Častý stesk hospodyněk – kynuté těsto neumím. Mohla bych buchtami pak řezat sklo, jsou tvrdší než diamant. Pokud se vám místo hebce nadýchaného šťavnatého kynutého těsta tvoří spíše sušenky, je načase si osvojit pár tipů pro dokonalé kynuté buchty.
Možná v některých tipech najdete svou chybu.
KVASNICE PRVOTŘÍDNÍ KVALITY
Ať čerstvé nebo sušené, musí být kvalitní a v plné formě. To poznáte snadno už při rozdělávání kvásku, kvasnice by měly začít pracovat a pěnit už v průběhu přípravy. A pak už to bude jedna radost…
VŠE POKOJOVÉ TEPLOTY
nebo ještě víc…. Zhruba do teploty lidského těla, 37 – 40 stupňů je ideální mít nahřáty všechny ingredience. I kdybyste dali nahřát mouku a vajíčka na chvilku do trouby. Nic nesmí být studené. Mléko p řihřáté. Kvásek vám tak začne pracovat přímo před očima.
KVASNICE ROZETŘETE
Nestačí jen nadrobit, ale čerstvé kvasnice co nejpečlivěji s mlékem a troškou cukru rozetřete. Zvýšíte tím účinnost.
TĚSTO PŘI ZPRACOVÁNÍ NEŠETŘETE
Dbejte na to, aby na těstu byla skutečně odvedena ta správná práce. Vypracovat ho trvá i několik dlouhých minut. Musí být hladké, pružné a odlepovat se od mísy jedna radost.
NENECHTE HO OSCHNOUT
Nenechte při kynutí těsto oschnout. Nejlépe je přikrýt ho vlhkou utěrkou a dát kynout do příjemně vyhřáté trouby. Jakmile těsto na povrchu oschne, vytvoří se krusta, která zabrání rozpínání těsta.
NECHTE KYNOUT VÍCEKRÁT
Ať už těsto rozdmýcháte ještě jednou během kynutí, nebo už z něj vytvoříte finální výrobky a necháte je kynout ještě chvíli na plechu (znovu pozor na oschnutí a hezky koláčky přikryjte), všechno tomu prospěje. Čím více kynutí, tím lépe. Kvasinky se potřebují nalokat vzduchu a znovu pracovat.
PEČTE NEJPRVE NA MÉNĚ
Dobrý trikem je péct buchty po vložení do trouby nejprve na trošku nižší teplotu, a až zhruba po pěti minutách teplotu zvednout. Důvodem je podobný jako při osychání. Těch pět minut může těsto ještě hezky pracovat a nezapéká se příliš rychle.
Tentokrát věříme, že se vám buchtičky povedou jedna radost!
Renata Petříčková