Inkvizice: očistit může jenom smrt

Už tomu bude pár stovek let, co se i na území našeho státu děly zvěrstva schovaná pod rouškou církevní autority. Postrach všech bohabojných lidí jménem inkvizice, si vyžádal mnoho nevinných obětí. Stačilo jinak vypadat nebo nechovat podle obecných pravidel a už na člověka padlo podezření z paktování se s ďáblem. I o tom vypráví knižní novinka známé české autorky Jaroslavy Černé „Soudce čarodějnic“.

Knihu Soudce čarodějnic můžete koupit ZDE. Tematikou středověké inkvizice rezonují díla autorů literárních i filmových děl dodnes a stále je to téma velmi citlivé a ožehavé, protože je spojeno s největší církevní institucí světa. Fenomén inkvizice se z Portugalska postupně rozšířil do většiny Evropských zemí. Potírání heretiků mělo upevnit statut katolické církve a chránit její nauku. Stíhání kacířů a jejich sympatizantů vedlo k všeobecnému strachu a respektu vůči církevním hodnostářům. Inkvizitoři se zaměřili také na bigamisty, či údajné provozovatelky čarodějných praktik, které se snažili přivést na správnou cestu formou mučení, věznění a některé, pokud mučení vůbec přežily a vinu stále odmítaly, byly dokonce odsouzeny k trestu smrti upálením.

Obávaný a zvrhlý inkvizitor Boblig, který působil na Šumpersku, má na svědomí přes 100 upálených. V příběhu Jaroslavy Černé dostane na starost případ staré žebračky, jež údajně zneuctila hostii. Ani samotná hraběnka z rodu Žerotínů netuší, jaká hrůza se na jejím panství rozpoutá. Barvitý historický román čtenáře doslova pohltí a přenese do krutých dob, kdy pravda neměla skoro žádnou váhu a do popředí se draly pověry a strach z božího trestu a osidel všudypřítomného ďábla. Kniha vychází v nakladatelství Alpress, kde autorka pravidelně publikuje již od roku 2009.

KOUKNI SE  Vítejte v Litersu

Kukatko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × one =