Knihy čar a kouzel

 

Pálení čarodějnic nebo Filipojakubská noc je český lidový svátek pálení ohňů a víry v čarodějnice. Pod názvem Valpuržina noc je také slaven v Německu a Skandinávských zemích. Ale pojďme se podívat na čarodějnickou literaturu. Zapalme svícny, oprašme košťata a ponořme se do magie, než nás vezmou na hranici. 

Výsledek obrázku pro https://www.databazeknih.cz/autori/robert-r-mccammon-28607

Čarodějnice z Fount Royal – Robert  McCammon

Příběh začíná v koloniální Karolíně roku 1699 na pobřeží městečka Found Royal. Právě v toto období propuká davové šílenství Salemských procesů s čarodějnicemi. Lidé ze strachu z čarodějnic opouštějí město, do kterého právě přichází soudce Izác Woodward. Ten je povolán, aby s písařem Matthewem Corbettem usvědčil elegantní a inteligentní vdovu Rachel Howarthovou jež je usvědčená z vražd, nepřízně počasí a dalších nevysvětlitelných událostí.

            Pochmurný román z konce 17. století vás zavede do koloniální Ameriky, kde cejch čarodějnice znamenal rozsudek smrti. McCammon představuje krutý svět, který je naší nesmazatelnou historií. Kniha je plná intrik a manipulace, která odkrývá oponu tehdejší doby. Historický román je bravurně napsán a napíná téměř na každé stránce.

Výsledek obrázku pro čaroprávnost terry pratchett

Čaroprávnost – Terry Pratchett

Kdo by neznal Úžasnou Zeměplochu a Terryho Precheta? Fantastické romány, které skrývají humor a napětí, miluje nejeden čtenář. Kniha Čaroprávnost je plná magie a ukazuje, odkud se berou mágové. Když se na Zeměploše narodí osmý syn osmého syna a je to kluk, dostává do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. S ženami jako čarodějnicemi se v Zeměploše vůbec nepočítá (takže si můžeme konečně oddechnout milé dámy). Toto pravidlo však poruší podomní kouzelník Kšaft, který si neověří, jakému potomku osmého syna dal magickou hůlku do kolébky… a co když darem mága byla obdarována žena? Na tuto otázku nám Prechett odpoví po svém.

KOUKNI SE  Jo Nesbo má narozeniny a rozdává dárky všem

            Originálně pojatá zápletka opět přináší čtenáři radost ze čtení. Humor a vtipné narážky čekají na čtenáře téměř na každé stránce. Knihu nebo obecně Zeměplochu můžete číst v jakémkoliv věku. Díky Prechettovi bude váš svět zase o trochu barevnější.

Hex

HEX

Hororový román Hex nás zavede do zdánlivě malebného městečka Black Spring. Každý, kdo se zde narodí, už nikdy neodejde. Ale proč? Městečko je prokleté a terorizované čarodějnicemi od Černého kamene, ze sedmnáctého století, kterým v té době byly zašity oči i ústa. Mohou vstoupit k vám do domu, setrvávat dlouhé noci u vaší postele a vy víte, že nemůžete otevřít oči.

            Obecní rada, která hodlá kletbu držet v hranicích města, jej uvrhne do karantény. Několik mladých lidí s tím však nesouhlasí a poruší veškerá pravidla, která Obecní rada udělila. O přízračnou kletbu se mládež virálně podělí a uvrhnout tak Black Spring do dob temných, středověkých praktik.

            Jestli jste měli dojem, že baba Jaga nebo čarodějnice z Blair jsou vážně strašidelné, tak nedoporučuji knihu Hex ani otevírat. Čarodějnice Černého kamene vám nedají spát, a pokud přeci jenom usnete a budete se probouzet, radím vám dobře, neotevírejte oči.

A teď trochu z jiného šálku… 

Malleus maleficarum – Kladivo na čarodějniceMalleus Maleficarum- Montague Summers Translation

Všichni známe knihu Kladivo na čarodějnice od pana Kaplického, ale málokdo zná knihu dominikánských mnichů Sprengera a Institorise. Tato kniha je původně sepsána v latině těmito dvěma inkvizitory z 15. století. Jedná se o jakousi příručku pro potlačování a vymítání čarodějnictví, podle níž inkvizice skutečně postupovala.

KOUKNI SE  Bestsellery pro zdravý život a spokojený žaludek

            Kniha byla pravděpodobně sepsána v roce 1485, rok před jejím vydáním a poskytuje dosti věrný obraz své doby, charakterizované strachem a nejistotou, kde obyvatelé Evropy hledali viníky situace. Příznačné je, že kniha se věnuje pouze čarodějnicím a nikoli již jejich mužským protějškům. Žena jako slabší tvor je podle knihy snáze napadnutelná zlými mocnostmi a skýtá tak více nebezpečí než muž. Malleus  Maleficarum nenabízí jednoduché čtení. Ale rozšiřuje vědomosti ohledně tehdejšího života. Rozhodně Kladivo na čarodějnice neberte jako příručku, když vás naštve šéfka nebo sousedka.

Ivana Gašparíková

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × one =