Jak často spolu v současnosti lidé souloží

Podle všeobecného sociálního průzkumu provedeného v letech 1999-2014, v němž respondenti uváděli, kolikrát za rok mají sex, se průměrný počet pohlavních styků za rok v průběhu času snižuje. Nelze ale jednoduše říct, že lidé mají méně sexu.

Konkrétně výsledky průzkumu ukázaly, že nejvíce ubývá lidí ve středním věku, kteří mají děti školního věku. To dává smysl, protože tato skupina lidí se musí starat o děti, pracuje a pro některé lidi může být vyčerpávající zvládat domácnost a zároveň si udělat čas na intimnosti. Někteří lidé mají děti později, než tomu obecně bývalo dříve, což znamená, že v době, kdy jsou tyto děti soběstačné, mohou být rodiče ve fázi, kdy jejich sexuální apetit z důvodů souvisejících s věkem klesá.

Mezi další faktory, které je třeba v této studii vzít v úvahu, patří to, že někteří lidé nemají dlouhodobé partnery a že lidé, kteří mají dlouhodobé partnery, ještě nemusí mít sex. To může být částečně způsobeno kulturním a technologickým posunem od roku 1999: v současnosti je prostě více možností zábavy než před 20 lety. Také došlo k poklesu štěstí a nárůstu depresí.

Zajímavé je, že zatímco studie v jiných zemích, jako je Velká Británie a Austrálie, také zjistily, že frekvence sexu zřejmě klesá, zdá se, že lidé také rozšiřují svůj „sexuální repertoár“ o sexuální hračky a masturbaci, aby se cítili naplněni bez potřeby sexuálního partnera.

KOUKNI SE  Jak mít sex na dálku

A netýká se to jen dospělých. Novější výzkumy ukazují, že stoupá počet dospívajících, kteří se vůbec nevěnují žádné sexuální aktivitě. Částečně to může být způsobeno snadným přístupem k sexuálnímu obsahu na internetu a také vyvíjejícím se pohledem na sexualitu a pohlaví mezi mladými lidmi (například je nyní méně neobvyklé, když se někdo označí za asexuála).

V dnešní době je také mnohem větší povědomí o důsledcích sexu, jako je nechtěné těhotenství a pohlavně přenosné nemoci, a také o emocionálním a psychologickém dopadu, který může mít. A konečně, z praktického hlediska jde o ekonomické problémy: stále méně lidí si může dovolit vlastní bydlení a déle žijí ve společné domácnosti s rodiči, rodinou nebo spolubydlícími.

Tady je třeba se zamyslet nad tím, zda méně sexu znamená, že jsou lidé více nespokojení? Ne nutně. Ano, mohou mít méně sexu. Promítá se to do nižší porodnosti nebo do toho, že máme málo obyvatel? To se teprve ukáže.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × three =