K.O. sexu: Pohled Benjamina Kurase

Sexualita lidstva utrpělo silné K.O.. Že jste si ničeho nevšimli? Stačí pomalu vařit žábu a přesvědčit tiše lidstvo, že toto je pro jejich dobro – a ještě lépe, dnes, že je to moderní a in. Je in mít různá pohlaví, je to vrchol svobody, no považte! Je přece strašně fajn mít přístup k virtuálnímu sexu, sex není tabu. Ženy to umí za muže… muži to umí…. (neumí) za ženy. I když někteří průkopníci na mateřské dovolené se cení, stejně na tomto nevidím nic tak úplně přirozeného. Ne snad kvůli přítomnosti tatínka v domácnosti, je jistě dobré, aby věděl, co výchova a výživa dítěte stojí, ale ten fakt, že matka nemá možnost podlehnout přirozeným mateřským pudům. Tady je prostě něco špatně.

Možná je dnes lidstvo podivným panoptikem, na které se Benjamin Kuras v této knize úsměvně dívá, leč někdy z jeho slov jde mráz po zádech. Kdyby to nebyla pravda, člověk by se zasmál.

Ovšem čtenářský dojem, poté, co se uklidnil vtipný šarm a člověk začal nad tím vším přemýšlet a uvědomovat si, přecházel spíše k tomu „trošku mi zamrzá úsměv“. Protože téma genderového zmatení je opravdu více děsivé (a tak zbytečné!) než vtipné.

„Ti z nás, kdo se pokládáme za normální heterosexuály, ať muže či ženy, už tedy dávno nejsme normální, každopádně už ne normativní, nýbrž extremistická menšina postižená chorobou sexuálního šovinismu střiženého rasismem, xenofobií a islamofobií. Dodejme k tomu, že si nemáme nač stěžovat, neboť jsme se pro onu nenormativní heterosexualitu z toho dnešního širokého výběru sexualit, rozhodli, ať už aktivně z vlastní vůle, nebo pasivně z nedostatku informovanosti o alternativách.“

Tak o tomto kniha především je. Z textu je cítit závrať, která by jistojistě ještě generaci našich babiček poslala k zemi? Podivily by se, staré dámy, v co se to svět obrátil a pranic by nám nevěřily! Ne, tohle není možné.

KOUKNI SE  Recenze: Když vraždí děti - děsivá fakta

A vida – možné to je a v některých školkách ve Švédsku se dokonce v rámci výuky i výchovy dává dětem skutečně vybrat, kterýmže pohlaví si přejí být. Ostatně stoupá počet operací přeměn pohlaví a žádostí o přeměnu i v naší zemi, ovšem ne tak dramaticky. Lidé si vymysleli různé sexuality, jako by úchylky a různé libůstky už nestačily.

Začnete pronikat do zahraničních politických uspořádání a zjistíte, že normalita se ze světa vytrácí společně s důmyslnými kondomy s počítadly výstrků a vstrků a s módním pokušením, že „zkusím být na oboje“.

A to ve chvíli, kdy se ze zemí vytrácí tradice, ochrana vlastních hranic nejen těch faktických, ale i lidských. Vše se slije v jedno a svět postihne jedno velké K.O., které zabijí sex tak, jak ho známe. A to autor ještě netušil o tom, jak právě ty hranice budou v této době důležité.

Faktem ovšem je, že nás si ještě žijeme ve velmi silné a bezpečné bublině a je skoro zázrak, že už nejsme převálcovaní jinými kulturami, včetně těch feministických. Ostatně, z feministek a jejich vývoje, tak, jak je tu popisován, jsem usoudila, že už dávno nejsou zaměřeni na hledání ženství, později na „vybíjení mužství“, ale už střílí do vlastních řad a vybíjí se ženy… či sex jako takový?

Kniha poskytuje obrovské množství námětů k rozhovorům, k myšlenkám, k budoucnosti a mne nezbývá než si přát, aby v tomto případě zůstalo je o knize, jež je vtipnou glosou, nikoliv více či méně vizionářským dílem. A jestli ano, tak radši jen méně….

KOUKNI SE  Recenze: Šťastný život: Nastavení mozku je jako fyzická kondice

Renata Petříčková

O autorovi:

Benjamin Kuras (4. 4. 1944) vzděláním Olomoučák (od mateřské školky do konce studia anglistiky), krátce pražský anglický rozhlasový redaktor (1968), od října 1968 Londýňan a český redaktor BBC (od 1969), od roku 1975 britský občan. Autor patnácti anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích.

Od roku 1990 přispívá do českých periodik: Reflex, Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, Euro, MF Dnes, Právo, Xantypa. V nakladatelstvích Eminent, Baronet, Linde, Evropský literárnní klub, Votobia a G+G vydal tyto anglické a české knihy: Czech and Balances, Češi na vlásku, Business je byznys, Anglie je na houby, Nebýt Golema, As Golems Go, Je na Marxu život?, Is There Life on Marx?, Deník viruse aidsu, Pryč s prašivkami, Antonín a František jsou naživu, Glokalismus a demokratura, Sekl se Orwell o dvacet let?, Zákázané ovoce vědění, Tao sexu, Ciao sexu, Mao sexu, Jak přežít padouchy, Žít všemi údy, Tao smíchu, Soumrak bílého muže, Nebýt Golema, Bláhové snění o světě bez padouchů, EpiKuras a Jak zabít civilizaci, Pohřbíváni svobody, Poslední naděje civilizace, Zachraňte Itálii a nyní K.O. sexu.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2019, www.eminent.cz

Kurasovy knihy najdete zde: https://www.eminent.cz/kniha/630_ko-sexu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 − 16 =