Knižní nej: Silné ženské postavy

Silné ženské postavy nemají nic společného s bojem za unisex toalety nebo křížovým tažením za přechylování. Jejich příklad je prostý: žít život podle svého a nejlépe, jak to jen jde.

Arya Stark – Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina
Dcera lorda Starka ze severu si vždy chtěla jít svou cestou. Dokud byla její rodina pohromadě, zdálo se, že nebude úniku před nalinkovaným osudem, který čeká většinu urozených slečen: rodiče jí najdou podobně urozeného (nebo ideálně ještě urozenějšího) ženicha a bude do smrti paní jeho domácnosti. Jenže Arya nemá vlohy pro vyšívání, tanec a dvorské manýry. Táhne ji to k lukostřelbě, meči a jízdě na koni. Po tragických událostech je vydána na pospas nepohodlí, hladu, špíně a neustálé hrozbě smrti. Nikdy však nepoleví a vždy si poradí. Přirozenou odolnost vybrousí až do nezdolné síly a tvrdosti. Neváhá zabíjet, krást ani lhát, jen aby přežila. Na rozdíl od svých sourozenců jí není vlastní naivita ani krátkozrakost hraničící s hloupostí, které si oni mylně pletou se ctí.

Elinor Dashwoodová – Rozum a cit od Jane Austenové
Jen kvůli tomu, že nenechává své emoce nekontrolovaně tryskat do všech stran, je okolím považovaná za odměřenou a chladnou. Naproti tomu její mladší sestra Marianne je příkladem romantické duše, která neváhá projevit vnitřní pochody okamžitě a bombasticky navenek. Možná je to věkem nebo inklinací k racionalitě, ale Elinor si mě získala, naproti tomu Marianne mi soustavně drnkala na nervy. Elinor je ve své rodině jedinečná, a proto do jisté míry nepochopená. Aby nejitřila své emotivněji založené nejbližší, často svá trápení skrývala. Proto se musela se spoustou příkoří potýkat sama, a ještě udržovat civilní tvář. Z celé rodiny (myšleny jsou sestry a ovdovělá matka) je nejpraktičtější, takže tam, kde by ostatní utráceli, ona je schopná sestavit plán, který je reálný. Dodnes mi přijde tato postava nedoceněná ve stínu jiné austenovské hrdinky, Elizabeth Bennetové.

KOUKNI SE  Dlouhé prázdninové cestování s dětmi nemusí být martyrium

 


Galadriel – Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena

Paní světla, držitelka jednoho ze tří elfích prstenů moci a panovnice Lothlórienu, je jednouz nejvznešenějších bytostí, které v Pánovi prstenů blíže poznáváme. V příběhu je zmíněno, že Galadriel se na dálku napojila na samotného Saurona, držet ho stranou své říše a občas i vytušit jeho další kroky. Její vlastní magická umění násobila i síla jejího prstenu, ale nemá cenu předstírat, že je Galadriel jen zanedbatelnou postavou. Její velikost není jen otázkou moci samotné, ale také její schopnosti empatie, a hlavně umění zvolit správná slova pro vyjádření podpory nebo položit otázky, jež danou osobu přimějí k zamyšlení a nalezení cesty.

Hermiona Grangerová – série o Harry Potterovi od J. K. Rowlingové
Hermiona disponuje silnou vůlí, což se povětšinou ukazuje na jejím studiu. Stíhá spoustu předmětů, k tomu dobročinnost, a ještě sociální život (který se sice většinou smrskává na Harryho a Rona, ale i to se počítá). Pokud bychom zůstali jen u jejích školních úspěchů, mohli bychom ji označit úspěšnou a chytrou postavu, ale ne nutně silnou ženskou hrdinku. Ovšem v posledním díle heptalogie dokazuje, že její síla neleží jen v umění najít v knihovně potřebné informace nebo bezchybně umíchat lektvar. Snáší nepohodlí, hlad a duševní mučení, protože věří, že dělá správnou věc pro své nejbližší i pro celý svět. Dokonce zůstane na této nepohodlné cestě i poté, co ji opustí její milovaný člověk. Formát Hermiony Grangerové tedy rozhodně zapadá do mé představy silné ženské hrdinky.
Lisbeth Salanderová – Milénium od Stiega Larssona
Hrdinka severské krimi série bývá často označována jako introvert, snad až autista nebo v nejkrajnějších případech psychopat či sociopat. I ona však patří k hrdinkám, které se v těžkých situacích neschoulí bezmocně do kouta, ale přijde na to, jak překážky překonat a z trablů se vylízat. Rozvinutost jejího intelektu je ve velkém nepoměru k sociálním dovednostem, což je hendikep, který jí nezabránil v efektivním vyšetřování spletitých zločinů, mezinárodní špionáži a bohaté hackerské aktivitě.

KOUKNI SE  3 nejočekávanější detektivky

Snad vás silné ženské postavy inspirovaly k přečtení (nebo čtenářskému návratu)!

Sandra Procházková

Předchozí článek5 nejlepších sci-fi filmů roku 2016
Následující článekTřetí sibiřské dobrodružství sází na nostalgii

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three + 3 =