Recenze: Jeff Foster: Život beze středu

Zdroj: pixabay.com

Jeff Foster – Život beze středu. Probuzení ze snu oddělenosti.

„Kdo jsem? Jsem Jeff. Nejsem Jeff. Jsem ničím, nejsem ničím“. Tak to je a není Jeff Foster, jeden z těch, kterým naslouchají ti, kdož hledají v hlubinách non-duality (neduality, nedvojnosti). Hledáme, nenalézáme, chceme být tím a oním (zcela jistě probuzeným), ale co když takhle právě ne, i když klidně ano …

Knížka Život beze středu u nás byla vydána v roce 2011 nekomerčně v překladu Františka Lomského. Není návodem, „je plná parodoxů a často si protiřečí“, ale „neustále poukazuje k tomu nejprostšímu a současně nanejvýš závažnému poselství: Toto je vše, co je“.

Ať je tajemství, které tak důvěrně známe, prozrazeno hned s prvním dechem: „Osvobození je obyčejný život, takový jaký je. Není nic – absolutně nic – co by bylo potřeba „vidět“, aby to tak bylo“. Tedy tady a teď, nic nepřidávat, nic neubírat, jen být, vnímat a dívat se bez úsilí. Nenásledovat myšlenku touhy po osvícení, protože „osvícení, ať je to cokoli, znamená skončit s hledáním osvícení!“ Ale nejsme to ani „my“, kdo může s hledáním přestat.

„Je to božský paradox: nic tu není, ale zdánlivě tu zjevně něco je. Není tu nic, ale věci existují“.

Někdy přemýšlím, jak moc jsou ti druzí skuteční. Jeff popisuje svou zkušenost na praktické úrovni, kdy jsou zde stále dvě těla, přestože tu není žádné „ty“ a žádné „já“. Není potřeba tuto myšlenku „ty a já“ odmítat, jen ji vidět tím, čím je: myšlenkou, projevem.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

A jak je to s láskou mezi Tebou a mnou? Jsme „od sebe navždy odloučení a rozdělení“, neboť „subjekt a objekt se nemohou nikdy milovat“. Jeff (stejně jako J. Krishnamurti, který je v knížce několikrát citován) však mluví i o skutečné lásce, která zahrnuje samotnou smrt. Smrt ega, smrt nás obou i nás všech, „smrt samotné představy lásky“, „sestoupení do čisté nicoty,  ponoření se do nepoznávání“. Tají se mi dech a věřím plně, že „jsi součástí struktury zakoušení, kterou považuji za sebe“. Nejsme rozděleni a „je tu jenom láska“.

I Jeff je dotazován na možnost individuální volby (existuje – neexistuje svobodná vůle). Obě volby považuje za druh víry, kdy se tyto „objevují a společně mizí“ a je za nimi jen „toto“. Jistě inspirativní je uvědomění si, že „být připoutaný k tvrzení „neexistuje svobodná volba“ je právě tak dualistické jako kterékoli jiné učení“. V božské hře není potřeba se připoutávat ani k svobodné volbě, ani k její nepřítomnosti, neboť „nedualita nic nepopírá“.

Bůh může být zván Tao, Duch, Vědomí, Život a stejně tak „nenazývejte to nijak nebo to i popřete“. Proč hledat Boha, když je ve všem a vším? „Návrat do teď je skutečné uctívání, skutečná modlitba, skutečná meditace, skutečná víra, protože je to pouze Teď, kdy lze Boha vidět, cítit, slyšet, zakoušet“.

Otevřít se v tomto jedinečném okamžiku tomu, co je.

„Kdo by si pomyslel, že osvícení je toto?“

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

 

Ilona Kafková

 

FOSTER, Jeff. Life without a centreAwakening from the Dream of Separation. 1st edition. Salisbury: Non-duality Press, 2006. 165 p. ISBN 0-9553999-0-4.

FOSTER, Jeff. Život beze středu: Probuzení ze snu oddělenosti. 1. vyd. 2011. 102 s.

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
jeff-foster-zivot-beze-stredu-2Jeff Foster – Život beze středu. Probuzení ze snu oddělenosti. „Kdo jsem? Jsem Jeff. Nejsem Jeff. Jsem ničím, nejsem ničím“. Tak to je a není Jeff Foster, jeden z těch, kterým naslouchají ti, kdož hledají v hlubinách non-duality (neduality, nedvojnosti). Hledáme, nenalézáme, chceme být tím a oním...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × four =