Jennifer Lawrence bojuje o život v adaptaci bestselleru

Kniha Hunger Games od Suzanne Collins, vydaná v roce 2008 byla do dnešního dne přeložená do 26 jazyků a slavila obrovský čtenářský úspěch. Příběh je rozdělen do tří knih, z nichž první nese jméno Aréna smrti. Ti, kdo knihu dosud nečetli, se můžou s obyvateli země Panem seznámit už tento měsíc v kinech. Filmoví tvůrci se úspěšné předlohy rychle chopili a do hlavní role obsadili nadanou mladou herečku Jennifer Lawrence. Představitelka hlavní hrdinky se při uvedení do amerických kin rozhovořila o své roli silné a odvážné Katniss Everdeen.

Pro ty, kdo o příběh neznají, shrňme děj: Postapokalyptická severní Amerika, nyní Panem, každý rok vybírá z každé z dvanácti oblastí jednu dívku a jednoho chlapce ve věku mezi 12 a 18 lety, aby soutěžili v takzvaných Hunger Games (hladových hrách). Tento boj na život a na smrt, ve kterém jsou teenageři nuceni se navzájem zabíjet, je zvráceným trestem za minulou vzpouru jednoho z distriktů. Hunger Games jsou navíc vysílány v televizi jako reality show. Při veřejném výběru bojovníků je původně vylosována Primrose Everdeen (Willow Shields), ale její starší sestra, šestnáctiletá Katniss (Jennifer Lawrence) se místo ní dobrovolně přihlásí. V aréně poté musí uplatnit svou odvahu a instinkty, aby měla šanci vrátit se domů do Distriktu 12. Při kruté soutěži bude muset volit mezi přežitím a soucitem, protože jejími soupeři jsou děti.

Kniha popisuje tento neuvěřitelné krutý příběh stroze, ale jemně, prostým dívčím jazykem. Brzká adaptace věrně kopíruje styl vyprávění, a proto vzbuzuje velké naděje ve fanoušcích předlohy. Vyrovná se však film knize? Splnit tento nesnadný úkol se ve většině případů nepovede. Rozhovor s hlavní hrdinkou napoví, jak moc se máme těšit.

Po filmech Poker House, Do morku kosti a nejnovějších Hunger Games, můžete říct, proč vás takovéto utiskované postavy tak přitahují?

JENNIFER LAWRENCE: Nevím. Než jsem dostala scénář k Hunger Games, zajímalo mě například, jestli moje postava má ráda les a jestli má mladší sourozence. Ani nevím proč. Jodie Foster mi jednou řekla, že za 20 let se ohlédnu za svou kariérou a uvidím ve svých rolích určitý vzorec a pochopím, co mám se svým životem dělat. Ale prozatím netuším. Jsem stejně komplikovaná jako ostatní.

Co pro vás bylo největší výzvou na postavě Katniss?

LAWRENCE: To, že už jí tolik čtenářů dobře znalo. Obyčejně když natáčíte film, nikdo vaši postavu ještě nezná. Zkrátka jim ji dáváte, představujete. Ale tentokrát hraju postavu, kterou už spousta lidí má v hlavě, už si představovali její hlas a chování. Je to strašidelné, vědět, že už tolik lidí o ní má určitý obrázek.

A vy jste o ní měla nějakou předběžnou představu?

LAWRENCE: Jo, ale já to tak dělám vždycky. Snažím se jí rozumnět, pochopit jí a udělat si její portrét, než ji ztvárním ve filmu.

Jaké to bylo, jezdit na setkání s fanoušky?

LAWRENCE: Připadala jsem si jako Justin Timberlake. Bylo to na hlavu! Není to nic pro mě. Seděla jsem mezi dvěma klukama, když jsme se podepisovali. Liam [Hemsworth] na jedné straně a Josh [Hutcherson] na druhé. Takže všichni začli u Liama, který začal mluvit se svým australským akcentem a někdo najednou omdlel. A já měla sotva čas se podepsat na plakát, než přišla řada na Joshe, kterému někdo říkal “Bože, já tě miluju…” a rozplakal se. Říkala jsem si “Proboha co to má být? Co tady dělám?”. Cvičila jsem si svůj podpis tak dlouho, a pak jsem ho ani nemohla použít! Byla jsem hloupá.

Jakým tréninkem jste si kvůli téhle roli musela projít?

LAWRENCE: Běhání kvůli mrštnosti, lukostřelbu, horolezectví, zápas a jógu. To je všechno.

Jak dobře umíte lézt na stromy?

LAWRENCE: Dobře, když mám postroj.

Musíte se udržovat v kondici, když víte, že tenhle film bude mít pokračování?

LAWRENCE: Určitě se budu snažit udržovat se v dobré kondici. Abych nemusela potom začínat zase od nuly.

Vzhledem k tomu, že celý film je vyprávěn z Katnissina pohledu, kolik dní jste nemusela být na natáčení?

LAWRENCE: Ani jeden. Měla jsem volné víkendy, pak už jen soboty.

Jak prospěšná vám byla předloha?

LAWRENCE: Pro mě to byla skvělá pomůcka, díky vnitřnímu hlasu mé postavy.

Musela jsem se někdy od knihy odpoutat a zaměřit se jen na scénář?

LAWRENCE: Jasně. Když děláte film, kniha je skvělá pomůcka při psaní scénáře. A když pak máte scénář, musíte se řídit jím, ne knihou. Já jsem se zaměřila jen na vnitřní dialog. Ale když jsme začali točit, musela jsem na knihu zapomenout.

Už jste natáčela s velmi výraznými režiséry. Jaký byl Gary Ross ve srovnání s jinými? Jaký je jeho styl?

LAWRENCE: Žádný nemá. Skvěle se všemi komunikuje, všechno zařídí. Já mám nejradši mechanickou práci. Řekněte mi, co mám dělat, a potom už žádné opravy. Nechci o něčem uvažovat hypoteticky. To mi nepomáhá. Jen mi řekněte, co je správné a co ne. Takže ke mně se Gary choval takhle. Jiní potřebovali jiný přístup, víc emocionální, takže to s nimi dělal jinak. Dokáže pracovat s jakýmkoliv hercem. A řešit i všechny technické věci. Je to génius. Je to jeden z těch skvělých režisérů s jasnou vizí. Nikdy se nevzdává, což není snadné, když děláte film pro nějaké studio. Ale abych studiu nekřivdila, taky byli skvělí. Jsou to velcí fanoušci knihy. Práce s Garym je umělecky osvobozující.

Když si vybíráte další projekt, rozhodujete se podle jména režiséra?

LAWRENCE: Na to jsem se vždycky zaměřovala. Pro mě to vždycky bylo o scénáři a režisérovi. Jsou režiséři, se kterými chci pracovat a které obdivuju. Můžete zbožňovat scénář, ale se špatným režisérem je to k ničemu. Ráda se přizpůsobuji režisérově stylu práce. To miluju. Každý režisér pracuje úplně jinak a vy se tomu musíte přizpůsobit. To je podle mě skvělé. Nechci aby kolem mě někdo chodil po špičkách. Chci se do toho naplno zapojit.

Máte ve filmu oblíbenou scénu?

LAWRENCE: Jo, scénu se Stanleym Tuccim, než jedu na hry. Bylo naprosto úžasné to vidět. Je tam taky moment, kdy Katniss pochopí, že je to celé hra, a pokud ji chce vyhrát, musí se podvolit pravidlům.

Jak se pracuje, když máte všude kolem sebe kamery? Dokážete se od toho oprostit, nebo vás to ovlivňuje?

LAWRENCE: Nesmíte se nikdy nechat ovlivnit kamerami. To není dobré. Taky je to o důvěře k režisérovi. Proto už při čtení scénáře musíte vědět, jestli režisérovi důvěřujete, abyste měli při čemkoliv divném a neobyčejném jistotu, že všechno bude v pohodě. Věděla jsem, že se není čeho být. Věděla jsem, že mám kameru za sebou, což je divné, ale nemyslela jsem na to.

Jaké bylo pracovat s lidmi jako Stanley Tucci, Woody Harrelson nebo Elizabeth Banks?

LAWRENCE: Vždycky se snažím být co nejvíc vnímavá, abych se od takových lidí přiučila vše, co můžu.

Co jste se naučila od Woodyho Harrelsona?

LAWRENCE: Woody je nejmilejší člověk na světě. Byl by úplně stejný, ať by dělal jakoukoliv práci. Prostě je to jen chlápek z Texasu. Dokázal by navázat kontakt s kýmkoliv. Je to trochu zvláštní, vidět ho na place. Je jedním z nejneuvěřitelnějších herců světa, takže na plac se tak nějak nehodí. Je naprosto uvolněný. A taky umí hrát pozpátku. Dělali jsme scénu, kde mu mezi prsty zabodnu nůž do stolu, což jsme natáčeli pozpátku a potom se to přetočilo. Takže jsme začali s nožem ve stole a potom jsme pomalu všechno dělali pozpátku.

Před dvaceti lety by Katniss nejspíš byla mužskou postavou a ty dva ostatní by byli dívky. Co říkáte na ten posun, že hrajete silnou ženskou postavu, která stojí v centru příběhu?

LAWRENCE: Je to skvělé! Mám pocit, že jsme se dostali dál, než k postavě typu Lary Croft, dokonce ještě dál než k ženskému Jamesi Bondovi. Je to doslova mladičká holka, která je vhozena do situace a netuší, jestli to přežije. To už hodně vypovídá.

Hunger games do českých kin dorazí 22. března 2012

Zdroj: www.collider.com

Klára Scholzová

Předchozí článekJennifer Aniston a Paul Rudd o nové komedii Wanderlust
Následující článekKultovní román Na cestě se dočkal zfilmování

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 − 2 =