Knižní nej: Knihy na cesty (do ucha)

Na cesty bez knihy? Ani omylem. Pokud chcete odlehčit svému zavazadlu a nejste milovníky e-knih, čtěte ušima! Knižní nej vám představí pět tipů na knižní zážitky.

Divadlo Járy Cimrmana
Hned první tip je tím nejprověřenějším. Žádná audiokniha ani hudba mi nezpříjemnila tolik cest, jako právě tohle. Za poslední roky jsem nejela na delší cestu bez toho, aniž bych měla po ruce nějakou z her Járy Cimrmana. Jistě mi mnozí další fandové tohoto génia dají za pravdu v tom, že audioverze zdaleka překoná tištěnou. Pokud se vám nechce shánět každou hru zvlášť, vyšel úžasný komplet, takže si můžete pustit tu, na kterou máte právě chuť: horkou Afriku nebo se naopak zchladit na severním pólu, navštívit České nebe i Hospodu Na mýtince, anebo si dopřát výlet do pohádkového světa Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého. Já většinou neodolám Blaníku a Záskoku.

Jíst, meditovat, milovat – Elizabeth Gilbertová
Pokud z různých důvodů nemůžete vyjet na cestu kolem světa, přijatelnou alternativou se jeví cestování prostřednictvím příběhu. Pokud se přidáte k hrdince knihy Elizabeth Gilbertové, čeká vás Itálie s výtečnou kuchyní a velmi kontaktními muži, Indie a Indonésie. Kromě mnoha kilometrů mezi destinacemi překonáte životní krizi, proniknete do tajů meditací a možná najdete kromě příjemné zábavy i trochu inspirace pro vlastní život.

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry
V případě, že vám destinace z předchozího tipu nestačí, nabízí se cesta mnohem dál: do dětství a na jiné planety. Ať už patříte mezi milovníky malého letce, lišky a růže, nebo jste tento příběh zatím nesměle obcházeli, stojí za to si ho pustit. Audioverze existují v několika variantách a namluvili je různí interpreti, například Ladislav Mrkvička s Danielou Kolářovou, Eduard Cupák, také můžete sáhnout po verzi s Katkou Liďákovou a Pavlem Vackem, nebo si nechte příběh vyprávět Janem Tuháčkem.

KOUKNI SE  Rider Waite Tarot: Klasika znovu na pultech!

Rok v Provenci – Peter Mayle
Laskavý humor a nádherné prostředí vás čeká v oceňované knize Petera Mayleho. První z volné trilogie o Britovi, který se rozhodl přestěhovat do malinké vesničky na jihu Francie si už získala miliony čtenářů po celém světě. Pokud jste milovníky „feel good“ románů, je trilogie z Provence jasnou volbou. V audiopodobě existují i Navždy Provence (druhý díl) a Znovu v Provence (třetí díl).

Stopařův průvodce po galaxii – Douglas Adams
Posledním tipem je opět mimozemský, ale naprosto kultovní kus. Vojta Dyk vypráví první díl slavné série o putování průměrného pozemšťana vesmírem takovým způsobem, že snadno zapomenete na dění okolo. Douglas Adams je svými fanoušky milován zejména pro neodolatelnou kombinaci humoru a sci-fi.

Ať už zvolíte některou z doporučených audioknih, nebo si vyberete jiné autory a žánry,  správný knihomol bez knihy na cesty nevyráží.

Sandra Procházková

Úvodní foto: Pixabay

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × 2 =