Recenze: Kráva na parkovišti. Zenový přístup k překonání zlosti

Na útlé knížce amerických autorů Leonarda Scheffa  (advokát a praktikující buddhista) a Susan Edmistonové (novinářka a spisovatelka) vás zaujme jako první samozřejmě název. Co dělá kráva na parkovišti a co má společného s překonáváním zlosti? Tajemství je prozrazeno hned na přebalu knihy, a proto nevidím důvod se s vámi o něj nepodělit… Představte si, že dokola objíždíte přeplněné parkoviště a ve chvíli, kdy spatříte volné místo, jiný řidič zrychlí a vjede vám tam. Jednoduše se rozzuříte. A teď si představte, že místo řidiče tam vpochoduje kráva a uvelebí se. Vztek přejde v údiv. Co se změnilo? Vy – váš pohled na věc.

Abyste danou historku zcela pochopili, je už důležité se pečlivěji začíst. Knížka nabízí cestu k překonávání pocitů zlosti, která není pro lidstvo jako celek ani jedince ničím přínosná, naopak je zcela destruktivní a zbytečná. Přístup je založen na buddhistických naukách, ale nevyžaduje žádnou víru. Nemusíte se tedy obávat, pokud vám zrovna zenové praktiky nejsou blízké. V tomto případě se jedná spíše o alternativu, kterou můžete přizpůsobit vlastnímu smýšlení.

Základní princip tkví v ovládnutí umění transformovat zlost v jiný pocit, v soucit. Osobně tady však vidím prostor i pro pocity jiné. Podstatné je konstatování, že zlost nejde zcela odstranit, je to přirozená emoce, ale důležité je naučit se s ní pracovat. Velký rozdíl spočívá v okamžiku, kdy dostaneme zlost, a ve chvíli, kdy ji projevíme.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Jednotlivými kapitolami jsme vedeni ke schopnostem od rozpoznání zlosti přes její přijmutí až po následné zpracování, přeměnu v jinou emoci. I když to zní jednoduše, každý krok vyžaduje nemalou snahu. Zlost v sobě totiž často dusíme či ji projevujeme zástupně. Dokonale to vystihuje uvedený vtip založený na freudovském přeřeknutí: „Chtěl jsem říct – podej mi sůl, prosím, ale místo toho jsem řekl – zničilas mi život, mrcho.“ Až po tomto uvědomění si, můžeme pokročit ke konkrétním technikám zvládání zlosti.

Začít se dá například tím, že k životu budeme vždy přistupovat s „myslí začátečníka“. Je nutné si přiznat, že na to, jak vidíme realitu, působí zejména naše domněnky a přesvědčení než konkrétní situace. I kvůli tomu nás často zlost přepadává naprosto zbytečně. Průvodcem při čtení celé publikace jsou praktická cvičení, ale také příběhy, které zajímavým a interaktivním způsobem dotvářejí její obsah.

Každý z nás má právo „vybrat si nemít zlost“. Pro tuto volbu hovoří za všechny jeden důvod. Zlost má krátkodobé účinky, ale v dlouhodobém horizontu škodí. Pocit úlevy, který přinese, je proto velmi šálivý. Místo zdánlivého zklidnění situace, můžeme naopak vyvolat řetězovou reakci s nepříjemnými důsledky pro život vlastní i ostatních. Naučte se proto se zlostí pracovat, vaše existence se tím jen a jen obohatí.

SCHEFF, Leonard, EDMISTONOVÁ, Susan. Kráva na parkovišti. Zenový přístup k překonání zlosti. Praha: Argo, 2011. 154 s.
Lenka Šimková

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
krava-na-parkovisti-zenovy-pristup-k-prekonani-zlostiZlost má krátkodobé účinky, ale v dlouhodobém horizontu škodí. Pocit úlevy, který přinese, je proto velmi šálivý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × two =