Jak často je normální mít sex?

Jedna z nejčastějších otázek, na které odpovídají sexuologové, psychologové i kouči partnerských vztahů se týká frekvence pohlavního styku. Kdekoho totiž zajímá, kolik sexu je hodně, kolik málo a kolik tak akorát. „Je normální, když mám sex jednou měsíčně?“ Podobné dotazy zaplavují poradny dnes a denně.

Nejdřív si specifikujme, čemu vlastně říkáme sex. Není to mazlení ani líbání, ale pohlavní styk (ostatně toto označení bývalo dříve daleko běžnější než slovo sex). S jakou pravidelností k němu v reálu dochází?

Americká nezisková organizace Kinsey Institute při Univerzitě v Indianě sestavila přehlednou tabulku. Lidé ve věku 18 až 29 let prý mají sex v průměru 112x za rok. Od 30 do 39 let je to 86x. A jedinci ve věku 40 až 49 let si užívají 69x za rok. Zralejší ročníky se do tohoto výzkumu nedostaly, ale z jiných anket se ví, že lidé mezi 50 až 65 lety mají sex v průměru 60x ročně a 40 procent osob od 65 do 80 let je sexuálně aktivní.

Podobné rozbory, ankety a statistiky jsou však podle některých neobjektivní, na což upozorňuje kupříkladu americká sexuoložka Laurie Mintz, která na svém blogu připomíná, že čísla jsou jen čísla.

Další studie prokázala, že frekvence sexu úzce souvisí se štěstím. Vědci z oblasti sociální psychologie totiž zjistili, že páry, které mají sex alespoň jednou týdně, jsou šťastnější než ty, které hrátkám tolik neholdují. Zajímavým zjištěním je, že častější sex v týdnu ale neměl na otázku štěstí už žádný vliv a je tedy jedno, jestli pár provozuje sex jen jednou, či vícekrát do týdne.

KOUKNI SE  Jak může oboustranná masturbace zlepšit vás sexuální život

„Páry často dělají chybu v tom, že se snaží dodržovat určité číslo sexuálních aktů, ale pravdou je, že cokoliv vyhovuje vám, je normální,“ říká pro Health odborný poradce Raffi Bilek.

„Téměř všechny dlouhodobé páry navíc dojdou k takzvané fázi nasycení, která obvykle přichází po roce, dvou či třech,“ říká profesor Brian Jory a dodává, že se jedná o přirozenou věc, kvůli které se nemusíte stydět. Důležité je si o tom promluvit a synchronizovat své potřeby.

Cílem vztahu je totiž štěstí, nikoli sex. Sex je důležitý jen do té míry, kdy dělá pár šťastným. Vědci by jistě souhlasili, že štěstí a láska vedou k lepšímu sexu a ne naopak.

Pravdou je ovšem fakt, že délka vztahu je většinou nepřímo úměrná frekvenci pohlavního styku. Ve fázi zamilování mohou mít partneři sex i několikrát denně. To jim obvykle vydrží první jeden či dva roky. Dále už frekvence pohlavního styku klesá. Pět let zvládne pár udržovat sex na frekvenci 1x týdně. Po osmi letech vztahu často klesá frekvence na sex 1x za měsíc, po 10 letech vztahu se často frekvence sexu snižuje na několikrát za rok. Není výjímkou, že po více než 15 letech spolu partneři mají sex třeba 1x za rok a je to pro ně spíše utrpení.

Pokud se dvojice nepustí do experimentů a něco na svých sexuálních praktikách nezmění, ohýnek vášně zcela vychladne a vůbec není jednoduché jej znovu rozdmýchat. Většinou to řeší frustrovaní partneři nevěrou nebo rozchodem.

KOUKNI SE  Fenomén panenství

Charlie Brown

Předchozí článekKultovní série Jagged Alliance dostane nový díl
Další článekLechtivé rpg Iragon vybralo v kampani dvanáctinásobek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 5 =