Knižní NEJ: 5krát Young Adult z opačného konce

V poslední době slaví na literárním poli velký úspěch žánr Young Adult, tedy knihy plné mladých dospívajících hrdinů. Skoro by se mohlo zdát, že se na „druhou stranu“ – na hrdiny postarší a staré – poněkud zapomíná. Při příležitosti nedávného mezinárodního dne seniorů představuji pět titulů, ve kterých hraje hlavní (nebo vedlejší, ovšem neméně podstatnou roli) právě osoba, která druhou zmíněnou skupinu reprezentuje. Hrdinové vás v nadcházejících dílech, která jsou někdy smutná, místy dojemná, ale často také veselá a s pořádnou porcí bláznivosti navrch přesvědčí o tom, že i ve stáří se dá procestovat pořádný kus světa, zažít notnou dávku adrenalinu a ještě k tomu najít osudovou lásku svého života.

babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-upravenestolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-upravenebabicky-upravenezatisi-s-kousky-chleba-upravenebaba-motyka-upravene

Babička pozdravuje a omlouvá se

Spontánní, poněkud rozjívená, dle některých až mírně potrhá, podle názoru jiných prostě jen plná života – taková je babička švédského autora Fredrika Backmana. Kreativní mysl a bujná fantazie této dámy je zodpovědná za vytvoření království Miamasu, kam posílá svou vnučku s poněkud prazvláštním úkolem… Místy pohádkové ladění propůjčuje knize snový nádech, díky čemuž budou jistě potěšeni nejen milovníci samotných pohádek (byť kniha není primárně určena dětem), ale i žánru fantasy literatury. Na román volně navazuje dílo Tady byla Britt-Marrie, která u nás vyšla během letošního roku.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Ačkoliv právě oslavil sto let, hlavní hrdina tohoto švédského bestselleru překypuje vitalitou a své zbývající dny rozhodně nehodlá strávit v zašlém pokoji domova důchodců. Jako mladý prožil nejedno ohromující dobrodružství a je si téměř naprosto jist, že okolní svět mu jich může nabídnout ještě spousty. To, které na staříka čeká tentokrát, zahrnuje mimo jiné kufr přeplněný bankovkami, motorkářský gang a slona. Podle osobitého vyprávění Jonase Jonassona, ve kterém autor nešetří absurditou a bizarností, byl natočen rovněž stejnojmenný film.

KOUKNI SE  Mrazivé krimi na letní období

Babičky

A máme tu Skandinávii do třetice. Tentokrát se jedná o humorný román finské spisovatelky Minny Lindgrenové. Zdá se, že útěk ze sociálního zařízení pro seniory je v severských zemích velmi populární. Tentokrát se dokonce jedná o únik hromadný, jelikož za zdi svého „domova“ se vydávají hned tři dámy. Z plánované trilogie zatím v češtině vyšly první dva díly.

Zátiší s kousky chleba

Tentokrát už žádné utíkání. Nebo alespoň ne tak docela. Hrdinka příběhu, v dobách svého mládí uznávaná umělkyně, se rozhodla stáhnout do ústraní.

Bába motyka

S touto stařenkou byste se pravděpodobně setkat nechtěli. Jedná se o ukázkový příklad nepříliš přátelského seniora. Zmíněná žena s sebou totiž neustále nosí motyku, ale ne proto, aby obdělávala záhonky na zahradě… Stejně jako hlavní hrdinové tohoto hororového příběhu od autora Marka Hautala se ovšem můžete utěšovat tím, že se vlastně jedná jen o postavu ze strašidelných báchorek, která ve skutečnosti neexistuje. Alespoň do té doby, než bude motyka tím posledním, co spatříte. V tuto chvíli nezbývá než doufat, že jste předchozí text článek nečetli nahlas – její jméno se totiž nesmí vyslovit, jinak… je už teď na cestě k vám.

Monika Pospíšilová

Úvodní foto: Pixabay.com

Obrázky v textu: Kosmas.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − ten =