Jeremy Renner, Rachel Weisz a Edward Norton o Bourneově odkazu

Bourneův odkaz je další kapitolou velmi populární špionské série, ve které se odkryjí temné intriky a hlubší mytologie příběhu. Agent Aaron Cross (Jeremy Renner) musí bojovat o holý život. Veřejné odhalení Jasona Bournea ohrozilo desítky let výzkumu a vývoje lepších vojáků.

Kromě představitele hlavní (a pro tuto série zcela zásadní) postavy se v obsazení objeví i další nováčci – Rachel Weisz a Edward Norton. Takto zkušení a uznávaní herci v kombinaci s ne příliš známým, ale zato výrazným Rennerem v hlavní roli, slibují skvělou podívanou. Těšíte se stejně jako my? Přečtěte si rozhovor s hereckou trojicí.

 

Otázka: Jeremy, o kolik těžší pro vás byly souboje pěst na pěst, než bitky v M:I 4 a lukostřelba v  Avengers?

JEREMY RENNER: Každý den byl náročný. Při každém natáčení. Není v tom rozdíl. Byly to jen rozdílné výzvy. Měl jsem to štěstí, že jsem předtím natočil takové filmy jako Mission a Avengers. Navíc jsem na těch filmech pracoval se stejnými lidmi, jako teď na Bourneovi, takže jsem měl dobrý start. Možná to dokonce tentokrát bylo trochu jednodušší, přestože se ode mě očekávalo mnohem víc.

Potká Aaron Cross Jasona Bourna? Směřuje tam série?

RENNER: Jsem nadšený z toho, jak to tvůrci série a scénáristé nechali otevřené do budoucna. Fanoušci jako já jsou celý žhaví zjistit, co bude dál.

Jeden z velkých rozdílů mezi Aaronem Crossem a Jasonem Bournem je, že Aaron je agentem rád. Jak vám to pomohlo v uchopení postavy?

RENNER: Nezačínám pracovat na postavě tak, že ji srovnávám s jinou postavou. Celé si to přečtu a potom se zamyslím nad všemi souvislostmi společně s Tonym [Gilroyem] a snažím se to celé pochopit. Co pro mě bylo velmi vzrušující, je skutečnost, že jsme měli celou novou paletu barev a čisté plátno, právě díky tomu, že Aaron je agentem dobrovolně. Chápu tu potřebu být s něčím propojený, mít nějakou úlohu na tomhle světě. To asi má většina lidí. Aaron opravdu chce někam patřit, ať už do armády, nebo do programu, který se snaží dělat dobrou věc.

Rachel, jaké pro vás bylo natáčet tolik akčních scén?

RACHEL WEISZ: Co se mi na téhle sérii opravdu líbí, je jejich realističnost. Nehraju žádnou akční hrdinku. Hraju vědkyni, která je docela normální. Nemám nadpřirozené fyzické síly, nic takového. Je to velmi realistické. Ona je hrozně vyděšená. Až nakonec musí někomu trochu nakopat prdel, ale rozhodně není superhrdinka.

Jaká byla jízda na motorce skrz Manilu s Jeremy Rennerem?

WEISZ: To bylo děsivé! Ani jsem to nemusela hrát. Jen jsem se ho odevzdaně držela a bála jsem se.

Edwarde, máte nějakou radu, jak začít něco dělat od nuly, jako jste to vy dokázal se společností Class 5 Films?

NORTON: Class 5 je produkční společnost, kterou jsem založil se svými rodiči. Původně jsme to založili jen pro výrobu našich vlastních filmů a postupně jsme začali podporovat i jiné filmaře, jejich vysněné projekty a podobné věci. Angažoval se v tom jeden spisovatel a několik herců. Nikdo z nás nebyl producentem. Mladí kreativní lidé by podle mě neměli jen sedět a čekat, až jim někdo dá příležitost se vyjádřit. Herci a scénáristi musí být i producenti. Zezačátku se musíte projevovat sami za sebe. Spousta projektů, které se proslavily a jsou úspěšné, byla původně jen snaha několika umělců vytvořit si svou vlastní příležitost. Prostě bych řekl „Nečekej na šanci od někoho. Udělej to sám, ať to stojí cokoliv.”

Myslíte si, že se vaše postava považuje za víc vznešeného člověka, než ve skutečnosti je?

NORTON: Na to radši neodpovím. Je to formulované tak, že odpověď je jasná. Pro mě je Tonyho přístup mnohem zajímavější, než kdyby to byl jen obchod se záporáky a hrdiny. Většinu toho, co sledujeme, se opravdu každý den na světě děje. Jde o to, položit si otázku, jestli naše bezpečí stojí za to, abychom udělali kompromis svých hodnot. Užíval jsem si tyhle paradoxy a racionalizaci chování mé postavy, když jsem si s některými lidmi sedl a ptal se jich, jaký na ni mají názor.

Jeremy, v čem pro vás byla největší výzva, když jste tu roli bral? Byly to kaskadérské kousky a fyzická stránka, jezdění po světě, nebo vstup do tak populární série?

RENNER: Největší výzva byla, abych se přitom nezranil. Musel jsem ze sebe vydat to nejlepší kvůli zodpovědnosti, kterou jsem k té roli měl. Bylo by to vůči předchozím filmům velmi nefér, kdybych nedostál tomu, co se ode mě očekávalo. Takové výzvy mám rád. Mám rád fyzické překázky. Kromě nich je to prostě práce, od první až do poslední stránky. Obsazení, režisér i scénář byli úžasní. Byl jsem z té práce nadšený.

A zranil jste se?

RENNER: Jen mé city byly občas raněny. Dostanete sem tam nakládačku, ale to je důkaz tvrdé práce. Ale nikdy jsem nebyl zraněný tolik, aby mi to  zabránilo dál hrát.

Jaké bylo natáčení v takové zimě a ve sněhu?

RENNER: Zima je stejná pro všechny, za kamerou i před kamerou. Takové fyzické utrpení nikdo nevyhledává, ale zároveň to usnadňuje hraní, protože je to součást scény. Nepředstírali jsme, že je v Rockies léto. Byla zima a tak to mělo být. Pro mě bylo výzvou jen to, že hraju drsného chlápka, který si řekne „Ne, není mi vůbec zima.“ I když jsem mrznul. Ale to byla jen další zkouška, kterou jsem musel projít. Nebylo to snadné, ale bylo to krásné a stalo se to součástí té postavy. Tony měl v rukavicích zahřívací zařízení a měl vyhřívané prádlo. Použil všechno, co mu mohlo pomoct. Zimu moc dobře nesnášel. Požádal mě, abych skočil nahatý do vody a řekl, že tam skočí se mnou, ale nemyslel to vážně. Ale oceňuju, že to řekl.

Od té doby, co jste byl do role obsazený, bavil jste se o ní s Mattem Damonem?

RENNER: Ne, vůbec jsme se kvůli tomu nesetkali. Nikdy jsme to neprobírali. Znám ho léta a náhodou jsem na něj narazil, než jsme začali natáčet. Užili jsme si na jedné narozeninové oslavě, ale to bylo celé.

Na filmu, jako je tenhle, je tolik práce, že se musí zdát, že to nikdy neskončí. Není to skličující? Jak se dokážete po celou dobu soustředit?

RENNER: Je to jako běh z kopce, řekl bych. Tak jsem se cítil, když jsem srovnal můj přínos k filmu s celým tím filmovým procesem okolo mě. Pro mě to bylo jen o tom, dobře se vyspat a být fyzicky schopný předvést požadovaný výkon. To bylo celé, každý den. Bylo to bojování, cvičení, protahování a další aktivity, kterými jsem trávil dny. Jen jsem slyšel “Tady je jídlo. Tady je voda. A teď udělej tohle. ” Jiné byly hlavně scény s Edwardem a Rachel. To byly takové světlé chvilky, které mi pomáhaly projít tu fyzickou stránku filmu. 

Rachel, pokud by byla hlavní postavou žena, vzala byste tu roli?

WEISZ: Jo, určitě! Pokud by to napsali Tony a Dan Gilroy, tak určitě.

A koho byste si vybrala jako protivníka, Aarona Crosse nebo Jasona Bourna?

WEISZ: To opravdu nevím.

NORTON: Oba jsou na pomezí mezi realitou a fikcí.

RENNER: Jako Hulk.

 

Film Bourneův odkaz je v českých kinech od 9. 8. 2012

Zdroj: www.collider.com

Klára Scholzová

Předchozí článekJamie Foxx o novém filmu Quentina Tarantina
Následující článekRecenze: Dan Millman: Moudrost pokojného bojovníka

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 − 7 =