Knižní pecky roku 2023

Moc ráda se na něco těším. Na jaře na první závan tepla, v létě na večeře pod širým nebem, na podzim na šustění spadaných listů pod nohama a v zimě na listování seznamem připravovaných knih. Ty nejzajímavější si hned zapíšu do diáře a jen čekám, až spatří světlo světa. O pár tipů na ty největší chystané pecky se teď s vámi s radostí podělím.

Zima

Před několika dny vyšlo další mistrovské dílo nejúspěšnějšího islandského autora současnosti Arnaldura Indridasona s názvem Hluboké soutěsky. Komisař Konrád se snaží splnit poslední přání zavražděné ženy a vydává se po stopách jejího syna, kterého dala před mnoha lety k adopci. Netuší však, jaké nebezpečí na něj číhá.

Fenomén Ready Player One Ernesta Clina se před pár dny dočkal následovníka – Ready Player Two: Nová hra začíná je tu! Nová fantastická honba za pokladem. V sázce jsou tentokrát dva světy. Jste připraveni?  

V lednu se dočkáme i české detektivky z pera Miroslava Macka Případ přelétavého starožitníka. V hlavní roli je nekonvenční vyšetřovatel čelící zapeklitému případu. 

Už koncem ledna se na knižních pultech objeví v pořadí šestý román Petry Hůlové Strážci občanského dobra. Přináší provokativní téma: hlavní postava popisuje dnešní společnost očima poražených, kteří vnímají předlistopadový svět jako nejlepší ze všech možných světů.

V únoru vydá nakladatelství Ikar romantickou new adult komedii Hypotéza lásky italskéautorky Ali Hazelwood, která doslova zbořila sociální sítě. Vědci potřebují důkazy – proto bioložka Olive zpanikaří a políbí prvního muže, na kterého narazí – Adama Carlsena. Mladý, v oboru uznávaný profesor, má pověst přísného školitele. Byl tak jejich polibek největší chybou, kterou Olive v životě udělala?

KOUKNI SE  Průvodce světem Zaklínače pro všechny zapálené fanoušky

Další únorovou novinkou, která by neměla ujít vaší pozornosti, je kriminální román od Carmen Moly Obřad: temperamentní inspektorka Elena Blancová je ve strachem svíraném Madridu na stopě mrazivých rituálních vražd.

Z jiného soudku je historický román Colma Tóibina Čaroděj, v němž beletrizuje život nositele Nobelovy ceny Thomase Manna.  

Jaro

Po detektivních románech Kristýny Trpkové Stvůra a Vesnice přijde v březnu další pokračování série s komisařkou Laurou Linhartovou Vetřelec. Známá komisařka a její kolega Adam Beneš pátrají po vrahovi mladého manželského páru a jejich tříleté holčičky. A jde o čas.

Průlomové dílo afrického Nobelisty roku 2021 Abdulrazaka Gurnaha Ráj, ve kterém autor předkládá citlivý pohled na zrání hlavního hrdiny Júsufa na pozadí kolonizace, vyjde v dubnu, stejně tak i dlouho očekávané pokračování nejúspěšnejší dětské knihy Davida Walliamse Babička drsňačka znovu v akci, aneb babička-Černá kočka opět na scéně! Se třetím románem Tak nemožně zřejmé se Robert Fulghum ve stejném měsíci rozloučí s trilogií Opravář osudů, a světově proslulý režisér, scénárista, herec a spisovatel Woody Allen přinese svůj osobitý, inteligentní a absurdní humor v knize Stav beztíže. Pro milovníky fantasy přichystal Ben Aaronovitch krimi román Co dělala Abigail v létě.

V květnu se můžeme těšit hned na dvě novinky: nakladatelství Host vydá román Aleny Mornštajnové Les v domě, intimní drama dívky Cácory, která žije se svou citově chladnou babičkou. Jak říká autorka: „Z otrávené půdy nevyroste zdravý strom. A rodina, v níž chybí láska, porozumění a schopnost obětovat se pro druhého, nemůže zformovat člověka tak, aby pomohl udělat svět lepším pro všechny.“

KOUKNI SE  Rider Waite Tarot: Klasika znovu na pultech!

Svého pokračování se pod hlavičkou nakladatelství Moba dočkal román Štěpána Javůrka Sudetský dům s podtitulem září 1947 – květen 1950. V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Ta se musí vyrovnat s těžkou rodinnou situací i neopětovanou láskou.

S kolekcí textů Jazyky pravdy, které vyjdou pod hlavičkou nakladatelství Paseka, se v květnu přihlásí Salman Rushdie. Autor se zde profiluje nejen jako oddaný obhájce svobody slova a umělecké výpovědi, ale především jako znalec světového písemnictví a kultury.

Po 16 letech se vrací na scénu klasik americké literatury Cormac McCarthy s dílem Pasažér. Odehrává se v roce 1980 a sleduje osudy záchranáře Bobbyho Westerna, který se z člunu pobřežní hlídky vrhá k potopenému vraku letadla, v němž nachází těla devíti lidí, stále ještě připoutaných ke svým sedadlům. Chybí ale pilotova taška, černá skříňka a hlavně desátý pasažér.

Podzim

Spisovatel Jaroslav Rudiš je známý svou oblibou cestovat vlakem. Současně s českým vydáním knihy Winterbergova poslední cesta, která mapuje poslední „vlakovou“ cestu západoberlínského tramvajáka Winterberga a jeho oštetřovatele Jana Krause po bývalém Rakousku-Uhersku, vyšla v Německu kniha s názvem Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (česky přibližně Cestování vlakem: návod k použití). Jedná se o soubor cestopisných reportáží, který se stal v Německu bestsellerem a který bude českému čtenáři představen na podzim tohoto roku. Na českém názvu se zatím pracuje.

KOUKNI SE  Sport je bolest, která může dobře sloužit

Nikoliv vlakem, ale letadlem se vydává detektiv Harry Hole z Los Angeles zpět do Osla, aby vypátral vraha, který by mohl ohrozit ženu, jež mu zachránila život. Zatmění od Jo Nesbөho nalezneme na knižních pultech po velkých prázdninách.

V lehce hororových lázních v Javořích horách těsně před vypuknutím první světové války se odehrává děj nejnovějšího románuOlgy Tokarczukové „Empuzjon“. Samozřejmě pod českým názvem a v českém překladu.

Série Medvědínšvédského sloupkaře, bloggera a spisovatele Fredrika Backmana se dočká třetího dílu s názvem Vítězové. Tentokrát s osudem obyvatel zamává silná vichřice. Vyjde v nakladatelství Host.

V tomto roce nás toho však po literární stránce čeká ještě mnohem, mnohem, mnohem více. Třeba deníky Alana Rickmana, životopis Willa Smithe, Nicka Cavea či Boba Dylana.

Veronika Mrázová, Dobré knihy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 5 =