení, že cestuje časem.  Asi bych se trochu cukala, kdyby mi někdo, byť moje vlastní sestra, sdělila, že cestovala časem a pro jistotu bych kontaktovala jejího ošetřujícího lékaře.

KOUKNI SE  Recenze: Deník uštvané matky dokáže pobavit

Musím uznat, že tady si autorka vystačila bez odskoků do psychiatrických léčeben a hlavní hrdince její snažení značně usnadnila.

Když ale pominu své kousavě ironické poznámky, svůj odpor k fantasy příběhům a sladkobolným rodinným dramatům, bez uzardění přiznám, že jsem knihu nedokázala zavřít a odložit dřív, než jsem dočetla.

Autorka totiž nedrnká na citlivou strunu jen tak z prvoplánové vypočítavosti. Má krásnou myšlenku a něžnou duši. Díky tomu tenhle koktejl  všeho, co by vás mohlo doradit, funguje jako ten nejsilnější magnet.

Kristina Doubravová

Léto plné neskutečných věcí, Rowan Colemanová, Domino, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four × 2 =