Kam v Praze na pivo: Nejlepší letní zahrádky v Nuslích

Nejlepší nuselské letní zahrádky

Aktualizováno!

Nusle_and_Nusle_Bridge_Prague_CZ_747Milovníci a milovnice piva každoročně dychtivě očekávají příchod teplého a slunného počasí. Nastává čas, kdy si můžeme lahodný mok vychutnat na čerstvém vzduchu letních zahrádek, kterých je po Praze rozeseto mnoho, ale zdaleka ne všechny bych vám doporučil vyzkoušet.

V tomto díle se zaměřuji na nejlepší letní zahrádky v Nuslích. Podle čeho jsem vybral právě tyto čtyři zahrádky? Rozhodujícím měřítkem je pro mě pohodlí zahrádky a kvalita zde čepovaného piva. K celkovému dojmu přispívá samozřejmě i nabídka jídel a úroveň obsluhy.

Pod slovem pohodlí mám na mysli příjemné prostředí, ve kterém je zahrádka ukotvena, protože zahrádky na chodníku před hospodou s okolo proudícími davy lidí a projíždějícími auty nepovažuji za ideální volbu k odpočinku. K příjemnému prostředí určitě taky přispívá volný výhled a přítomnost stromů a zeleně. Sedět pod slunečníkem a koukat do zdi se mi zdá poněkud ubíjející. Je příjemné, když je zahrádka vzdušná a dostatečně prostorná. Komu by se chtělo putovat za zahrádkou na druhou stranu Prahy a zjistit, že všech deset míst je obsazených?

Pivo by mělo být výčepními řádně ošetřené. Dobře vychlazené, aby i v úmorném vedru působilo osvěživě. Umně skladované a natočené, abychom mohli obdivovat jeho soudržnou a smetanově bílou pěnu „čepice“  a zbytků pěny po obvodu půllitru jako důkazu poctivého čepování. Pivo by mělo mít samozřejmě svou správnou míru, abychom neztráceli čas diskuzemi nad tím, jestli pivo „dojde nebo nedojde“ a opět si ťukali na čelo, jak je vůbec možné, že v tomto kraji mají někteří podnikavci  drzost takto viditelně okrádat své hosty. Přihlížím také k ceně piva, nápoje to pro nás prostý lid. Nemělo by být místně předražené, v konkurenci, která v Praze panuje, je to zbytečný luxus.

 

Restaurace Na Květnici

nakvětniciHned vedle historické budovy místní sokolovny se nachází velká zahrádka restaurace Na Květnici. Restaurace se jmenuje stejně jako ulice vedoucí nad sokolovnou, kousek nad stejnojmennou ulicí se tyčí zdi pankrácké věznice. Ze zahrádky je výhled na níže položený park náměstí Generála Kultvašra a ulici Táborskou s proslulou restaurací u Bansethů.

Zahrádka je velmi prostorná, odhadem se sem může vejít i kolem sta lidí. Na zahrádce vás čeká příjemný stín, mezi velkými dřevěnými lavicemi i podél zahrádky se klenou vzrostlé kaštany. Jejich koruny i vaše horké tváře bude ovlažovat pro vrch obvyklý větřík. Poloha zahrádky na kopci zaručuje také dostatečný výhled na všechny strany tohoto klidného místa, kde vás nebude rušit hluk velkoměsta a projíždějících automobilů. Je tu klid.

Zahrádka  bez obsluhy se minulý rok změnila na zahrádku s obsluhou. Nejsem si jistý, zda toto opatření, které možná souvisí s nepřehledností tržeb při platbách u okénka, je ve prospěch zákazníků.  Zahrádka je kvůli okolní bytové zástavbě otevřena cca do půl jedenácté, poté se musíte přesunout dovnitř.

KOUKNI SE  Handpan jako hudební nástroj k sebeléčbě a muzikoterapii

restaurace-kvetnice-11Čepuje se zde jedenáctka Kozel z tanku, sudová nefiltrovaná dvanáctka Kozel, Plzeňská dvanáctka a Cider. Cena piva šla s novým managementem a zavedením obskuhy nahoru, za jedenáctku Kozla už dáte 32 Kč, za plzeňskou dvanáctku 39 Kč. Tankové pivo má správnou teplotu i rozvláčnou chuť tak typickou pro tankem přechovávaný mok. S obsluhou přišly bohužel problémy s prodlevou donášky piva. Když vám donese poněkud chaotická a zběsilá obsluha pivo po dvaceti minutách, máte sto chutí odejít. Pivo vám také často donesou již bez pěnového čepce. Majitel má teď sice přes centrální kasu  přehled o všech transakcích, zahrádka je v létě nabitá k prasknutí, ale vzpomínám na zlaté staré okénko, kde jste si v klidu vystáli rychle ubývající frontu.

Jídelní lístek obsahuje širokou nabídku pokrmů nejen k pivu. Od topinek s ďábelskou směsí a bramboráčků přes pikantní kuřecí křidýlka nebo žebra na medu po grilované steaky nebo tatarský biftek. Úroveň nabídky jídla není pro hodnocení zahrádky stěžejní, ale po mých nevalných zkušenostech s žebry a křidýlky bych dal přednost něčemu malému jen pro chuť.

Web: http://www.nakvetnici.cz/

Hodnocení:
Zahrádka                        5/5
Pivo                                  3/5
Obsluha                           2/5

 

Hospoda U Klokočníka

u-klokočníkaHospoda byla bohužel zcela zrušena!!! Ze zahrádky hospody U Klokočníka máte výhled na zeď a vrata zadní části pankrácké věznice. K hospodě v ulici Na Veselí se dostanete buď ze stejnojmenné tramvajové zastávky nebo z autobusové zastávky Na Jezerce, z které se vydáte ulicí nahoru k věznici.
Rohová zahrádka je sice umístěná mezi dvěma ulicemi podél hospody, ale nejsou to frekventované ulice, nemusíte se tedy bát hluku z nadměrného provozu nebo pohybu davu lidí. Pod stínem velkých kaštanů jsou po obou stranách zahrádky dřevěné stoly s lavicemi usazenými na povrchu z drobných kamínků. Je tu i malý dětský koutek s pískovištěm. Zahrádka pojme tak 30 lidí.

Hospoda u Klokočníka patří kácovskému pivovaru, čepuje se tu proto logicky kácovský Hubertus, a to za velmi vděčnou cenu. Konkrétně se zde točí kvasnicová a filtrovaná desítka Hubertus za 22 Kč a kvasnicová a filtrovaná dvanáctka Hubertus za 26 Kč. Jedinou nevýhodou jinak výborného kvasnicového piva je, že po konzumaci jeho většího množství přichází obvykle druhý den silný průjem. Lze jej však doporučit při problémech se zácpou. Čepovaná piva jsou řádně ošetřena a chlazena na žádoucí teplotu. Výčepní hledí i na jejich poctivé natočení a nešidí tu s podmírami.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Pro pivo si musíte dojít dovnitř, obsluha na zahrádce nefunguje. Uvnitř hospody zjistíte, že jste v tradičním zakouřeném českém pajzlu, bez pořádného odvětrávání a se čpícími neudržovanými záchody. Nebudete-li mít štěstí, narazíte také na neochotnou a zamračenou obsluhu. V měsících mimo letní sezónu vás z hospody vyhodí před desátou, kdy po vzoru z totalitních časů začne pesonál dávat židle na stoly. Nás ale zajímá především zahrádka, na které nechají zákazníky vychutnávat chmelový nápoj při dobré vůli do půl jedenácté. Typický český pajzlík připomíná i jídelní nabídka zahrnující nezbytné utopence, nakládaný hermelín a výběr z klasických hotovek.

Web: hospoda nemá svůj web

Hodnocení:
Zahrádka:          4/5
Pivo                     5/5
Obsluha              2/5

Pizzerie Baretta

20130702_200100

Zahrádku utajenou zrakům veřejnosti najdete v jednom z podniků Baretta, po pravé straně ulice Bělěhradské směřující od tramvajové zastávky Bratří Synků k tramvajové zastávce Otakarova. Mezi podniky Baretta bar a kavárna najdete třetí z nich, pizzerii. Projdete útlým interiérem zkrz restauraci a objevíte schovanou, relativně prostornou zahrádku ve vnitrobloku. Zahrádka je plná zeleně, částečně krytá dřevěnou pergolou. Výhled je samozřejmě omezen domy vnitrobloku, přesto zahrádka působí vzdušně a prostorně. Na zahrádku se může posadit kolem padesáti lidí.

Z piv se tu točí Bernard jedenáctka 0,4 l za 31 Kč, Pilsner dvanáctka 0,3 l za 32 Kč a Hoegaarden 0,33 l za 38 Kč.
Posuďte sami, cena piva je přemrštěná. Točená piva jsou dobře chlazená (Bernard, Pilsner), nejsou ale kvalitně ošetřená a natočená. Po chvilce zmizí pěna jak pára nad hrncem a máte pocit, že pijete studený čaj.

20130702_192354

Daň za početnou, mladou a sympatickou obsluhu, která je velmi ochotná a úslužná. Jste v pizzerii, jídelní lístek obsahuje širokou nabídku pizz, těstovin, lasagní a salátů. Soudit kvalitu pokrmů nemohu, ale pouze podle počtu strávníků, kteří přijdou na zahrádku v první řadě povečeřet, jejich počet převládá nad těmi, kteří se přijdou jen občerstvit. Podnik se snaží oslovit střední třídu, mezi návštěvníky jsou mladé rodiny, pracovní kolektivy, mladí a perspektivní lidé. Interiér i dekorace na zahrádce odkazují na motivy moře, exotických ptáků a artefaktů z dalekých cest.

Web: http://www.baretta.cz/pizza/

Hodnocení:
Zahrádka:            4/5
Pivo                       3/5
Obsluha                5/5

Pivnice Na Veselí

20130701_172950Hned u tramvajové zastávky Na Veselí ve stejnojmenné ulici najdete pivnici Na Veselí.  Mimo letní sezónu jde o standardní zakouřený pajzl, interiér připomíná sedmdesátá léta, jedna místnost přeplněná stoly a židlemi, na zdi malá televize, pro dým nevidíte na krok, osazenstvo tvoří nezaměstnaní, dělníci a staří štamgasti.

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

V létě je tu však vedle hospody směrem do vnitrobloku otevřená příjemná zahrádka mezi vzrostlými kaštany. Otevřený výhled je jen do ulice, která je docela frekventovaná, zadní část dělí od zahrádek vnitrobloku dřevěný plot. Díky kaštanům je tu všude příjemný stín, zahrádka je uzpůsobená řekněme pro čtyřicet lidí. Zahrádka se po desáté hodině zavírá.

Hlavním lákadlem pivnice je nabídka šesti druhů točených piv. Točí tu Březňáka světlou desítku za 19 Kč, tmavou desítku za 20 Kč, dále Březňáka světlý ležák dvanáctku za 22 Kč, čtrnáctistupňový světlý speciál za 26 Kč, pšeničný speciál za 26 Kč a Zlatopramen jedenáctku za 21 Kč. Pozor, nabídka piv se neustále mění. Čepuje se tu také Rychtář, Klášter nebo Vévoda. Cena nabízených piv je opravdu lidová. V tomto případě se pestrá a levná nabídka snoubí i s kvalitou čepovaných piv. O točená piva tu pečují, jsou dobře chlazená, mají správný říz, pivo zdobí soudržná bílá pěna a neošidí vás tu s podmírami.

20130701_171208Obsluha na zahrádce roznáší. Práci očividně ale dělají velmi mladé brigádnice, které nemají příliš motivaci uspokojit zákazníky. Často se Vám stane, že vás přehlédnou, ač zahrádka není vůbec plná zákazníků. Na objednávky zapomínají, musíte jim je opakovat, některé ze servírek jsou neochotné. Odchází se obtížněji, když si každé pivo nemusíte platit u výčepu.
S nabídkou jídla se to má jako v typickém pajzlu. Na výběr jsou jen studené pokrmy jako utopenci, tlačenka nebo matesy. Z normálu vybočuje jídelní lístek jen širší nabídkou dobře naložených sýrů (hermelín, blaťácké zlato a další).

Web: pivnice nemá svůj web

Hodnocení:
Zahrádka:             3/5
Pivo                        5/5
Obsluha                 3/5

Tip na beer tour po nuselských zahrádkách
nusleDojeďte tramvají na zastávku Na Veselí. Zde v pivnici Na Veselí ochutnejte prvotřídní černou desítku nebo světlou dvanáctku Březňák. Vydejte se ulicí dále k věznici. V hospodě u Klokočníka ochutnejte filtrovanou jedenáctku Hubertus. Dejte si klidně dvě. Vydejte se mezi rodinnými domy k nuselské sokolovně. V restauraci Na Květnici si dejte určitě tankovou desítku Staropramen a k tomu třeba ďábelský toust nebo bramboráčky. Sejďete parkem na ulici Táborskou a dále ulicí dolů na Náměstí Bratří synků. Z náměstí je to už jen kousek do pizzerie Baretta. Tady si na zahrádku nechte přinést Bernard jedenáctku, dámy jistě ocení točený Hoegaarden. A můžete ochutnat něco z široké nabídky místního jídelního lístku.

Kubin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × one =