Knick: Doktoři bez hranic

Pro mě asi nejlepší počin letošní seriálové sezóny, za kterým stojí oscarový režisér Steven Soderbergh. Ten se už před časem rozžehnal s celovečerními filmy a naplno se vrhl do nekomerčních televizních projektů a rozhodně nechyboval. Důkazem správnosti jeho rozhodnutí jsou mimo jiné právě Doktoři bez hranic z produkce televize Cinemax.                                                                                                                                                         

knickPříběh se odehrává v New Yorku na začátku minulého století , kdy současná moderní chirurgie byla teprve v plenkách. Mapuje snahu vynikajícího chirurga a průkopníka Johna Thackeryho z nemocnice Knickerbocker o nové operační postupy, překonání předsudků a strachu pacientů, ale i boj se závislostí na kokainu nebo odpor k novému černošskému kolegovi. Mimo hlavní linii příběhu  nabídnou Doktoři bez hranic i sondu do společnosti začátku století, kdy přistěhovalectví je ještě větším problémem než dnes, korupce mezi městskými činiteli vesele bují a rasové předsudky ještě dávno nejsou zbořené.

Dalším velkým plusem seriálu je výprava, která je dokonale autentická a velkou měrou se podílí  na strhujícím dojmu celého seriálu. Kontrast chudinských čtvrtí Brooklynu spolu s nejmodernějšími operačními sály a elitářskou rezidenční čtvrtí stojí za to.Další zajímavý kontrast k historickému dramatu nabízí elektro hudba Cliffa Martineze. Celkově režisér Sodenberg nabízí trochu odpudivý ale fascinující pohled na vývoj medicíny, který  rozhodně není pro slabší žaludky, operační postupy jsou totiž zobrazovány velmi detailně a bez zábran. Není za nimi ale úmysl šokovat, jsou použity jen jako další prostředek k dotvoření celkové ponuré atmosféry seriálu.  Samozřejmě nejde opominout  herecký výkon Cliva Owena, který nadaného ale komplikovaného Thackeryho ztvárnil naprosto skvěle. V dalších rolích se představí například Ewe Hewson jako sestřička Lucy nebo André Holland jako doktor Edwards.  Momentálně televize Cinemax vysílá teprve první sérii, natáčení druhé série je ale už v plném proudu.

KOUKNI SE  Co plánují herci a herečky ze seriálu Hra o trůny dále

Jitka Kubátová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + ten =