Bylo napsáno mnoho knih, jejichž autoři se inspirovali skutečným příběhem, zločinem, vraždou….. Byly napsány i knihy, které k vraždě samy inspirovaly.
Nemusíme chodit daleko. Všem známý „heparinový vrah“ Petr Zelenka je jedním z těch, kteří čerpali inspiraci z románu. Právě Dan Brown použil k vraždám ve svém románu Andělé a démoni heparin. Vysoká dávka heparinu způsobí oběti masivní vnitřní krvácení a výron do mozku, který může zdánlivě připomínat mrtvici. Spolupracovníci vypověděli, že o knize se po jejím vydání na pracovišti hodně mluvilo, že vzbudila i Zelenkův zájem. Ten si začal uvědomovat své vzrušení po každé vraždě, opájel se bezradností lékařů, stával se pánem nad životem a smrtí….
Další kniha se dostala do dějiště takového dalo by se říct běžného manželského trojúhelníku. Manželka si našla milence. To Krystian Bala přijal po svém. O manželku se nehodlal dělit. Obchodníka Dariusze Janiszewského, nejdříve několik dní mučil a nechával vyhladovět, pak ho pečlivě svázal a živého hodil do řeky Odry. Na stopu vraha přivedla kriminalisty kniha Amok. Jejím autorem byl, tak nějak shodou okolností Krystian Bale. A že psal hodně ze života, odsoudili ho na 25 let.
Ani ženy nezůstávají nikterak stranou. Před sedmi lety byla dopadena íránská vražedkyně, která měla na svém kontě minimálně šest obětí. Většinou si vybírala ženy středního a vyššího věku. Ty omámila anestetiky a poté je uškrtila a oloupila. Těl se pak důmyslně zbavila. Loupežemi se snažila vyřešit vysoké dluhy. Před vyšetřovateli vypověděla, že její inspirací byly detektivní příběhy Agathy Christie. Nedostižný Hercules Poirot zřejmě budí v každém zcela jiné pocity.
Nejde jen o fenomén dnešní doby. Mordy a detektivky lákaly čtenáře vždycky. A to je i případ mladého vraha z roku 1904. V noci z 13. na 14. dubna zabil velitele četnické stanice v Hrabové u Ostravy strážmistra František J. (†36). Vyšetřující soudce novojičínského soudu dr. Antonín Glos o mladém zabijákovi do trestního spisu nechal zapsat: „Vrah četnického strážmistra J. v Hrabové čítával pilně vedle sensačních krváků i jinak výborného Edgara Allana Poea, tvůrce analytického kriminálního románu, a kopíroval věrně epizodu z pověstného románu o Rinaldim.“ Tady si dovolím soudce opravit. Autorem románu Rinaldo Rinaldini je Christian August Vulpius.
Kdybych měla jmenovat knihy, které inspirovaly nejvíc vrahů za celou dobu své existence, nelze vynechat dvě nejzásadnější: Bible a Korán. To už je jiná liga. Oproti gotickým románům, šestákovým detektivkám a konspiračním bestsellerům, jde o dvě nejmocnější knihy celého lidstva. Inspirují k lásce i nenávisti. Slibují spásu i zatracení. A inspirují k ledasčemu….
No…spisovatelé dokážou být někdy přesvědčiví, hlavní hrdinové nemožní a zápletky jalové. Když už máte smůlu na špatnou knihu a chuť někoho zabít, radši ho tou knihou obdarujte. Vám se uleví a jemu se pomstíte.