Iracionální muž: Hledání smyslu existence po allenovsku

Iracionální muž, nejnovější snímek legendárního režiséra a scénáristy Woodyho Allena, brzy zamíří na naše filmová plátna. Po jeho loňské úspěšné komedii Kouzlo měsíčního svitu se můžeme těšit na nové hledání smyslu existence v podobném duchu. Romantická novinka s Joaquinem Phoenixem a Emmou Stone v hlavních rolích se v našich kinech objeví 30. července.

woody2Příběh začíná očekávaným příchodem proslulého profesora filozofie Abea Lucase (Phoenix) na fiktivní newportskou Braylin College. Lucas má pověst sukničkáře a alkoholika, ale jeho spisy jsou pro školní personál a studenty natolik inspirativní, že jeho připojení k fakultě vzbuzuje všeobecnou závrať. Zde se okamžitě stává předmětem touhy přednášející vědkyně Rity (Parker Posey), osamělé ženy v neuspokojivém manželství, a také navazuje pevné přátelství s mladinkou studentkou Jill. Nováček naneštěstí nastupuje na nové místo společně se svými pochybami, melancholií a depresemi, navíc se potýká se silným spisovatelským a existenčním blokem, a proto jak vášnivá Rita, tak nevinná naivní Jill, zkoušejí zbavit zachmuřeného filozofa vnitřních démonů. V situaci nastává zlom, když Abe omylem vyslechne jeden rozhořčený rozhovor, a jako blesk z čistého nebe se mu zjeví nečekaný způsob naplnění vlastní existence.

Nejnovější počin činorodého režiséra se nese v energickém a intelektuálně poutavém duchu s jemnou vůní nostalgie. Uvadající profesor, kterého z mdlého stereotypu vytrhuje jak atraktivní vitalita mladé nadané studentky, tak výbušná sexualita zralé profesorky, zde řeší spíše v hravější rovině otázky náhodnosti, morálky a smyslu života. Hlavní protagonista se baví šokováním svých kolegů prapodivnými názory, sám se ale zmítá v krizi. Řešením může být výtečná žákyně a skvělá klavíristka Jill, se kterou se snaží, na rozdíl od spíše tělesného s kolegyní ze sborovny, udržet vztah čistě platonický. Místo toho se však vydává úplně jiným směrem, když se rozhodne po nečekaném vyslechnutí cizího rozhovoru dosáhnout radikálním způsobem osobního naplnění.

KOUKNI SE  Seriál Přátelé se opravdu nakonec vrátí na obrazovky

Zde se více než jinde ozývá Allenova záliba v kriminální zápletce. Svět okázalých akademiků, ctnostných studentek woodyv družném přátelství s jejich mentory a stálý rozpor mezi morálností a nemorálností se stává půdou pro téma ospravedlnitelné vraždy. A protože jsme tenhle mezník již několikrát překročili v režisérově předchozí tvorbě, dostane se spíše na zvažování následků a dalších zločinů k zakrytí toho prvního. Nicméně, i když by se zdálo, že jde Iracionální muž myšlenkou a námětem ruku v ruce s ranějším Match Pointem, laděním se blíží spíš Půlnoci v Paříži nebo Do Říma s láskou. Přes kriminální okořenění zůstává tahle květnovo-prosincová romance dalším svěžím kouskem v režisérově romantické řádce posledních let.

Natáčení se odehrávalo převážně na Rhode Islandu (především v Newportu a Providence), kde se děj také odehrává, a školní prostředí bylo zachyceno v prostorách a na pozemcích Brown University. Osmý případ spolupráce Woodyho Allena a studia Sony Pictres Classics uskutečnil svou premiéru u příležitosti letošního filmového festivalu v Cannes. Režisér svůj kladný postoj ke studiu okomentoval slovy: „Sonny Classics a já máme dobrý pracovní vztah. Líbí se mi způsob, jakým nakládají s mými filmy, velmi speciální, velmi nóbl, a doufám, že mé filmy dostojí jejich očekávání.“ S premiérou na festivalu místo soutěže souvisí režisérův dlouholetý názor na samotné škatulkování a hodnocení filmů. V rozhovoru pro web Deadline vyjádřil bez obalu: „Nikdy v životě jsem neměl film v soutěži. Já jen nemám 20150430-joaquin-phoenix-y-emma-stonepocit, že můžete říct, že je jeden film lepší než druhý. Kdo říká, že nějaká nahodile jmenovaná skupinka soudců může rozhodnout, že jeden je lepší?“

KOUKNI SE  Spiral jako další pokračování hororu Saw se Samuelem L. Jacksonem

Obsazení se sešlo skromné, avšak nadmíru kvalitní. Těšit se můžeme na talentovanou Emmu Stone, která se po boku Colina Firtha objevila i v hlavní roli Allenova posledního snímku Kouzlo měsíčního svitu, v roli čilé studentky Jill, skvělého Joaquina Phoenixe (Ona) jako Abea Lucase, Parker Posey (seriál Nová holka) v roli vědkyně Rity, Jamieho Blackley jako Jillina milujícího přítele Roye, Bena Rosenfielda a další.

Jitka Vorálková

www.deadline.com, www.imdb.com, www.collider.com, www.hollywoodreporter.com, www.hitfix.com, www.theguardian.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 − five =