Jaký je vztah se ženou s hraniční poruchou? Vemte nohy na ramena a už se nikdy nevracejte

Hraničářka (žena s hraniční poruchou osobnosti) je atraktivní, svůdná a charismatická, ale její nálady se neustále mění a její chování je extrémně nestabilní a nepředvídatelné. Vztahy, které má, bývají intenzivní, chaotické a plné konfliktů. Ublíží vám. A přesto ji budete zoufale chtít.

Okouzlující a zraněná

Zprvu se hraniční žena (výskyt této poruchy je nejčastější u mladých žen) může zdát sladká, křehká, zranitelná. Zdá se, že hledá a potřebuje rytíře v lesklé zbroji, který by jí ochránil. Vzbuzuje soucit a něhu. Byla zklamaná a zraněná a vy ji můžete zachránit. Jakmile se její pozornost a emoce zaměří na vás, uslyšíte, jak ji nikdo nerozumí – kromě vás. Je na vás něco „zvláštního“, protože ji „opravdu znáte“. Nikdy si s nikým nepopovídala tak, jako s vámi, nikdy necítila takovou blízkost.

Dokáže se vás velmi intenzivním způsobem emocionálně dotýkat. Budete se cítit obdivování a idealizovaní, možná dokonce na takové úrovni, až vám to může být nepříjemné. Bude vás zahrnovat lichotkami a říkat, jak vás miluje. A budete se tak cítit velice rychle. Může se vám zdát, že se mezi vámi dvěma v krátké době stalo velice mnoho. Rozhovor je intenzivní a její oči se na vás tak obdivně a soustředěně dívají. Nejen, že jste v naprostém středu její pozornosti, ale dokonce touží poslouchat vaše názory, myšlenky a myšlenky. Je to žena, která vám nejen porozuměla, ale se kterou jste opravdu můžete být sami sebou. Poprvé ve vašem životě se cítíte být skutečně přijat. Zdá se, že jste opravdu našel touhu vašeho srdce, vaši spřízněnou duši.

Jenže to, co zažíváte, není osudová láska. Jedná se o idealizaci související s hraniční poruchou osobnosti. Ale všechno to bude vypadat tak zázračně a skutečně, protože v danou chvíli to je v její mysli skutečné.

Vyžadující a kontrolující

Její intenzivní zájem o vás se v průběhu času jemně změní. Zdá se, že se o vás stále zajímá, ale už se nezajímá o to, o co se zajímáte vy. Jediné, co je pro ni podstatné je, nakolik se o ni zajímáte vy. Stále se cítíte přitahováni dětskou potřebou lásky svého partnera. Pravděpodobně začne mít psychické či tělesné potíže, aby ještě více upoutala vaši pozornost a získala váš soucit. Její nálada náhle začne kolísat od euforických výšit po hluboké propasti.

Cítíte se, jako byste byli záchranářem pobřežní stráže a ona topící se žena. Ale pokaždé, když ji hrdinně vytáhnete z bouřlivého moře a dáte ji teplý čaj a sušenky, zabalíte ji do pohodlné deky a řekněte jí, že je v pořádku, náhle vyskočí do moře přes palubu a začne znovu prosit o pomoc. Je to opakující se nekonečně frustrující vzorec, který by vám měl potvrdit, že máte co do činění s hraniční poruchou osobnosti.

Je to jako nalít to nejlepší z vašeho já do psychologické černé díry bezedného emočního hladu. A pokud ho budete pokoušet sytit dostatečně dlouho, sami skončíte v černé díře. Nakonec z vás nezbyde než váš stín.

KOUKNI SE  6 ujetých návodů, jak přestat masturbovat

Má to i své pozitivní stránky. Sex s hraničářkou je úžasný. Bude se vám zdát, jako by dokázala telepaticky číst vaše přání a potřeby. Splní vám každé přání a ještě o něco víc, než jste si kdy představovali ve svých snech. Bude to báječné – na chvíli. Intenzita její erotické vášně s vámi může pěkně zametat. Intenzita je její život. Ale její intenzita má dvojité ostří. Sexuální zážitky, i když jsou impozantní, jsou motivovány touhou ovládat vás, nikoli vás potěšit.

Nenávistná a odtažitá

Ve chvíli, kdy vás má vaše milovaná hraničářka omotaného kolem prstu, objeví se její kritická a nenávistná část. Idealizace vaší osoby je pryč a nastupuje nelítostný kritik. V sexu sice s vámi ráda vyzkouší všech 50 odstínu šedi (protože jí chybí hranice), ale ve vztahu dokáže rozeznat jen bílou a černou. A teď přišel čas temnoty. Tato nenávistná část už možná probleskovala dříve, ale pravděpodobně jste ji ve své zamilovanosti přehlíželi. Najednou jste terčem její nelibosti, či vzteku, ale často vůbec nechápete, co tu nenávistnou nebo odtažitou reakci vyvolalo. Vše je špatně a vy jste teď velice špatným člověkem, a to ve všem. Marně hledáte, kde je minové pole, abyste se mi mohli vyhnout dalšímu výbuchu. Vaše sebevědomí je v troskách. Snažíte se změnit své chování, abyste se vrátili do předcházející fáze. A na čas se vám to může podařit, než zas přijde  další podpásovka ve chvíli, když to nejméně očekáváte.

Jdi ode mě blíž

Vztah s partnerkou s poruchou hraniční osobnosti je náročný a jeho zvládání vyžaduje velkou vnitřní sílu, trpělivost a znalosti. Hraničáři mají potíže někomu důvěřovat. Tento problém pochází z dětství a má co do činění s nefunkční rodinou, takže si neberte osobně, že vám nedůvěřuje. Nepřesvědčíte svou partnerku, aby vám opravdu důvěřovala, bez ohledu na to, jak moc ji budete milovat nebo jak o ni budete pečovat.

Paradoxní povahu hraniční poruchy je obtížné pochopit, protože jejich reakce jsou často opakem toho, jak byste si mysleli, že by někdo měl reagovat. Například, čím více se ke své partnerce s hraniční poruchou přiblížíte, tím bude mít větší potřebu se vzdálit. Hraničáři se nenaučili zacházet s emocionální vřelostí. Pokud teplota příliš stoupne, postarají se o rychle ochlazení. Protože byli v dětství zanedbáváni, zažívali citově chladné, odmítavé a nepřátelské okolí, zvykli si na tuto nízkou životní teplotu. Pokud se zvýší, např. láskyplnou pozorností, pochvalou, uctivým respektem, tělesným kontaktem atd., jako by termostat zapnul chladicí agregát, který́ se postará o to, aby životní teplota opět klesla.

U zdravých lidi, láska a důvěra rostou s časem a intimita se prohlubuje. U hraničářů, ve chvíli, když se mohou cítit v bezpečí a nemusí se bát, že budou opuštěni, se aktivuje jejich strach z připoutanosti a začnou vás odhánět pryč. Nemůžete to změnit. Naučili se, že na tom závisí jejich přežití. Mají zkušenost, že pokud si dovolí opravdu milovat, následuje bolest:

KOUKNI SE  Subinka není žádná chudinka

Běží mi hlavou, že musím najít cestu, jak už ho nemít ráda, abych ho mohla opustit bez toho, aniž by mě to zranilo. Začnu na něm hledat chyby, kritizovat ho a nenechám ani jednu nitku suchou až do té doby, kdy ho začnu tak nesnášet, že mohu odejít nebo než ho přinutím udělat něco, za co ho mohu opravdu nenávidět. Je to velmi kruté, ale taková je moje reakce, když mám pocit, že je moc blízko, že mě tlačí do rohu nebo že mě opustí první.“ popisuje své stavy mysli jedna hraničářka.

Skutečná láska je bohatá, trvanlivá a konzistentní emoce, kterou hraničáři nemohou tolerovat. Lidé, kteří jsou schopni poskytnout jim lásku, kterou skutečně potřebují, jsou považováni za samozřejmost, potrestáni nebo odmítáni.

Hraniční osobnosti mohou opustit solidní, dlouhodobý vztah velice náhle a bez jakéhokoliv varování. Můžete tím být šokováni, obzvláště, pokud jako důvody svého odchodu uvádí problémy nebo frustrace, o kterým jste nikdy před tím neviděli.

Můžete cítit prázdnotu nebo mučící zmatek, ale ještě hůře, můžete si začít myslet, že je to vaše vina. Pokud jste udělali doslova vše, aby byla ve vztahu šťastná a spokojená (což pravděpodobně znamenalo, že jste dali stranou své osobní potřeby a touhy, abyste uspokojili ty její), zůstal vám pocit naprostého vyčerpání, bolestivé touhy a hluboké zrady.

Ale pokud se přes to přenesete a chcete pokračovat dál, ještě nemáte vyhráno. Je v povaze hraničářů, že vás opět začnou chtít, jakmile si uvědomí, že vás už mít nemůžou. A celá hra může začít nanovo.

Když je těžké odejít

Z vnějšího pohledu je těžko uvěřitelné, proč by se někdo do podobných lidí zamilovával a chtěl s nimi setrvávat ve vztahu. Nezapomeňte ale, jak jsem už zmínil, jak okouzlující a svůdné dokáží být hraničářky na začátku. Tyto ženy, které mají velký́ hlad po splynutí a lásce, mají nezřídka téměř nadpřirozenou schopnost vycítit v druhém člověku touhy a skrytá přání, které v něm zůstaly nenaplněné. Vyzbrojeny tímto talentem dokážou u druhých vytvářet emoční závislost. Muži, kteří se zamilovali do hraničářky, často nikdy před tím nezažili takovou intenzitu a takové okouzlení. Každým kouskem těla touží, aby se chvíle, které spolu prožívali na začátku, znovu vrátily. Je těžké nechat tuto fantazii umřít. A čas od času se zdá, že se vaše milovaná skutečně vrátila, než se opět rozjede kolotoč destruktivního a nevypočitatelného chování.

Německá psycholožka Manuela Röselová, která dlouhodobě pracuje s hraničními klienty, identifikovala vlastnosti, typické pro stálé partnery hraničářů.

KOUKNI SE  Ženám se po porodu zmenšuje mozek, tvrdí studie

Patří mezi ně především:

  • Dispozice k přehnanému altruismu v kombinaci s přebíráním odpovědnosti za štěstí druhých.
  • Neschopnost rozeznat a uznat své vlastní potřeby.
  • Přehnaná shovívavost.
  • Extrémní oddanost, spojená s přesvěcením, že lásku si musíme zasloužit.
  • Neschopnost přiznat si chybu.
  • Neschopnost ukázat jasné hranice a ochránit si je.
  • Přesvědčení, že nic z toho, co dělám není dost dobré.
  • Přehnaný pocit zodpovědnosti a svědomitosti, který přechází až v syndrom pomahače.

Záludností těchto charakteristik, které zajišťují, že hraničářka a její partner k sobě na první pohled perfektně pasují, spočívá v tom, že tyto vlastnosti podporují pokračování hraniční poruchy, namísto aby ji léčily. Zdravě sebevědomý a sebejistý partner, který je schopen jít do konfrontace, jasně definovat své hranice a stát si za nimi i pod hrozbu emočního vydírání a opuštění, by byl pro hraniční pacientku mnohem léčivější. Poskytl by jí příležitost seznámit se s novými a konstruktivními způsoby chování.

Vedle neuvěřitelné úrovně emoční stability by však takový partner musel být schopen také dokázat velice dobře komunikovat. Namísto, aby se zaplétal do nikam vedoucích hádek typu: „Vím, že mě mně chceš opustit!“ – „Ne, nechci!“ – „ano, chceš! “ musí být schopen se podívat na základní příčiny a reagovat na meta úrovni: „Je možné, že se právě teď cítíš velmi smutně/ rozzlobeně/ bezmocně? Řekni mi, jak ti mohu pomoci, aby si se cítila lépe? „

Každý, kdo chce mít dlouhodobý vztah s ženou s hraniční poruchou, se musí sám sebe se vší vážností zeptat, zda je ochoten a schopen permanentně zacházet s velmi speciální situací, aniž by ubližoval sobě či své partnerce. A také si férově odpovědět na otázku, co ho přitahuje na takových ženách a jaké jeho vlastnosti, přesvědčení a životní zkušenosti přispěly k tomu, že je s ní a proč  s ní zůstal přes všechny těžkosti tak dlouho. A možná vyhledat psychoterapeutickou podporu, aby změnil své staré zvyky. Jistě jste si všimli, že pokud máte všech pět pohromadě, bude nejlepší po všech těchto zjištěních vzít nohy na ramena, ze vztahu odejít, zařít za sebou dveře a ty dveře už nikdy neotvírat, i když na ně bude klepat a prosit, abyste je otevřeli…

Charlie Brown

Zdroj:

Heinz  Peter Rohr: Hraniční porucha osobnosti: Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání
Roger Melton: How a Borderline Relationship Evolves
Felicitas Heyne: How to make a Borderline Relationship work
Shari Schreiber:When  love is just  a four letter word:  Understanding the Borderline Personality
Shari Schreiber: Loving a borderline – Inside the BPD Odyssey
Kristalyn Salters-Pedneault: Understanding Romantic BPD Relationships
Tara J. Palmatie: Relationship Stages with a Narcissist or Borderline and Triangulation
Joanna Nicola: Women With Traits of BPD – Why Men Stay
psychforums.com/bordelinepersonality
https://www.lifecoaching.cz/vztahy-a-hranicni-porucha-osobnosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + 11 =