Recenze: Julia Cameron: Umělcova cesta

Julia Cameron: Umělcova cesta
Duchovní cesta k vyšší kreativitě

Cítíte vnitřní touhu něco vytvořit, ale nevíte jak? Chcete malovat obrazy, ale nenalézáte inspiraci? Píšete básně do šuplíku, protože si myslíte, že by nikoho nezajímaly? Nebo jen cítíte prázdnotu, nudu a vyprahlost? Možná máte jen zakryté hledí a nevíte, že to, co stále hledáte, dávno máte. Stačí jen najít pomyslná vrátka, otevřít je a věci se začnou dít jakoby samy od sebe. To, co hledáte, je tvořivost, nebo-li kreativita. Vnitřní proud síly, který jakmile se uvolní, tak zalije a oživí i ty části vaší osobnosti, které jste dávno považovali za neúrodné. Kreativita je naší přirozeností. Je to spojení s božstvím. Je to pramen, který přináší inspiraci. Pokud se tuto sílu naučíme používat a necháme ji pracovat za nás, zkvalitníme svůj život na mnoha úrovních. Umělci začnou tvořit svobodněji, hravěji a ti co jsou znuděni rutinou všedního dne objeví, že jejich život je barevný a radostný.

O tom, co je kreativita, jak ji rozvíjet a zbavit se bloků, které nám brání ve svobodném sebevyjádření, ve své knize vypráví Julia Cameron. A nejen to. Nabízí nám k tomu jednoduché a všem dostupné nástroje. Po dlouholetých praktických zkušenostech sestavila Umělcovu cestu do dvanáctitýdenního programu, který se opírá o dva základní nástroje – Ranní stránky a Uměleckou schůzku. Ranní stránky jsou v podstatě deník, volný tok myšlenek, který pomáhá mysl vyprázdnit a udržet ji čistou. Umělecká schůzka je čas, který věnujete sami sobě. Dvě hodiny týdně, kdy se bavíte a děláte to, co opravdu chcete, nikoli to, co si myslíte, že by bylo vhodné dělat.

KOUKNI SE  Recenze: Winterbergova poslední cesta – Rudišův nejosobnější román

Každý týden se zabývá jiným tématem, jinými překážkami. S tím jsou spojeny různé úkoly a kontrolní otázky.

Samozřejmě tato cesta, jako každá jiná, má svá úskalí. Ego klade odpor a vydržet vyžaduje jistou dávku sebedisciplíny. Pokud ale vyzkoušíte pár týdnů psát ranní stránky, nejspíš pocítíte, že to úsilí se vyplatí.

 

Hana Pecháčková

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekNejzajímavější premiéry v kinech od 9.2.
Následující článekProjekty Sylvestera Stalloneho
julia-cameron-umelcova-cestaJulia Cameron: Umělcova cesta Duchovní cesta k vyšší kreativitě Cítíte vnitřní touhu něco vytvořit, ale nevíte jak? Chcete malovat obrazy, ale nenalézáte inspiraci? Píšete básně do šuplíku, protože si myslíte, že by nikoho nezajímaly? Nebo jen cítíte prázdnotu, nudu a vyprahlost? Možná máte jen zakryté hledí a...

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − 15 =