Knihy pro mládež, do kterých se zamilují i dospělí

Knihy pro mládež se čím dál častěji stávají oblíbenou volbou dospělých čtenářů. Často si čtou společně s dětmi, nebo si knihy po přečtení předávají. Následující knižní nej vás mohou nasměrovat právě k takovým titulům.

5 Medvěd nechce jít spát – Oksana Bula (Host)

Medvěd celou zimu prospí. Co když se objeví huňáč, který chce zažít zimní radovánky místo toho, aby chrněl zalezlý až do jara? Vznikne zábavná knížka. Tukoni, přátelé lesa, kteří se starají o rostliny i zvířata, už pro medvěda připravili krásný teplý pelíšek. Jenže on potká zubra, který mu vypráví, jaké to je v zimě. Taky bych chtěl poznat sníh i mráz a zažít zimní radovánky. Podaří se tukoňům medvědího neposluchu přemluvit, aby šel spát?

 

4 Příšery bez dozoru – John Kloepfer (Fragment)

Freddie není právě hvězdou třídy. Je velký, při těle a sport mu nic neříká. Zato mu jde kreslení. Spolužáky, kteří mu dávají zabrat, tak maluje do bloku jako ohyzdné příšery. Jediného Freddieho kámoše napadne, že obludy vytiskne v 3D tiskárně. Jenže přístroj je kouzelný a příšery začnou ožívat. Přiměje tento úžasný začátek všechny spolužáky, aby se spojili a zachránili školu?

 

3 Byl jednou jeden zázrak – Patrick Chamoiseau (Baobab)

Pohádky by měly mít speciální místo v každé knihovně. Seznamují nás se světem, s dobrem a zlem okolo i v lidech, ale hlavně nám na konci nezapomenou dát naději. Stejné jsou i kreolské pohádky. Jsou receptem, jak se naučit žít, či spíše přežít nejen v kolonizované zemi. Připomínají, že brutální siláctví znamená začátek porážky i trestu, že slabší přece může mocnějšího porazit nebo mu dát aspoň pořádně na frak, když je chytrý, mazaný, trpělivý a umí si poradit.

KOUKNI SE  Náruč plná letního čtení

 

2 Oba na konci zemřou – Adam Silvera (CooBoo)

Smrt nepatří mezi nejčastější témata, která se objevují v literatuře pro děti, a když ano, tak spíše okrajově. Adam Silvera už v názvu knihy dává jasně najevo, co si o tom myslí. Co byste dělali, kdy vám těsně po půlnoci zazvonil telefon a vy jste se dozvěděli, že tento den bude váš poslední? Přesně to se stane Mateovi a Rufusovi. Kluci se neznají, ale rozsudek smrti je svede dohromady. A tak se společně vydávají na své poslední dobrodružství…

 

1Do švestek jsme doma – Martin Nekola, Jakub Dušek (Knižní klub)

Poslední tip bere čtenáře do šedivé a neveselé historie, ovšem prostřednictvím barevného komiksu. Jaké nástrahy čekaly rodinu, která se po komunistickém puči rozhodla emigrovat z Československa? Autor se dlouhodobě věnuje tématu totalitních režimů a československého exilu. Z informací získaných studiem archivních materiálů vytvořil rodinu Novákových, s níž budou čtenáři prožívat odchod z nesvobody do úplně jiného a zpočátku naprosto cizího světa.

Knihy pro mládež jsou úžasnou studnicí zábavy, poučení a radosti ze čtení. Užijte si ji i vy!

Sandra Procházková
Úvodní foto: Pixabay

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × two =