KNIHA: Jak být ženou podle Moranové?!

zenaProč se od nás čeká, že budeme vyholené? Měly bychom chodit na botox? Opravdu nás muži vskrytu nenávidí? Jak máme říkat své vagině? Proč nošení podprsenky bolí? Proč se nás všichni ptají, kdy budeme mít děti? Provokativní otázky na přebalu knihy Jak být ženou, kterou má na svědomí britská moderátorka a novinářka Caitlin Moranová, jsou jen slabým odvarem toho, co vás dále čeká.

Unikátní příběh dívky dospívající v ženu v nelehkém prostředí. Tak by se možná dal nazvat podtitul této knížky, kdyby… Kdyby její myšlenky nebyly tak stěžejní pro každou zástupkyni něžného pohlaví. S Caitlin (vlastním jménem Catherine) se setkáváme při oslavě jejích třináctých narozenin. Ocitáme se v rodině s osmi dětmi, v domku, ve kterém není na adolescentní proměny ani špetka soukromí. V první třetině knihy si proto říkáte, zda by nebylo vše jinak, kdyby byla Caitlin jedináček, vyrůstající s uvědomělou matkou, která by jí sdělila, že menstruaci si žena opravdu dobrovolně nevybírá. Jenže během čtení zjistíte, že pravděpodobně ne, protože nároky, které na moderní ženy klade společnost, pocítila téměř každá z nich.

Nutno přiznat, že C. Moranová si od začátku ve výběru témat ani ve vyjadřování nebere žádné servítky. Od ochlupení, masturbace přes pornografický průmysl, svatby až po nesmyslnou módu a potraty, to vše předkládá s nebývalou upřímností. Pokud jste citlivější povahy, můžete se v některých okamžicích dokonce červenat. Ale on vlastně není důvod, autorka jen nazývá věci pravými jmény, a to včetně dámského přirození.

KOUKNI SE  Recenze: Znám tě ze svých snů - jedno oko nezůstane suché

„Chci nulovou toleranci pro všechny patriarchální sračky,“ říká Caitlin a vzývá feminismus. Ovšem ne ten vyšumělý a zastydlý, vhodný leda tak pro akademičky, ale takový, který odpovídá na otázku: Jaké to doopravdy je, být ženou, tedy ne, jaké předstíráme, že to je. „V otázkách potratu, kosmetických zásahů, porodu, mateřství, sexu, lásky, misogynie, strachu nebo prostě jen toho, jak se cítit dobře ve své kůži, si ženy pořád ještě navzájem neříkají pravdu, pokud nejsou hodně, ale opravdu hodně opilé. Je možné, že neustále zmiňovaný nárůst ženských alkoholových orgií je pouhou snahou moderních žen o komunikaci.“

Příběhy o škrtícím spodním prádle, oblékání obecně či podpatcích vás nejspíše pobaví. Svérázný humor je nedílnou součástí této one-women show. A nutno přiznat, že budete jen tiše žasnout, kde se v hlavě autorky stále berou mnohé použité paralely. „Tyto těsné, elastické proužky látky přes bedra jsou jak z hlediska pohodlí, tak z hlediska estetiky podobně kruté jako předěl mezi Indií a Pákistánem. Způsobují katastrofické tělesné vysídlení. Celé části těla jsou rozděleny na kusy nebo nuceny k migraci.“ Smích vás ale pravděpodobně přejde při četbě o tloušťce či dvou po sobě jdoucích kapitolách o tom, proč mít a nemít děti, následovaných přiznáním se k podstoupení interrupce.

Caitlin Moranová si bere na mušku také ženské vzory ze show businessu. Jako někdo, kdo dělal rozhovor s Lady Gaga, si to konec konců může dovolit. Dost možná mají tyto dámy mnoho společného, buď je můžete milovat, nebo nenávidět. Stejně jako ženy svoje ženství. Kniha Jak být ženou má potenciál ukázat všem ženám cestu k tomu prvnímu.

KOUKNI SE  Recenze: Na okraji propasti

Caitlin Moranová pracovala v hudebním týdeníku Melody Maker a v osmnácti se stala moderátorkou pořadu o pop music Naked City na britském televizním kanálu Channel 4. Po tomto raketovém startu věnovala následujících osmnáct let své kariéry psaní sloupků do deníku The Times — a to jako recenzentka i jako autorka nejčtenější části novin, satirického sloupku o slavných osobnostech nazvaného Celebrity Watch. Za svou práci získala v roce 2010 publicistickou cenu Columnist of The Year udělovanou v rámci British Press Awards, nejprestižnějších ocenění britského tisku.
Je nejstarší z osmi dětí a rodiče ji spolu s jejími sourozenci vzdělávali doma, v obecním domku ve Wolverhamptonu. Caitlin není její pravé jméno, byla pokřtěna jako Catherine.

[Zdroj http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/autori/moranova-caitlin] 

Jak být ženou / Caitlin Moranová ; [z anglického originálu přeložila Petra Jelínková]. Brno: Host, 2012. 317 s.

Lenka Šimková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen − fourteen =